Slovensku budú chýbať v rozpočte ďalšie milióny eur

Peniaze
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Štátu môžu chýbať v rozpočte ďalšie desiatky miliónov eur. A to napriek tomu, že už vo februári rezort financií avizoval výpadok vyše 360 mil. eur.

Dá sa totiž očakávať, že hospodársky rast môže byť v tomto roku ešte pomalší, ako aktuálne predpokladá ministerstvo financií. To by znamenalo aj ďalší výpadok na daniach a odvodoch.

Centrálna banka totiž v utorok zrevidovala svoj odhad rastu z pôvodných 1,3 % iba na 0,7 %, kým rezort financií aktuálne počíta s rastom na úrovni 1,2 %.

Podľa prepočtov dostupných na stránkach Inštitútu finančnej politiky rezortu financií by tak podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tótha znamenalo naplnenie aktuálnej prognózy rastu centrálnej banky dodatočný výpadok na daniach a odvodoch v sume 130 mil. eur.

Ani to však nemusí byť všetko. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť totiž upozorňuje aj na ďalšie riziká v oblasti zdravotníctva a samospráv. Spolu tak podľa Tótha negatívne riziká v rozpočte aktuálne predstavujú až 390 mil. eur a to aj po zohľadnení už prezentovaných opatrení, ako sú jednorazový výnos z otvorenia druhého piliera, zvýšenie príjmov z dividend, úspory výdavkov a podobne.

Centrálna banka však očakáva, že vláde sa podarí tohtoročný rozpočtový cieľ, teda stlačenie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu, naplniť, resp. že skončí blízko pri ňom. Počíta s tým aj vo svojich aktuálnych prognózach. „Naša samotná predikcia predpokladá, že fiškálny cieľ bude blízko cieľa. To znamená, že budú prijaté dodatočné opatrenia tak, aby cieľ bol blízko,“ konštatoval na utorňajšej tlačovej konferencii viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Tóth
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka Slovenska