Slovensko predloží nové návrhy na riešenie migračnej krízy

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko v najbližších dňoch predloží európskym partnerom návrh nových opatrení na riešenie migračnej krízy v Európskej únii. Novinárom to v pondelok povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok.

Návrh bude podľa neho postavený na flexibilnej a nie nanútenej solidarite, za ktorú Slovensko i ďalšie členské štáty považujú povinné kvóty na prijímanie utečencov. „Slovensko príde s konkrétnym návrhom s ďalšími prvkami, ktoré budú jednoznačne prejavom solidarity, bez ktorej sa migračná kríza nedá vyriešiť. Zároveň ale tvrdíme, že migračná kríza nebude vyriešená, ak bude riešenie postavené len na povinných kvótach,“ zdôraznil Korčok.

Dodal, že Slovensko chce doplniť návrhy Európskej komisie (EK) z júna tohto roku, ktorými je komplexná reforma dublinského systému (mechanizmus určujúci štát zodpovedný za preskúmanie žiadostí o azyl podaných v inom z členských štátov, pozn. SITA). EK podľa Korčoka navrhuje zavedenie trvalých kvót bez obmedzenia, pokiaľ ide o počet imigrantov. Slovensko chce tieto návrhy doplniť tak, aby boli prijateľné pre všetky členské štáty.

„My tvrdíme, že tento koncept, ktorý je exkluzívne zameraný na riešenie migrácie prostredníctvom povinných kvót, je prekonaný,“ zdôraznil. Otázka migrácie totiž spôsobila v EÚ hlboké rozdelenie a Slovensko ako krajina predsedajúca únii chce pomôcť tieto rozdiely prekonať. „Flexibilná solidarita je politickou odpoveďou na zavedenie nanútenej solidarity. V tejto chvíli je nutné prekonať to rozdelenie, ktoré v rámci EÚ je. Preto hľadáme solidaritu, na ktorej sa budú môcť podieľať všetci,“ uzavrel Korčok, ktorý slovenské návrhy zatiaľ odmietol špecifikovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia