Slovensko sa otáča za konfliktmi vo východnej Európe, sú pre nás potencionálnou hrozbou

Peter Gajdoš, Vojaci SR
Vojaci SR. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Z pohľadu Slovenskej republiky si bezprostrednú a neustálu pozornosť vyžadujú pretrvávajúce konflikty v regióne východnej Európy. Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy spolu s Kanceláriou prezidenta SR.

„Sme svedkami presadzovania mocenských a teritoriálnych ambícií, nelegálneho použitia sily a porušovania medzinárodného práva, posilňovania vojenských a nevojenských spôsobilostí, politickej a ekonomickej stagnácie a chronickej nestability regiónu,“ upozorňuje dokument.

Východná Európa je hrozbou aj pre Slovensko

Bezpečnostná stratégia zároveň pripomína, že konflikt v Gruzínsku a na východe Ukrajiny vyvolaný agresívnym správaním Ruskej federácie, ako aj nelegálna okupácia ukrajinského Krymu a Sevastopoľa je v hrubom rozpore s medzinárodnými právom a politickými záväzkami.

Región východnej Európy je podľa stratégie zdrojom mnohých potenciálnych hrozieb aj pre Slovenskú republiku, vrátane možnosti ozbrojeného útoku, hybridných, kybernetických a spravodajských operácií. Tiež dezinformačných kampaní, organizovanej kriminality, nelegálneho šírenia malých a ručných zbraní či nelegálnej migrácie.

Slováci chcú pracovať na vzťahoch s Ruskom

Stratégia zároveň pripomína, že SR má záujem rozvíjať dobré vzájomné vzťahy s Ruskom. Rusko je podľa dokumentu dôležitým účastníkom a partnerom pri riešení medzinárodných hrozieb a výziev. Zároveň však svojím konfrontačným prístupom vo vojenskej, bezpečnostnej aj politickej oblasti predstavuje hlavnú výzvu pre bezpečnosť euroatlantického priestoru.

„Politika Slovenskej republiky voči Rusku za daných okolností ostane postavená na hľadaní prienikov spoločných záujmov, ale zároveň aj na otvorenom kritickom dialógu o otázkach, kde sa naše hodnoty a záujmy rozchádzajú, v nevyhnutných prípadoch preto podporí aj uplatnenie reštriktívnych opatrení,“ dopĺňa sa v Bezpečnostnej stratégii SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom