Slovensko bičuje dážď, môže aj snežiť, hrozia povodne a na hrebeňoch Tatier víchrica

Dážď, dáždnik
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 14. októbra, 16:25

Streda je na Slovensku zamračená a na mnohých miestach prší. Od stredných polôh sa môže vyskytnúť aj sneženie a ojedinele výdatné zrážky.

Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na päť až desať stupňov, v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši teplomer ukáže jeden až päť stupňov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke. Teplota na horách vo výške 1500 m sa pohybuje v okolí mínus troch stupňov Celzia.

Fúka prevažne juhozápadný vietor rýchlosťou 10 až 35 km/h, v nárazoch ojedinele okolo 50 km/h. Na hrebeňoch hôr meteorológovia očakávajú prudký až búrlivý vietor, neskôr hrozí na hrebeňoch Tatier víchrica.

Výstrahy pred dažďom

Pre okresy Košice okolie, Gelnica a Spišská Nová Ves je vydaná výstraha tretieho stupňa pred silným dažďom a miestami sa tu očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 40 až 80 mm.

Výstraha druhého stupňa platí pre okresy severného a stredného Slovenska a výstraha prvého stupňa pre zvyšok krajiny. Tento stav má podľa meteorológov pretrvávať do stredajšej polnoci. „Očakáva sa výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 až 100 mm,“ upozorňujú meteorológovia.

Výstraha,dážď
Výstrahy prvého, druhého a tretieho stupňa pred silným dažďom. Reprofoto: www.shmu.sk.

Povodne z trvalých dažďov

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy pred povodňami z trvalých dažďov pre celé územie Slovenska.

Ako SHMÚ ďalej informuje na svojej internetovej stránke, najvyšší tretí stupeň výstrahy meteorológovia vyhlásili pre okresy Trnava, Pezinok, Senica, Skalica, Prievidza, Bytča, Turčianske Teplice, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Košice a Košice okolie. Najnovšie meteorológovia tretí stupeň výstrahy pred povodňami vyhlásili aj pre okresy Žilina, Bánovce nad Bebravou a Partizánske.

Výstraha druhého stupňa platí pre okresy na strednom Slovensku a výstraha prvého stupňa pre všetky ostatné okresy. Väčšina vydaných výstrah trvá do stredajšieho večera, štvrtkového rána, prípadne až do odvolania.

Meteorológovia upozorňujú, že vzhľadom na pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov.

Počasie
Foto: printscreen/SHMÚ
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav