Slovenskí vojaci v uplynulom roku pomáhali pri ochrane východnej hranice Slovenska i pri zvládaní migračnej krízy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenskí vojaci
Slovenskí vojaci. Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenskí vojaci v uplynulom roku participovali na ochrane východnej hranice Slovenska a pomáhali i pri zvládaní migračnej krízy, kde dopĺňali kapacity policajného zboru.

Ochrana východnej hranice

Celkovo bolo od septembra nasadených na riešenie migračnej vlny takmer 19-tisíc vojakov, (takzvaných osobo-dní), čo by sa dalo pri aktuálnom stave ozbrojených síl na vysvetlenie priblížiť tak, že každý vojak vrátane najvyššieho generála absolvoval takmer jeden a pol dňa nasadenia v tomto období. Toto číslo zároveň predstavuje viac ako 190-tisíc odpracovaných hodín mimo riadneho služobného času, strávených na hliadkach s príslušníkmi policajného zboru, poskytovania logistickej podpory v miestach zhromažďovania migrantov, ale aj skrytého pozorovania vybraných prístupových koridorov,“ informoval hovorca Ozbrojených síl (OS) SR Štefan Zemanovič. Doplnil, že toto úsilie viedlo k zadržaniu vyše 4 600 nelegálnych migrantov a zároveň odstrašilo organizátorov nelegálnych prechodov.

Na ochrane východnej hranice sa príslušníci ozbrojených síl podieľali už druhý rok po sebe. Ako uviedol Zemanovič, na pozorovaní na hranici sa počas roka vystriedali temer všetci príslušníci prieskumných útvarov jednotiek pozemných síl. Zapojení boli aj špecialisti radiačno-chemickej a biologickej ochrany, a tiež špecialisti pre civilno-vojenskú spoluprácu. Dohromady išlo o vyše 7 000 osobo-dní nasadenia. Pri plnení úloh vojaci podľa Zemanoviča najazdili viac než 115-tisíc km v náročnom horskom teréne.

Na plnenie tejto úlohy boli nasadené aj vrtuľníky vzdušných síl s celkovým náletom viac ako 200 letových hodín pri vzdušnom prieskume hraničného pásma,“ dodal.

Pomoc pri zemetrasení

Ako uviedol hovorca OS SR, vojaci sa tiež podieľali na vyčlenení, vybudovaní a prevádzke ubytovacích a sociálnych kontajnerov pre obyvateľstvo východného Slovenska, ktorých postihlo zemetrasenie. Vojaci posádkových pohotovostných jednotiek, na základe požiadaviek miestnej samosprávy, pomáhali aj pri odstraňovaní väčších či menších krízových situácií.

Zároveň však, máme za sebou významné výcvikové aktivity, akými boli cvičenia Alertex 23, Slovenský štít 23, Combined Resolve alebo Strong Cohesion 23, ktoré viedli k zvýšeniu operačnej pripravenosti jednotlivých zložiek ozbrojených síl,“ doplnil Zemanovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Štefan Zemanovič
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SR