Slovenskí volejbalisti prehrali so Španielskom 1:3

Volejbal

KATERINI 25. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v piatok vo svojom druhom vystúpení na turnaji A-skupiny v Európskej lige v gréckom stredisku Katerini so Španielmi za 109 min 1:3 (-20, 19, -19, -21).

Španieli nastúpili v takmer identickej zostave, v akej vlani prehrali vo finále tejto prestížnej súťaže v Košiciach práve so Slovákmi 2:3, zatiaľ čo vo výbere trénera Štefana Chrtianskeho st. figurovali z košickej zostavy iba Bencz, Hupka, Št. Chrtiansky ml. a Zaťko, pričom ani jeden z nich vtedy nefiguroval v základnej šestke.

Španieli potvrdili svoju kvalitu a aj vo svojom druhom zápase na turnaji bodovali naplno. Slovákov čakajú v sobotu domáci Gréci, ktorí v druhom piatkovom dueli ľahko zdolali Izrael 3:0.

Výsledok:

Slovensko – Španielsko 1:3 (-20, 19, -19, -21)

109 min, rozhodovali: Tankišev (Bul.) a Lazarevič (Srb.), 250 divákov

Slovensko: Zaťko, Hupka, Hukel, Bencz, Št. Chrtiansky ml., Joščák, libero Kubš (Hriňák, Száraz, Skladaný)

Španielsko: Delgado Escribano, Altayó, Pérez, Noda, Fernández Valcárcel, Hernán Rupérez, libero Llenas (Barcala, Viciana Mera, Rodríguez)

I. set

Martin nemec

Úvodný bod zápasu získali Španieli, ale do stavu 5:5 sa súperi navzájom strážili.

Potom sa na podanie dostal španielsky nahrávač Hernán Rupérez a jednou „plachtou“ a jedným smečovaným servisom dostal svoj tím do trojbodového náskoku.

Keď Španieli odskočili o ďalší bod (12:8), tréner Štefan Chrtiansky si zobral oddychový čas.

Dovtedy jednoznačne u oboch tímov dominoval útok, azda jediným úspešným blokárom bol Joščák.

Keď sa však o chvíľu k nemu pridali v dvojbloku aj Hukel s Hupkom a rozhodcovia odpískali Španielom zlé postavenie, bolo 15:15 a začínalo sa od začiatku. Volejbalisti spoza Pyrenejí ale opäť odskočili na 20:17 a o osude setu bolo rozhodnuté. Favoriti si ponúkanú šancu nenechali vziať, za 23 minút vyhrali 25:20 a ujali sa vedenia 1:0.

II. set

Slováci mali famózny vstup do druhého dejstva a zbierali bod za bodom. Španielsky kormidelník Muňoz Benítez si za stavu 0:4 zobral oddychový čas, ale ani to zverencov trénera Štefana Chrtianskeho st. nezastavilo. Po nádhernej výmene, ktorá doslova zdvihla aj tých pár divákov na tribúnach, viedli 6:1 a o chvíľu to už bolo z ich pohľadu 8:1. „Rozbláznil“ sa najmä univerzál Milan Bencz, s ktorého útokmi si súper nevedel poradiť. Výborne mu asistovali obaja smečiari Hupka a Št. Chrtiansky ml.

Na druhý technický oddychový čas išli družstvá za stavu 16:11. Pri plachtiacom servise Hukela sa náskok slovenského tímu zvýšil na 19:12. Španieli sa nevzdávali, spresnili príjem, zadarilo sa im v útoku a zrazu bol náskok Slovákov iba trojbodový (22:19). Svoje bohaté skúsenosti potom rutinérsky zužitkoval dvakrát za sebou Hupka, keď najskôr s obrovským prehľadom „vytĺkol“ súperove bloky, vzápätí bol úspešný v obrane na sieti a bolo rozhodnuté. Po 26 minútach bolo 25:19 a vyrovnané na 1:1.

III. set

Volejbalisti

Tretí set sa začal esom Juraja Zaťka, ale vzápätí po dvoch výborných blokoch Španielov bolo zo slovenského pohľadu 1:3.

Pestrá hra španielskych volejbalistov v útoku a ich výborne postavené bloky slávili úspech a o chvíľu už viedli 7:3. Stále kvalita útoku na oboch stranách prevyšovala úroveň obrany.

Na slovenskej strane „hviezdil“ najmä Bencz, ale nenechali sa zahanbiť ani ďalší.

Tribúnam sa takýto volejbal páčil a nechýbal potlesk na otvorenej scéne. Španieli boli stále o dva – tri body vpredu. Keď sa však v závere ani na dvakrát nepresadil Št. Chrtiansky ml. a vzápätí prišlo eso Rodrígueza, bol z toho španielsky setbal. Konečný výsledok setu 25:19 nakoniec spravodlivo vyjadril dianie na ihrisku.

IV. set

Aj nástup do štvrtého setu lepšie vyšiel Slovákom. Španieli však úspešne kontrovali a družstvá sa ťahali po bode až do stavu 5:5. Potom opäť prišli chvíle skvele podávajúceho Hernána Rupéreza, ktorý dvoma esami za sebou dostal Španielov do „úniku“. Na prvý technický oddychový čas však išli s minimálnym vedením (8:7) Slováci. Po ňom sa vtipnou „ulievkou“ blysol Zaťko, to však iba prerušil trojbodovú šnúru súpera. Tí postupne pridávali ďalšie body a po ďalšom bode priamo z podania viedli 16:13.

Keď sa slovenským volejbalistom podarilo znížiť na rozdiel jediného bodu (16:17), pomohli Španielom rozhodcovia, ktorí smeč do autu uznali ako dobrý a namiesto vyrovnania to bolo opäť o dva body. Družstvo v dresoch s dvojkrížom na trojvrší znervóznelo, Štefan Chrtiansky st. sa snažil upokojiť hráčov oddychovým časom. To však už jeho zverenci prehrávali 17:22. Podarilo sa im ešte znížiť na 21:23, ale potom už do konca duelu bodovali iba Španieli. Vyhrali set 25:21, zápas 3:1 a usadili sa na čele tabuľky A-skupiny.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Mám také zmiešané pocity – spokojnosť sa mieša so sklamaním. Boli pasáže, v ktorých sme hrali skutočne vynikajúco. Keď chlapci riskovali na podaní a v útoku, tak donútili Španielov ísť až na doraz. To som chlapcom prízvukoval aj pred zápasom, že ak už máme so Španielmi prehrať, tak nech je to so cťou a nech súpera prinútime ísť naplno. To sa nám podarilo. Nevyhrali sme, ale naznačili sme, že máme šancu aj v takejto zostave a ja len verím, že taký výkon zopakujeme aj v sobotnom zápase s Gréckom.“

Juraj Zaťko (nahrávač SR): „Som veľmi rád, že som dostal od trénera v tomto zápase príležitosť. Vedeli sme, že nie sme favoriti, mohli sme hrať bez psychického tlaku. Snažil som sa hrať najlepšie, ako som vedel. Myslím si, že sme boli Španielom dôstojným súperom, v niektorých momentoch sme dokonca mali navrch. K úspechu nám veľa nechýbalo. V treťom a štvrtom sete sme urobili niekoľko chýb na prihrávke, pokazili sme niekoľko ľahkých lôpt, čo nás zrážalo na kolená.“

Matej Kubš (libero SR): „Nehrali sme zle, ale myslím si, že na to, aký výkon sme podali, by sme si zaslúžili aj lepší výsledok. Rozhodli drobné detaily. Ja verím, že sme to mohli ešte viac zdramatizovať. Aj tak to však nie je zlé a za výsledok a ani hru sa určite nemusíme hanbiť. Oni nastúpili v kompletnej zostave. Vedeli sme, že oni sú favoritom. Nám sa však o to lepšie hralo. Viac nám sedí úloha outsidera ako favorita.“