Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavebnictvo, priemysel
Foto: SITA/AP
5. 09. 2012 8:37 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Slovensko je treťou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko je treťou najmenej konkurencieschopnou krajinou EÚ.

Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2012 – 2013, ktorú v stredu zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF).

Slovenská republika sa v hodnotení konkurencieschopnosti prepadla oproti minulému roku o dve miesta a skončila na 71. priečke v rebríčku 144 krajín.

Ide o historicky najhoršie umiestnenie Slovenska od jeho zaradenia do tohto medzinárodného porovnania v roku 1997. Nižšie v rebríčku sa z krajín EÚ nachádzajú už len Rumunsko, a to na 78. mieste, 96. miesto obsadilo Grécko.

Hlavnými bariérami, ktoré najviac zhoršujú našu konkurencieschopnosť, sú najmä neefektívne fungujúce verejné inštitúcie, nízka vymožiteľnosť práva, vysoký deficit verejných financií a slabá efektívnosť verejných výdavkov, nízka kvalita vzdelávacieho systému, neefektívny trh práce, byrokracia, klientelizmus a korupcia,“ uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róbert Kičina.

Šiesty pokles za sebou

Naopak, najvýraznejšími konkurenčnými výhodami sú podľa Svetového ekonomického fóra otvorenosť Slovenska voči zahraničnému vlastníctvu podnikov, nízke colné bariéry, legislatíva podporujúca prílev zahraničných investícií a technologická vyspelosť investorov prichádzajúcich na Slovensko.

V súvislosti s hospodárením verejnej správy rezort financií argumentuje, že súčasný vysoký deficit je vizitkou bývalej pravicovej vlády. Tá podľa hovorcu ministerstva Radka Kuruca absolútne rezignovala na konsolidáciu a bez prijímaných opatrení novou vládou by bol deficit ešte vyšší.

Pri tejto príležitosti by som rad parafrázoval nemeckého ministra hospodárstva Philippa Röslera, ktorý sa len pred niekoľkými dňami na adresu presadených reforiem novej vlády vyjadril, že slovenské reformy sú nacielené na posilnenie konkurencieschopnosti a zlepšenie rozpočtovej situácie Slovenska. Navyše reformy novej vlády dal za dobrý príklad pre ostatné krajiny eurozóny,“ tvrdí Kuruc.

Zostup Slovenska v rebríčku je zapríčinený pretrvávajúcimi bariérami podnikania, ktoré sa vládam napriek deklaratórnym vyjadreniam nedarí v praxi odstraňovať,“ skonštatoval Kičina. Slovensko v rebríčku kleslo už po šiestykrát za sebou a čoraz výraznejšie zaostáva za ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky (V4).

Lídrom regiónu sú Česi

Česká republika klesla v hodnotení o jedno miesto a skončila na 39. priečke, naďalej však zostáva lídrom v regióne. Poľsko si udržalo svoje minuloročné 41. miesto a Maďarsko po páde o 12 miest obsadilo v tomto roku 60. priečku.

Na vrchole rebríčka sa štvrtýkrát po sebe umiestnilo Švajčiarsko. Singapur si udržal druhú priečku a Fínsko je na treťom mieste, kde vystriedalo minuloročné Švédsko. Z mimoeurópskych krajín sa v prvej desiatke umiestnili siedme USA, deviaty Hong Kong a desiate Japonsko.

Pozície veľkých rozvíjajúcich sa trhových ekonomík (BRICS) sa vyvíjali rozdielne. Čína si napriek miernemu poklesu o tri priečky na 29. miesto naďalej udržuje vedúci pozíciu. Spomedzi krajín BRICS sa v rebríčku posunula vyššie len Brazília, a to na 48. miesto, Juhoafrická republika, India a Rusko v rebríčku klesli.

Odporúčané články

Šanca rozpadu eurozóny je podľa premiéra 50 na 50 Bankoví analytici očakávajú mierne rýchlejší rast ekonomiky

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X