Slovensko prijme troch väzňov z Guantánama

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Lajčák
Foto: SITA

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – Zadržiavaní z Guantanáma budú na Slovensku umiestnení do zariadení ministerstva vnútra. Budú strážení, aby nepredstavovali nebezpečenstvo pre občanov SR. Všetci boli podozriví, ale nebol dostatok dôkazov, aby mohli byť obvinení. Slovensko dostalo viacero mien zo spismi o zadržiavaných. S tými, ktorí prídu na Slovensko boli urobené aj pohovory. Sami museli s premiestnením na Slovensko súhlasiť. Jeden z trojice je ženatý a má deti. Rodina by mala za ním pricestovať na Slovensko. Trojica sa bude musieť naučiť po slovensky, dostane ubytovanie a Slovensko sa im postará o prácu. Zadržiavaní nemohli byť vydaní do domovských krajín, pretože im tam hrozili perzekúcie.

V súčasnosti je v Guantaname 198 zadržaných z približne 20 krajín. Deväťdesiat z nich je možné premiestniť do tretej krajiny. Medzi zadržanými sú Alžírčania, Afgánci, Azerbajdžanci, Číňania, Kanaďania, Líbyjčania, Egypťania, Indonézania, Iračania, Jemenčania, Kuvajťania, Malajzinčania, Mauretánci, Pakistančania, Palestínčania, Sýrčania, Tunisania, Tadžikovia, Uzbeci a tiež Saudskí Arabi. Nová americká administratíva prevzala v detenčnom zariadení približne 250 zadržaivaných, z ktorých bolo 45 transferovaných do domovských krajín, alebo do tretích krajín.

Slovensko je desiatou krajinou Európskej únie, ktorá súhlasila s transferom väznňov z Guantanáma. Okrem nás väzňov prijali Veľká Brtitánia, Francúzsko, Portugalsko, Taliansko, Írsko, Maďarsko, Belgicko, Španielsko a Dánsko. Maďarsko prijalo napríklad jedného zadržiavaného, ktorý bude mať 1,5 ročný reintegračný program. Právny status bude totožný s pobytom skupiny kubánskych utečencov v roku 2007. Rozdiel je iba v diskrétnosti pobytu. Írsko prijalo dvoch občanov Turkmenistanu. Nebol im udelený štatút politickéhon utečenca, ale získali povolenie na pobyt, ktoré neplatí Pre Schengenský priestor. Po 10 týždňovom resocializačnom pobyte sa počítalo so zlúčením rodiny v Írsku a udelenie pracovného povolenia. Obaja majú pridelených sociálnych pracovníkov. Portugalsko transferovaným poskytlo resocializačného asistenta, ktorý dohliada na umiestnenie v práci, zdravotné a iné zabezpečenie.

Na Guantanáme sú zadržiavané osoby, ktoré porušili zákony USA a môžu byť súdené pred súdom USA. Sú tam tiež tí, ktorí porušili zákony vojny a môžu byť súdení pred vojenskými komisiami. V zariadení je aj približne 19 osôb, o ktorých prepustení už v minulosti rozhodol súd. Medzi zadržiavanými sú aj osoby, ktoré nie sú formálne obvinené a môžu byť bezpečne umiestnené do krajiny svojho pôvodu, alebo tretej krajiny. Jedine o tejto kategórii USA rokujú s tretími krajinami o ich transfere. Na základni sú aj ľudia, ktorí nemôžu byť postavení pred súd, no predstavujú reálnu hrozbu pre americkú bezpečnosť. Detenčné stredisko na Guantanáme malo byť uzatvorené do 21. januára 2010 podľa prezidentského memoranda podpísaného Barackom Obamom.

Väznicu na americkej základni Guantánamo na Kube zriadila vláda bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha po útokoch z 11. septembra 2001. Zadržiavanie bez procesu ako aj kontroverzné vyšetrovacie praktiky viedli ku kritike zariadenia vo svete. Prezident Barack Obama preto pri nástupe do úradu prisľúbil, že väznicu zatvorí do konca roka 2009. Európske krajiny následne požiadal o možnosť umiestniť na ich území 50 zajatcov zadržiavaných v tomto kubánskom prístave, u ktorých bolo preukázané, že nepredstavujú žiadnu hrozbu. V Guantáname sa stále nachádza vyše 200 väzňov, prepusteniu alebo premiestneniu mnohých totiž bráni neochota tretích krajín prijať ich.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama