Slovensko pomôže zničenému Nepálu, pošle aj tím záchranárov

Nepál zasiahlo silné zemetrasenie, o život prišli desiatky ľudí
Nepál zasiahlo v sobotu zemetrasenie s magnitúdou 7,9, vyžiadalo si tisícky obetí a tisícky zranených. Úrady predpokladajú, že počet obetí bude ešte stúpať. Foto: SITA/ AP

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko poskytne humanitárnu pomoc zemetrasením postihnutému Nepálu. Ministerstvo vnútra vyčlenilo zo zásob materiálnu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 63 000 eur. Ide o stany, ležadlá, prikrývky, zásobníky na vodu, ale aj zariadenie poľnej kuchyne pre 100 osôb.

Slovensko ponúka Nepálu aj 20-členný tím záchranárov

Ministerstvo zdravotníctva poskytne špeciálny zdravotnícky materiál – chirurgické šitie v hodnote 30 000 eur a Správa štátnych hmotných rezerv vyčlenila zo zásob prikrývky v hodnote vyše 830 eur a zásobníky na vodu Z-800 v hodnote takmer 1500 eur.

Obrazom: Nepál zasiahlo ničivé zemetrasenie

Slovensko ponúka Nepálu aj 20-členný tím záchranárov z Komplexnej centrálnej záchrannej služby z Gabčíkova. Ministerstvo vnútra poslalo túto ponuku na akceptáciu a následne by mala byť doriešená aj preprava materiálu. Pomoc Nepálu v stredu odsúhlasila vláda.

Minister vnútra Robert Kaliňák po rokovaní vlády spresnil, že spolu ide zhruba o šesť ton materiálu. „Túto humanitárnu pomoc máme pripravenú už od soboty. Nedostali sme ale povolenie na pristátie na letisku v Káthmandu pre typ nášho vládneho lietadla,“ vysvetlil. Je preto podľa Kaliňáka pravdepodobné, že naša pomoc pôjde do Nepálu niektorým z vojenských lietadiel, ktoré tam teraz lietajú. Minister zároveň informoval, že slovenskí občania, ktorí prejavia záujem, sa budú môcť vrátiť na Slovensko lietadlom, ktoré posiela do Nepálu Česká republika. Podľa Kaliňáka na toto lietadlo čaká priamo na letisku v Káthmandu sedem Slovákov. Pristátie tohto lietadla, ktoré už má všetky povolenia, sa ale odložilo o dva dni, dodal.

Nepál postihlo v sobotu silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8. Epicentrum bolo západne od nepálskej metropoly Káthmandu a bolo najhorším za vyše 80 rokov. Zničilo mnoho budov v starých štvrtiach Káthmandu vrátane historických pamiatok a bolo tak silné, že ho pocítili v susednej Indii, v Bangladéši, v Tibete i v Pakistane.

Počet obetí stále stúpa

Počet obetí stále stúpa a v súčasnosti sa hovorí o vyše 4300 obetiach v Nepále a ďalších takmer sto ľudí zahynulo v susedných krajinách. Počet obetí sa môže podľa nepálskeho premiéra vyšplhať na 10 000. Vyše 7000 ľudí utrpelo zranenia a desaťtisíce zostali bez domova.

V krajine bolo podľa posledných informácii Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR počas zemetrasenia 90 Slovákov. Rezort sa spojil so 75 z nich. Jeden Slovák bol zranený, ale je pripravený na transport. Niekoľko Slovákov sa už z krajiny vrátilo na Slovensko. Pre niektorých ministerstvo vybavuje náhradné cestovné doklady, keďže originály nechali pri úteku v hoteli.

Video: Ľudia v Nepáli sa búria proti pomalej pomoci

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák