Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaštieľ v Rusovciach chátra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kaštieľ v Rusovciach pred rekonštrukciou. Kaštieľ je už 23 rokov nevyužívaný, lebo nebola ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. Súčasný stav kaštieľa z pamiatkového hľadiska je narušený až dezolátny, z hľadiska stavebno-technického havarijný. Preborilo sa niekoľko stropov a deštruovali sa ďalšie časti stavby s čoraz viac preukázateľným zatekaním a výskytom plesní a húb v interiéri. V dezolátnom stave je historická budova tzv. čeľadník aj historické murované oplotenie areálu s bránami a súvisiacimi architektúrami. Foto: SITA/Diana Černáková

Slovensko získalo milióny na opravu kaštieľa v Rusoviciach

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Vláda získala päť miliónov eur na rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach.

Peniaze na opravu čeľadníka a historických záhrad v Rusovciach pôjdu z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) na roky 2009 – 2014.

Dohodu o poskytnutí piatich miliónov podpísali predseda Výboru pre finančný mechanizmus EHP Anders Erdal a vedúci Úradu vlády SR Igor Federič, informoval tlačový odbor úradu vlády.

Na kompletnú rekonštrukciu kaštieľa, ktorý má slúžiť ako reprezentačný priestor počas európskeho predsedníctva Slovenska v roku 2016, je potrebných približne 40 miliónov eur.

Obrazom: Kaštieľ v Rusovciach je v havarijnom stave

Revitalizujú aj záhrady

Čeľadník v Rusovciach bude po obnove slúžiť najmä ako turisticko-informačné centrum a servisné stredisko pre návštevníkov parku. Historické záhrady budú revitalizované, cieľom projektu je podľa tlačového odboru aj zvýšiť ich atraktivitu pre verejnosť.

„Celková suma, ktorou sa prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP na roky 2009 – 2014 podporia aj ďalšie projekty v rámci programu Európskeho kultúrneho dedičstva, ukotvená v podpísanej dohode, je 14 026 471 eur – 85 percent z Finančného mechanizmu EHP a 15 percent zo štátneho rozpočtu SR,“ dodal tlačový odbor úradu vlády. Podmienkou je, že z grantu sa budú financovať len objekty plne prístupné verejnosti.

Úrad vlády tiež zriadil Riadiaci výbor pre rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. Jeho členmi budú zástupcovia mestskej časti Bratislava – Rusovce, Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline, Krajského pamiatkového úradu Bratislava, Odboru grantov EHP a Nórska, Úradu vlády SR, projektanta návrhu rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach a priľahlého areálu Jána Bahnu, ministerstva financií a ďalších. Funkciu pozorovateľov na zasadnutiach riadiaceho výboru budú plniť zástupcovia veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva.

Rekonštrukcia do troch rokov

Kaštieľ v Rusovciach v dezolátnom stave
Foto: SITA/Diana Černáková

Vláda spolu s úradom vlády a ministerstvom financií už v septembri spoločne deklarovali podporu celkovej rekonštrukcii kaštieľa v horizonte dvoch až troch rokov.

Rekonštrukcia chátrajúceho areálu kaštieľa v Rusovciach by sa mala financovať z darov od nadácií a podnikateľov v kombinácii s eurofondami a peniazmi z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu a k nemu adekvátneho spolufinancovania zo štátneho rozpočtu.

Kaštieľ je už viac ako 23 rokov nevyužívaný, lebo nebola ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. Súčasný stav kaštieľa z pamiatkového hľadiska je narušený až dezolátny, z hľadiska stavebno-technického havarijný.

Preborilo sa niekoľko stropov a deštruovali sa ďalšie časti stavby s čoraz viac preukázateľným zatekaním a výskytom plesní a húb v interiéri. V historickom parku, ktorý je voľne prístupný verejnosti, je väčší počet stromov v narušenom stave, čím sa rozširujú choroby a návštevníkov môžu ohroziť padajúce konáre alebo stromy. V dezolátnom stave je historická budova tzv. čeľadník aj historické murované oplotenie areálu s bránami a súvisiacimi architektúrami.

K téme

Vláda prijala podľa opozície jedno z najhorších opatrení Zavedenie jednej zdravotnej poisťovne brzdia peniaze

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X