Slovenskí volejbalisti si po dráme vybojovali finále

Volejbal

POPRAD 25. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti sú prvými finalistami I. turnaja predolympijskej kvalifikácie európskej zóny v Poprade o účasť v hlavnej fáze bojov o budúcoročnú olympiádu v Londýne.

V nesmierne dramatickom semifinálovom dueli zdolali za 134 min Turecko 3:2 (22, -23, -17, 17, 12). Ich súperom bude víťaz druhého semifinále, v ktorom sa stretnú Estónsko so Španielskom.

Tretí set sa začal kuriózne technickým bodom pre Slovensko pre zlé postavenie tureckých hráčov.

Semifinále:

Slovensko – Turecko 3:2 (22, -23, -17, 17, 12)

134 min, rozhodovali: Di Giacomo (Bel.) a Seifried (Slovin.), 2350 divákov

Slovensko: Lukáš Diviš st. (14 bodov), Kmeť (12), M. Nemec (23), Štefan Chrtiansky ml. (8), Kohút (2), Skladaný (5), libero Ondrušek (Zaťko /0/, Bencz /2/, Martin Sopko st. /0/, Piovarči /2/, Hupka /0/)

Turecko: Subasi (20), Pezük (8), Batur (27), Tanik (7), Karaagac (4), Eksi (4), libero Kilic (Keskin /0/, Kidoglu /0/, Yücel /0/)

Oťukávanie Slovákov neuspalo

Prvá polovica úvodného setu bola akýmsi oťukávaním sa súperov. Až do stavu 13:13 sa tímy striedali vo vedení, ale ani jeden si nedokázal vypracovať náskok. Potom rozhodcovia prisúdili domácim tak trochu spornú loptu, keď Štefan Chrtiansky ml. smečoval do tureckých blokov, lopta od nich spadla mimo ihriska, ale hostia reklamovali ďalší dotyk slovenského smečiara. Turkov tento verdikt evidentne rozhodil v koncentrácii a do druhého technického oddychového času už nezískali ani bod. Náskok Slovákov postupne narástol až na 5 bodov (20:15), ale Turci sa ani za tohto stavu nezlomili a podarilo sa im túto hru ešte zdramatizovať. Znížili na 22:23 zo svojho pohľadu, ale ďalej už nešli. Záverečný bod domácim vlastne darovali, keď smeč jedného z ich hráčov išiel ďaleko za zadnú čiaru. Slováci vyhrali 25:22 a viedli 1:0.

Tretí set sa začal kuriózne

Nástup do druhého dejstva vyšiel lepšie hosťom. Tí už pred prvým technickým time outom odskočili na trojbodový rozdiel (8:5) a krátko po ňom pridali ďalší bod (10:6). Tréner Štefan Chrtiansky st. si vyžiadal oddychový čas a zabralo to. Po dvoch bodoch Lukáša Diviša st. priamo z podania už bolo vyrovnané (10:10) a začínalo sa od začiatku. Obe družstvá robili minimum chýb a nevedeli sa od súpera bodovo odpútať. Podarilo sa to Turkom, ktorí po dvoch famóznych obranných zákrokoch v poli ušli na 21:18. To sa ukázalo ako rozhodujúce. Hoci na ukončenie setu potrebovali až tri setbaly, dotiahli už dobre rozohranú partiu k najtesnejšiemu víťazstvu 25:23 a vyrovnali na 1:1.

Tretí set sa začal kuriózne technickým bodom pre Slovensko pre zlé postavenie tureckých hráčov. Hostí to však nerozladilo a ďalej si hrali svoju hru založenú na výbornej obrane na sieti i v poli. Domácim sa nedarilo na podaní, nevedeli sa presadiť v útoku. Náskok Turkov narastal, zverenci trénera Chrtianskeho pôsobili chvíľami bezradne. Nepomáhali ani striedania, hráči z lavičky, ktorí prišli na ihrisko, sa nechytali. Iskierka nádeje zablikala, keď sa slovenským volejbalistom podarilo znížiť z hrozivých 19:11 na 19:15, ale to bolo z ich strany všetko. Prehrali rozdielom triedy 17:25 a schyľovalo sa k senzácii.

Čím silnejšie Slováci smečovali tým lepšie Turci chytali

Domáci vleteli do štvrtého setu ako veľká voda. Vyšla im celá séria pekných akcií a zrazu viedli 6:1, na prvý technický time out odchádzali už so šesťbodovým náskokom (8:2). Zrazu sa roly vymenili. Turci nevedeli, kam skôr skočiť a Slováci sa „rozbláznili“. Eso Martina Nemca znamenalo už deväťbodový odstup (13:4). Prebudili sa aj slušne zaplnené tribúny a hnali svojich. Hostia sa snažili zastaviť ich rozlet, ale nedarilo sa im to. Konečný výsledok setu 25:17 pre „chrtianskovcov“ znamenal vyrovnanie na 2:2 a muselo sa rozhodovať v tajbrejku.

Ten bol nesmierne dramatický. Prvé lopty v ňom patrili Turkom, ale domácim sa podarilo sériou troch bodov potiahnuť zo 4:5 na 7:5. Strany sa menili za stavu 8:6 pre Slovensko. Stále však nebolo rozhodnuté. Po nádhernom jednobloku Martina Nemca to síce bolo už 12:8, ale o chvíľu si Štefan Chrtiansky st. bral time out, pretože Turci opäť znížili na rozdiel dvoch bodov (12:10). Na ukončenie setu i zápasu nakoniec Slováci potrebovali tri pokusy, ale víťazstvom 15:12 znamenajúcim celkový triumf 3:2 sa kvalifikovali do sobotného finále.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): „Turci hrali úplne ináč ako vo štvrtok proti Estónsku. Prekvapili nás kvalitou svojej hry, musím ich pochváliť. My sme mali dve fázy – v jednej sme hrali dobre, potom sme mali problémy, riešili sme situácie veľmi silovo, bolo treba dať do toho viac rozumu, začať hrať hlavou. Vo štvrtom sete sme išli do úplne iného postavenia a zabralo to. Turkov sa nám podarilo vykoľajiť a nám sa začalo dariť. Keď som videl, ako v tom štvrtom sete dominujeme, začal som veriť, že to dotiahneme k víťazstvu. Bolo vidieť, že chlapci po tom treťom sete dali do toho srdce.“

Tomáš Kmeť (kapitán SR): „Prvý set sme vyhrali, ale potom sme sa dva sety len hľadali. Som rád, že sme to dokázali zlomiť. Boli to nervy, ale stálo to za to. V druhom a treťom sete nám chýbalo viac agresivity, chvíľami sme boli bezradní. Cení sa, že sme sa dostali späť do zápasu. Mojím tipom na finálového súpera je Estónsko.“

Štefan Chrtiansky ml. (smečiar SR): „Druhý a tretí set nám Turci ušli. Čím silnejšie sme smečovali, tým lepšie to chytali. Neskutočne im to vychádzala obrana v poli, mali obrovské šťastie. My sme znervózneli a už sa to rúcalo. Museli sme si veriť. Ani za stavu 1:2 sme to nevzdávali a oplatilo sa nám to. Volejbal sa končí až potom, keď niekto vyhrá tri sety. To sa podarilo dnes nám.“