Slovensko aj Luxembursko podľa Klusa oceňujú prínos Schengenu pre každodenný život občanov

Martin Klus
Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus a luxemburský predseda Poslaneckej snemovne Fernand Etgen počas návštevy Luxemburgu. Foto: www.facebook.com

Slovensko aj Luxembursko ako krajiny desiatok tisíc pendlerov dokážu oceniť prínos Schengenu pre každodenný život občanov. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) chce aj preto rozvíjať ďalší politický dialóg s Luxemburskom napríklad o zavedení európskych digitálnych COVID certifikátov a tiež o posilnení jednotného trhu a voľného pohybu osôb, tovarov a služieb.

Klus to povedal počas návštevy Luxemburgu, ktorá sa uskutočnila v pondelok 21. júna. Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Obe krajiny chcú byť v centre diania

Obe krajiny deklarovali, že chcú byť naďalej v centre diania a byť súčasťou hlavných procesov v Európskej únii.

„Máme napríklad rovnaký pohľad na Konferenciu o budúcnosti Európy, v rámci ktorej je podľa nás kľúčové zapojenie čo najväčšieho množstva občanov diskutujúcich o vplyve Únie na náš každodenný život, ale aj našich spoločných hodnotách, ktoré nás spájajú a robia silnejšími,“ vyhlásil Klus.

Luxembursko môže byť inšpiráciou

Štátny tajomník počas návštevy ocenil prácu Luxemburska, ktorú odviedlo pri zavedení a odskúšaní COVID pasu medzi prvými v Európskej únii. Výsledkom je, že digitálne certifikáty sa v praxi osvedčili a „Luxembursko môže byť pre Slovensko inšpiráciou aj v masívnom a dostupnom PCR testovaní, či efektívnom trasovaní cestujúcich obyvateľov“.

Klus v Luxembursku rokoval s predsedom Poslaneckej snemovne Fernandom Etgenom, s luxemburským šerpom a poradcom premiéra Mikom Hentgesom, ako aj šéfom luxemburskej diplomacie, ministrom Jeanom Asselbornom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean AsselbornMartin Klus
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR