Slovensko prehralo v prípravnom zápase s Dánskom

Slovensko - Dánsko
Róbert Vittek (Slovensko) počas priateľského medzinárodného futbalového zápasu Slovensko - Dánsko. Trnava, 29. marec 2011. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v utorňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v Trnave s Dánskom 1:2 (1:1).

Skóre duelu otvoril už v 3. min vlastným gólom stopér ruského tímu FK Rostov Kornel Saláta. V 32. min vyrovnával zakončovateľ tureckého Istanbul Büyüksehir Belediyespor Filip Hološko. Rozhodujúci presný zásah zaznamenal v 72. min Michael Krohn-Dehli.

Zverenci Vladimíra Weissa st. nezvíťazili vo štvrtom prípravnom stretnutí v rade. Najbližšie nastúpi slovenský tím 4. júna doma proti Andorre v B-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu.

Medzištátny prípravný zápas – výsledok:

Slovensko – Dánsko 1:2 (1:1)

Góly: 32. Hološko – 3. Saláta (vlastný), 72. Krohn-Dehli, bez kariet, rozhodovali: David Fernández Borbalán – Raúl Cabanero Martinez, Antonio Maranón Cantón (všetci Šp.), 4927 divákov

SR: Kello – Pekarík, Škrtel, Saláta (46. J. Ďurica), Lukšík (46. Šebo) – Kopúnek (77. Kaščák) – Hamšík, M. Čech – Piroska, Hološko (80. Kóňa), E. Jendrišek (60. Vittek)

Dánsko: Christiansen – L. Jacobsen (60. Thomsen), M. Jörgensen, Bo Svensson, S. Poulsen – J. Poulsen (46. Lorentzen), Kvist, Schöne (61. Eriksen) – Rommedahl (32. Enevoldsen), Bendtner (76. Junker), Krohn-Dehli (83. Skoubo).

.

Fotogaléria zo zápasu

Slovenský futbalista Martin Škrtel počas priateľského zápasu proti reprezentácií Dánska. Trnava, 29. marec 2011. Foto: SITA/AP

Dánski futbalisti sa tešia z úvodného gólu počas zápasu s reprezentáciou Slovenska v Trnave. Trnava, 29. marec 2011. Foto: SITA/AP

Filip Hološko oslavuje svoj gól v zápase proti Dánsku. Trnava, 29. marec 2011. Foto: SITA/AP

Slovenskí futbalisti po góle Filipa Hološka do siete Dánska. Foto: SITA/AP

Už v úvodnej minúte sa dravým ťahom na bránku prezentoval Filip Lukšík, jeho prihrávka z ľavého kraja ale nenašla v pokutovom území nikoho zo spoluhráčov. V 3. min sa menilo skóre, keď si po prvom útočnom výlete Dánov zrazil prízemnú centrovanú loptu z kopačky Rommedahla do vlastnej siete Saláta. Na začiatku 15. min ušiel po kraji Simon Poulsen, prihral na stred, ale tiesnený Schöne nedokázal optimálne zakončiť. O minútu neskôr nenašiel Filip Hološko v šestnástke hostí strieľaným centrom hlavu žiadneho spoluhráča. V 22. min vyslal prvú strelu Slovákov medzi tri žrde kapitán Marek Hamšík, gólman Christiansen bol pripravený.

V 23. min zakončoval z veľkého uhla Nicklas Bendtner, no Kello mu včasným vybehnutím nedovolil zvýšiť na 2:0. V 26. min nevyužil výbornú šancu na vyrovnanie Hološko. V 32. min sa už odchovanec trenčianskeho futbalu presadil, keď využil zaváhanie hosťujúcej obrany, položil si brankára a strelou do opustenej bránky vyrovnal – 1:1. Päť minút pred koncom prvého dejstva skrotil center z ľavej strany Marián Kello, tesne predtým mohol prikloniť misky váh na stranu domácich opäť Hološko.

Slovensko – Dánsko 0:1

II. polčas

V 54. min sa lopta po rohovom kope dostala v šestnástke k Jánovi Ďuricovi, ten ale z prvej nenamieril do šibenice. V 65. min zakombinovali naľavo Pekarík s Piroskom, strieľaný center ale Christiansen kryl. O dve minúty neskôr zaváhal Kello, no Bendtnerovu šancu aj s prispením obrancov zlikvidoval. V 72. min trestuhodne skratovala slovenská defenzíva a Krohn-Dehli zblízka nemal problém prinavrátiť vedenie Dánom, jeho gólu predchádzalo vyrazenie Kella pri strele Eriskena.

Vzápätí posadil Piroska z priameho kopu center na hlavu najlepšieho strelca slovenskej reprezentačnej histórie Róberta Vitteka, ten však nedokázal vyrovnať. V záverečnej štvrťhodine vystupňovali zverenci Vladimíra Weissa st. snahu vyrovnať, no neúspešne. Naopak, mohli opäť inkasovať, Dáni však nevyužili rýchly protiútok štyroch proti dvom. V nadstavenom čase mal gól na hlave striedajúci Ján Ďurica, ale po rohovom kope Hamšíka len tesne netrafil bránku a stretnutie sa skončilo víťazstvom severanov 2:1.

Slovensko – Dánsko 1:2

Ján Ďurica (stopér Slovenska): „V prípravných zápasoch akoby to bolo pre nás zakliate, príliš sa nám nedarí. Pred ďalším stretnutím, ktoré odohráme v júni proti Andorre, máme našťastie dosť času na to, aby sme sa z tohto zápasu poučili. Myslím si, že v takýchto prípravných stretnutiach by sme mali aspoň remizovať, keďže sme určite neboli horším tímom. Ja som sa tiež dostal do niekoľkých šancí. Mrzí ma, že som ani jednu nepremenil.“

Vladimír Weiss st. (tréner SR): „V prvom rade chcem zagratulovať súperovi k víťazstvu. Zvíťazilo lepšie mužstvo, ktoré najmä v druhom polčase fyzicky dominovalo. Dali sme si nešťastný vlastný gól, avšak následne Hološko pekne vyrovnal. Potom nastalo viacero chýb, ktoré vyplývali zo zranení hráčov. Až 70 percent môjho mužstva teraz nie je v optimálnej kondícii. Chceli sme uhrať lepší výsledok, ale mojím zverencom nemám čo vyčítať.“

Morten Olsen (tréner Dánska): „Vstup do zápasu sme mali dobrý. Kontrolovali sme hru a podarilo sa nám otvoriť gólový účet. V polovici prvého polčasu Slováci vyrovnali, potom sme ale opäť získali prevahu. Všetci hráči, ktorí dnes dostali príležitosť, ukázali, že sú pripravení hrať na najvyššej úrovni. Mohli sme dať aj viac gólov, ale zvíťazili sme, a to ma teší.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Dáni boli veľmi nepríjemným a húževnatým súperom. V prvej pätnásťminútovke to nebolo ono, ale nasledujúcich tridsať minút z našej strany malo svoju kvalitu. V druhom polčase sa nám už tak nedarilo. Podľa môjho názoru Dáni zaslúžene zvíťazili. Hrali sme proti kvalitnému súperovi. Chceli sme potešiť slovenských fanúšikov dobrým výsledkom, škoda, že to nevyšlo.“

Filip Hološko (útočník SR): „Teší ma, že som dal gól, ale na druhej strane ma mrzí, že sme nezvíťazili. Na ihrisku bolo vidieť, že sme vykapali kondične. Dáni prevzali iniciatívu a začali hrať s nami bago. My sme okolo nich behali ako myši. Ja som bol však dlho zranený. To sa dá povedať aj o Robovi Vittekovi, chýba nám zápasová prax.“

Marián Kello (brankár Slovenska): „Na začiatku sme trochu zaspali, nechali sme sa tam ´vykombinovať´ a prišla dobrá prihrávka do stredu. Kornel chcel loptu odkopnúť, ale trochu mu skočila a nešťastne ju poslal do bránky. Pri druhom inkasovanom góle sme mali ešte väčší kus smoly. Škrťovi sa lopta trochu zamotala pod nohami, detaily si už ani nepamätám a zblízka sme inkasovali. Dáni ukázali svoju kvalitu aj keď si myslím, že nešli na sto percent. Dali nám dva zlepené góly, je to veľká smola, že sme prehrali.“

Zaujímavosti a fakty po zápase:

* V treťom zápase Slovákov v roku 2011 sa zrodila ich druhá prehra. V prvom stretnutí v Luxembursku (9. februára) prehrali zverenci Vladimíra Weiss st. 1:2, v sobotu 26. marca zvíťazili nad Andorrou 1:0.

* Slovenskí a dánski futbalisti sa stretli prvýkrát vo vzájomnom súboji.

* Slováci nezvíťazili v ostatných štyroch medzištátnych prípravných zápasoch, keď pred duelom proti Dánsku 11. augusta minulého roku remizovali s Chorvátmi 1:1, v novembri prehrali doma s Bosnou a Hercegovinou 2:3 a vo februárovom meraní síl nečakane prehrali v Luxembursku 1:2. „Weissovci“ naposledy zvíťazili v prípravnom dueli 5. júna 2010 nad Kostaričanmi (3:0).

* Marián Kello absolvoval druhý zápas v seniorskej reprezentácii, pričom prvýkrát dostal príležitosť v základnej zostave. Druhý duel v najcennejšom drese absolvovali aj Filip Lukšík, Tomáš Kóňa a Juraj Piroska, pre tretieho spomenutého to bola premiéra v základnej zostave.

* Úplnú premiéru v seniorskej reprezentácii absolvoval stredopoliar Marek Kaščák.

* Obranca Peter Pekarík načal štvrtú desiatku štartov v najcennejšom drese, utorňajšie stretnutie bolo pre neho 31. v reprezentácii.

* Filip Hološko strelil proti Dánsku siedmy gól v 48. zápase za A-mužstvo SR.

* Najbližšie nastúpi slovenský tím 4. júna proti Andorre v B-skupine kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu.

Weissa trápi predovšetkým maródka a fyzická kondícia hráčov

Slovenská futbalová reprezentácia podľahla v utorňajšom medzištátnom prípravnom stretnutí Dánsku v Trnave tesne 1:2 (1:1). Tréner domácich Vladimír Weiss identifikoval ako hlavnú príčinu neúspechu nedostatočnú fyzickú pripravenosť svojich zverencov, z ktorých hneď viacero sa iba postupne vracia po zdravotných komplikáciách do plnej záťaže.

V prvom polčase sme podali dobrý výkon, mali sme viac šancí. Dali sme si nešťastný vlastný gól, potom sme Hološkom pekne vyrovnali a do prestávky sme mohli pridať ďalší gól, no nestalo sa. Môj plán bol ujať sa do 60. min vedenia, ale opak bol pravdou. Inkasovali sme, Dáni sa dostali na koňa a my sme už nemali dostatok síl na vyrovnanie,“ povedal Weiss na tlačovej konferencii a ďalej vysvetľujúco pokračoval:

Prakticky 70 percent hráčov je po zraneniach, máme veľmi širokú maródku. Chýbalo nám šesť reprezentantov, navyše Miňo Stoch dostal infekčnú chorobu a nemohol nastúpiť. To je realita, nie výhovorky.

Takáto situácia by bola veľkým zásahom aj pre iné mužstvo ako sme my. Máme dvoch tophráčov, viacerí ďalší pravidelne nehrávajú a cítiť na ich prejave dlhší výpadok. Mali sme v kádri aj viacero nováčikov, ktorí presvedčili o svojich kvalitách. Na Dánoch bolo vidieť, že vo svojich kluboch pravidelne nastupujú. Zaslúžene zvíťazilo kvalitnejšie a lepšie pripravené mužstvo.“

V roku 2011 zatiaľ s nepriaznivou bilanciou

Po troch vystúpeniach, ktoré ako oficiálne registruje Medzinárodná futbalová federácia (FIFA), je bilancia tímu SR nepriaznivá (1 – 0 – 2, skóre: 3:4). Slováci podľahli v tohtoročnej ouvertúre 9. februára v Luxemburgu v medzištátnom prípravnom dueli výberu domáceho Luxemburska šokujúco 1:2.

Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. sa na Štadióne Josyho Barthela, ktorý pokrývala hustá hmla, vôbec nedokázali dostať do tempa a domácich často púšťali do hry. V komornej atmosfére otvoril skóre v 55. min slovenský útočník Erik Jendrišek, dvoma presnými zásahmi v 60. a 81. min však dokázal odpovedať domáci zakončovateľ Daniel Da Mota, pre ktorého to boli vôbec prvé góly v národnom mužstve.

V druhom vystúpení v roku 2011 nastúpili Slováci v „ostrom“ kvalifikačnom dueli o postup na ME 2012 do Poľska a na Ukrajinu 26. marca na ihrisku Andorry. V metropole miništátiku medzi Francúzskom a Španielskom sa zrodilo najtesnejšie víťazstvo tímu SR 1:0, o ktoré sa v 21. min postaral gólom Filip Šebo.

Na tretí zápas v tomto kalendárnom roku nastúpili Slováci 29. marca v Trnave proti Dánsku a v priateľskom meraní síl podľahli tesne 1:2. Skóre duelu otvoril už v 3. min nešťastný vlastencom Kornel Saláta, v 32. min vyrovnal Filip Hološko. O víťazstve severanov rozhodol po zmene strán v 72. min Krohn-Dehli. Hlavný tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Weiss st. dal v troch dueloch príležitosť celkovo 27 hráčom, pričom plný počet minút odohral len kapitán Marek Hamšík.

Viac k osobe Erik JendrišekFilip HološkoFilip ŠeboJán ĎuricaJuraj PiroskaKornel SalátaMarek HamšíkMarián KelloNicklas BendtnerPeter PekaríkTomáš KóňaVladimír WeissVladimír Weiss st.