Slovensko kleslo v kvalite podnikateľského prostredia

Búrkové oblaky nad Bratislavou
Pohľad na Bratislavský hrad počas pondelkovej búrky. Po relatívne peknom víkende sa na Slovensko valia búrky. Výstrahu prvého stupňa pred búrkami a ojedinele aj krúpami vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre západ, stred a juh Slovenska a tiež pre Spiš. V utorok by malo byť na Slovensku prevažne polooblačno, na severe a východe spočiatku oblačno až zamračené. Miestami dážď, prehánky i búrky. Foto: SITA/Marián Peiger
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko si v porovnaní kvality podnikateľského prostredia s ostatnými krajinami v tomto roku pohoršilo. Podľa najnovšieho vydania štúdie Doing Business 2012 totiž krajina v hodnotení kvality podnikateľského prostredia klesla v rebríčku 183 štátov o päť miest na 48. priečku.

Napriek tomu však Slovensko zostáva v tomto hodnotení lídrom v rámci Visegrádskej štvorky. Maďarsko totiž kleslo rovnako o päť miest 51. priečku, Poľsko o tri miesta na 62. pozíciu. Medziročne si polepšila iba Česká republika, ktorá postúpila o šesť priečok na 64. miesto. Absolútnym lídrom v kvalite podnikateľského prostredia je podľa rebríčku, ktorý zostavuje Svetová banka, Singapur nasledovaný Hongkongom a Novým Zélandom.

Podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií sa však hodnoty indikátorov výraznejšie nezmenili, skôr stagnovali. Slovensko tak v rebríčku obehli krajiny, ako napríklad Kazachstan, Rwanda, Kolumbia či Španielsko. Výsledky pre Slovensko by podľa IFP navyše boli priaznivejšie, keby zahŕňali aj reformy, ktoré kabinet Ivety Radičovej uvádzal do praxe v uplynulých mesiacoch. „Väčšina indikátorov prieskumu sú ‚tvrdé‘ dáta získané aplikáciou konkrétnych prípadových štúdií z júna 2011, z čoho je zrejmé, že viaceré reformy vlády SR neboli v tom čase schválené alebo implementované v praxi,“ konštatuje inštitút s tým, že ide napríklad o Zákonník práce, reformu súdnictva, novelu zákona o konkurze a reštrukturalizácii.

Výrazné zlepšenie v hodnotení by podľa IFP priniesla napríklad aj pripravovaná daňovo-odvodová reforma a z toho vyplývajúce zjednodušenie daní a odvodov. „Pozícia Slovenska takisto relatívne utrpela neskorším predstavením a realizáciou projektu Singapur,“ konštatuje sa v komentári inštitútu. Vláda si pritom v Národnom programe reforiem SR na jar tohto roku dala za cieľ zlepšiť podnikateľské prostredie tak, aby sa Slovensko do roku 2020 umiestnilo v prvej pätnástke rebríčka Doing Business.

Štúdia Svetovej banky hodnotí napríklad podmienky zakladanie a rušenie firiem, dostupnosť úverov, cezhraničný obchod alebo platenie daní. Štúdia neskúma všetky aspekty podnikateľského prostredia, ktoré môžu mať dopad na firmy a investorov. Svetová banka napríklad v porovnaní krajín nevyhodnocuje bezpečnostnú situáciu, makroekonomickú stabilitu, korupciu, kvalifikáciu pracovnej sily alebo stabilitu finančných systémov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom