Slovenský hokejista Jurčo čaká na svoju šancu v drafte

Jurčo
Tomáš Jurčo Foto: stationnation.blogspot.com

ST. PAUL 23. júna (WEBNOVINY) – Po dlhých 22 rokoch bude blížiaci sa draft nádejí hokejovej NHL hostiť americké mesto St. Paul, v ktorom hráva svoje domáce stretnutia tím Minnesota Wild.

Favoritom na pozíciu jednotky je osemnásťročný kanadský útočník Ryan Nugent-Hopkins, ktorý doteraz hrával v juniorskej Western Hockey League za tím Red Deer Rebels.

Ako prvý bude v piatok o 19.00 h miestneho času (2.00 h SELČ už v sobotu ráno) vyberať rovnako ako pred rokom Edmonton. Podľa analýz by „olejári“ mohli siahnuť okrem Nugenta-Hopkinsa aj po najvyššie hodnotenom spomedzi hokejistov pôsobiacich v Európe švédskom obrancovi Adamovi Larssonovi, keďže práve defenzíva je hlavnou slabinou tohto kanadského mužstva.

Prvé kolo draftu, ktoré sa rovnako ako pred rokom uskutoční už v piatok, je tradične veľkolepou šou. Po päťročnej pauze by sa už v prvý deň mohol dostať do hry slovenský hokejista, podľa prognóz by si mali kluby NHL vybrať útočníka Tomáša Jurča v závere 1. alebo na začiatku 2. kola.

Preddraftové zmeny môžu miešať karty

Už tradične sa bude vyberať v drafte na základe výsledkov tímov NHL v uplynulej sezóne, poradie tentoraz draftová lotéria až tak neovplyvnila. Po najhoršom tíme celej súťaže v predchádzajúcej sezóne Edmonton Oilers bude nasledovať Colorado Avalanche, ako tretia v poradí príde na rad Florida. Z ôsmeho na štvrté miesto sa posunula na základe lotérie organizácia New Jersey. Až dvakrát si budú v 1. kole vyberať Edmonton (z 1. a 19. miesta), Colorado (2., 11.), Ottawa (6., 21.) a Toronto (25., 30.). Naopak, 1. kolo by nemalo byť zaujímavé pre funkcionárov Los Angeles, Nashvillu, St. Louis a Philadelphie. Všetko ešte môžu zmeniť prípadné preddraftové výmeny.

Okrem útočníka Ryana Nugenta-Hopkinsa či obrancu Adama Larssona môžu Oilers siahnuť aj po inom z vysoko hodnotených hráčov. Predstavitelia „olejárov“ už tradične taja meno svojho výberu. Kým Slovensko má jediné „želiezko v ohni“ na výber v 1. kole, z Čechov figuruje na piatom mieste medzi európskymi korčuliarmi útočník Dmitrij Jaškin a spomedzi gólmanov chytajúcich na starom kontinente je tretí Jaroslav Pavelka. „Draft pre mňa bude veľmi dôležitý, pretože rozhodne, ktorým smerom sa uberie moja hokejová kariéra,“ povedala nádejná draftová jednotka Ryan Nugent-Hopkins. Celkovo v piatok a v sobotu vyberú v St. Paul 211 hokejistov.

Jurčo je slovenská jednotka

Slovenskou jednotkou v drafte bude s určitosťou Tomáš Jurčo. Útočník Saint John, ktorý si so svojím tímom počas uplynulého mesiaca vybojoval víťazstvo v Memorial Cupe a stal sa najlepším strelcom turnaja, je medzi korčuliarmi pôsobiacimi v Severnej Amerike na 20. pozícii a v rebríčku Medzinárodnej organizácie pre skauting (ISS) sa prebojoval do elitnej 30-ky na 25. priečku, čo signalizuje možnosť výberu už v 1. kole draftu. Medzi Európanmi v rebríčku Centrálneho úradu pre skauting je zo Slovákov najvyššie Peter Čerešňák z Trenčína, ktorému patrí 35. priečka. Šancu prejsť tohtoročným draftom majú aj obrancovia Michal Čajkovský s Martinom Gernátom, či útočníci Marek Tvrdoň, Andrej Šťasný, Marek Hrivík a Andrej Kudrna.

Vlani bol slovenskou jednotkou Martin Marinčin, ktorého Edmonton draftoval zo 46. miesta. Posledným prvokolovým výberom spod Tatier je Marek Zagrapan, ktorého si v roku 2005 vybralo z 13. priečky Buffalo. Pozícia najvyššie draftovaného Slováka stále patrí Mariánovi Gáboríkovi, ktorý bol trojkou v roku 2000.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek HrivíkMarek TvrdoňMarek ZagrapanMartin MarinčinMichal ČajkovskýPeter ČerešňákTomáš Jurčo