Slovensko stúplo v rebríčku slobody tlače, vedú Severania

Noviny, dennik, tlac
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Slovensko je na 14. mieste v rebríčku indexu slobody tlače na svete. Vyplýva to z hodnotenia, ktoré každoročne zostavuje pôvodne francúzska, v súčasnosti už medzinárodná nezisková organizácia Reportéri bez hraníc (Reporters sans frontieres, Reporters Without Borders).

Slovenská republika oproti predošlému roku poskočila o šesť miest a dosiahla index slobody tlače 11,66. Tesne pred nami, na 13. mieste, je Česká republika s indexom slobody tlače 11,62.

Svetový rebríček hodnotí slobodu tlače za uplynulý rok v 180 krajinách sveta. Na prvých troch miestach sa v hodnotení slobody tlače vo svete (World Press Freedom Index 2015) umiestnili: Fínsko, ktoré je na 1. mieste s indexom 7,52, druhé je Nórsko s indexom 7,75 a tretie Dánsko s indexom 8,24. V prvej desiatke sú ďalej krajiny (v poradí od 4. po 10. miesto): Holandsko, Švédsko, Nový Zéland, Rakúsko, Kanada, Jamajka a Estónsko. Napríklad susedné Poľsko skončilo na 18. mieste a Maďarsko na 65. mieste.

Najhoršie – posledné tri miesta Reportéri bez hraníc prisúdili Eritrei (180.), Kórejskej ľudovodemokratickej republike (179.) a Turkmenistanu (178.). Rebríček je dostupný na webstránke Reportérov bez hraníc – http://en.rsf.org/.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom