Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
WoodPack
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
6. októbra 2017 KultúraHudba od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Slovenský hudobník sa inšpiroval prastarým africkým nástrojom

BRATISLAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – Nezvyčajný hudobný nástroj začal vyrábať slovenský hudobník Boris Čellár len prednedávnom. Jeho drevený zvuk znie doslova hypnoticky a ťažko k nemu nájsť prirovnanie. Presvedčili sa o tom i náhodní okoloidúci a turisti v bratislavských uliciach, keď mohli zažiť nečakanú situáciu. Atmosféra a ich reakcie hovoria za všetko.

WoodPack – ako hudobník tento svojský nástroj nazval, je akási drevená bednička, na ktorú vie podľa jeho slov zahrať každý. Nástroj nemá falošný tón a tak je hra naň obrovskou zábavou ako pre dospelých, tak pre deti. Počas letného poobedia si WoodPack vyskúšalo niekoľko náhodných okoloidúcich. Jedno performance slečny v kostýme však hraničilo s virtuozitou.  Dozvuky leta a uvoľnenú atmosféru si  môžete vychutnať vo videu.

Skladby je možné hrať aj končekmi prstov

WoodPack je rytmicko – melodický hudobný nástroj vyrobený z vysoko rezonančného kvalitného dreva. Rezonančná doska nástroja pozostáva z vyrezaných jazýčkov rôznej dĺžky, každý je naladený na určitú notu v stupnici. Vďaka vibrácii dreva vzniká jedinečný príjemný drevený tón, ktorý sa podobá zvuku marimby či xylofónu.

Skladby a melódie je možné hrať paličkami s gumeným koncom alebo končekmi prstov. WoodPack sa vyznačuje precízne vyberaným a prirodzene sušeným drevom a kvalitným prevedením, čo ho radí medzi najkvalitnejšie nástroje typu slit drum na svete.

WoodPack je intuitívny hudobný nástroj určený ako profesionálom, tak aj začiatočníkom. Patentované rozloženie tónov spolu s perkusívnou plôškou robia z tohto nástroja priateľa všetkých hudbychtivých ľudí bez rozdielu veku.

WoodPack je z čisto prírodných materiálov (drevo a prírodný olej) a má muzikoterapeutický účinok, či už vďaka dotyku rúk s prírodným materiálom, alebo cez vibrácie korpusu nástroja, ktoré sú citeľné pri kontakte s ľudským telom. Nástroj je odporúčaný a často používaný pri meditácii zvukom.

Prvý prototyp v roku 2015

Boris Čellár, hudobník, skladateľ, aranžér sa po skončení štúdia na rakúskej Kunst Universität Graz v odbore jazzová gitara začal popri jazze venovať tiež improvizovanej ambientnej hudbe a muzikoterapii. Vedľa gitary sa tak dostávali do jeho performance aj iné nástroje.

Pre potrebu obohatiť svoju hudbu o melodicko-perkusívny nástroj sa hudobník rozhodol vytvoriť si jednoduchý rytmicko melodický nástroj, ktorý by naplnil jeho predstavu. Vychádzal zo štrbinového bubna, prastarého nástroja, ktorý sa v jednoduchej forme našiel v rôznych častiach našej planéty.

Borisovým cieľom bolo vyrobiť typ nástroja, ktorý by bol zvučný, s dobrou intonáciou a hralo by sa naň jednoducho – intuitívne. V apríli 2015 vzišiel zo stolárskej dielne prvý prototyp nástroja WoodPack. Povzbudený prvým naladeným nástrojom sa vydal na cestu, ktorá prináša stále vylepšované verzie nástroja WoodPack.

Odporúčané články

Skupina Hex vydáva album Tebe v limitovanej edícii aj na vinyle Na Colours of Ostrava prídu aj Kygo, Jacob Banks a formácia N.E.R.D

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Hudba

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...