Slovensko v kvalifikácii o postup na ME 2024 zdolalo Bosnu a Hercegovinu, skórovali Mak aj Haraslín (foto)

FUTBAL: Slovensko - Bosna a Hercegovina, Róbert Polievka
  • aktualizované 26. marca 23:02

Slovenskí futbalisti vo svojom druhom zápase v J-skupine kvalifikácie o postup na ME 2024 v Nemecku zvíťazili nad Bosnou a Hercegovinou 2:0. Oba góly padli už v prvom polčase, v 13. minúte skóroval Róbert Mak a v 43. hosťujúceho brankára prekonal aj Lukáš Haraslín. V našej skupine sa v nedeľu hrali aj ďalšie dva zápasy – Portugalčania zvíťazili na pôde Luxemburska 6:0 a Island vo Vaduze deklasoval domáce Lichtenštajnsko 7:0.

Zverenci trénera Francesca Calzonu začali boj o európsky šampionát bezgólovou remízou v Trnave proti Luxembursku, na konte tak majú štyri body a v tabuľke J-skupiny im patrí 2. miesto. Na prvom sú Portugalčania so šiestimi bodmi a skóre 10:0. Najbližšie sa tím SR predstaví v boji o Euro 2024 v júni, absolvuje dve stretnutia u súperov. Najprv 17. 6. vycestuje na Island a o tri dni neskôr absolvuje duel v Lichtenštajnsku, hrať sa bude v Reykjavíku resp. Vaduze.

Calzona v nedeľu dosiahol svoj prvý triumf ako slovenský kouč,  v predchádzajúcich piatich dueloch mal bilanciu štyri remízy a jednu prehru. V septembri viedol Slovákov v Lige národov pri domácej prehre s Azerbajdžanom 1:2 a pri remíze s Bielorusmi 1:1, v novembri pri remízach v Čiernej Hore (2:2) aj doma proti Čiľanom (0:0). Nerozhodne sa skončil aj spomínaný štvrtkový súboj kvalifikácie o postup na ME 2024 proti Luxembursku (0:0).

Kvalifikácia ME 2024 vo futbale (J-skupina)

• Bratislava

Slovensko – Bosna a Hercegovina 2:0 (2:0)

• Národný futbalový štadión

13. min – 1:0 R. Mak
40. min – 2:0 L. Haraslín

Žlté karty: 0 – 0

strely celkovo (na bránu): 14:5 (4:1), rohové kopy: 5:3, ofsajdy: 1:0, držanie lopty (v %): 50 – 50, rozhodcovia: Marco Di Bello – Giorgio Peretti, Marco Bresmes (všetci Tal.)

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Vavro, Gyömbér, Hancko – Kucka, Lobotka (90.+ Hrošovský), Duda (69. Bénes) – Mak (58. Suslov), Polievka (69. Zreľák), Haraslín (90.+ Bero)
Bosna a Hercegovina: Sehič – Ahmedhodzič, Miličevič (46. Cimirot), Saničanin – Dedič, Hadziahmetovič (63. Prcič), Tahirovič (74. Stevanovič), Krunič, Gazibegovič – Prevljak (63. Džeko), Demirovič

Slováci o svojom nedeľňajšom triumfe rozhodli už v prvom polčase. Už v 13. minúte presne zakončil spoza pokutového územia, keď si predtým prebral loptu a potiahol ju zľava viac k stredu – 1:0. Aj potom slovenský tím pokračoval v aktivite a oplatilo sa mu to v 40. minúte. Po kombinácii pred šestnástkou súpera s lopta dostala až k Lukášovi Haraslínovi, ten s ňou vnikol do „veľkého vápna“ a zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 2:0.

Aj po zmene strán boli domáci aktívnejší, no v jeho hre sa tiež vyskytli okamihy, kedy sa pred slovenskú bránku dostával súper. Najväčšiu šancu mal v 66. minúte nepochodil Ermedin Demirovič, hlavou nemieril presne. V konečnom účtovaní mali oba tímy rovnaké držanie lopty, ale na strely na bránku boli lepší Slováci (4:1).

„Gól vždy poteší, najmä za reprezentáciu. Sú to dôležité tri body. V prvom polčas sme hrali dobrý futbal. kvalitne sme napádali a súper nevedel, čo robiť. V druhom polčase to súper trochu menil a nás to trochu zaskočilo, no ubránili sme to. Máme ešte na čom pracovať, aby sme sa zlepšovali. Uvidíme sa v júni a budme tam mať viac času na spoločnú prípravu. Dnes sme najmä v prvom polčase ukázali, že ten futbal hrať vieme,“ povedal v prenose RTVS Šport autor prvého gólu Róbert Mak.

Lukáš Haraslín, ktorý pridal druhý presný zásah, pokračoval: „Vedeli sme, že musíme ísť do duelu s čistou hlavou. Ukázali sme, že vieme hrať futbal a bojovať za Slovensko.“

„Chalani odviedli skvelý výkon, súper si vypracoval iba jednu vážnejšiu šancu. Myslím si, že sme dosiahli zaslúžený výsledok. Som rád, že práve my sme diktovali tempo hry a dostávali ich do problémov,“ doplnil brankár Martin Dúbravka.