Slovensko chce pri jadre spolupracovať s Bieloruskom

Mochovce jadrova atomova
ilustračné foto Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Slovensko sa bude aj naďalej spoliehať na jadrovú energiu. „Ani technicky, ani investične si nevieme predstaviť, že by bola výroba elektriny z jadra nahradená napríklad veternými elektrárňami alebo výrobou elektriny z fotovoltaiky,“ povedal na tlačovej besede počas minulotýždňovej návštevy Bieloruska predseda vlády Robert Fico.

Práve s Bieloruskom by malo Slovensko posilniť spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky. „Nehovorili sme vo všeobecnosti, ale o konkrétnej spolupráci. Bola by veľká chyba pokiaľ by dve krajiny ako Slovensko a Bielorusko s takým objemom poznatkov a skúseností z jadrovej energetiky nespolupracovali,“ konštatoval Fico.

Slovensko má v súčasnosti štyri jadrové bloky. Dva v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach, kde sa v súčasnosti dostavujú ďalšie dva bloky. V budúcnosti by mohol vyrásť v Bohuniciach nový jadrový zdroj, ktorý by nahradil v súčasnosti odstavované dva bloky jadrovej elektrárne V1. Atómové elektrárne dodávajú vyše 55 % elektriny na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico