Slovenský štvorkajak získal na juniorských ME zlato

štvorkajak

POZNAŇ 29. júna (WEBNOVINY) – Slovenský štvorkajak s posádkou Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin zvíťazil v A-finále K4 mužov do 23 rokov na 1000 m na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v rýchlostnej kanoistike v poľskej Poznani a vybojoval pre Slovensko zlatú medailu.

Slovenskí mládežníci dokázali, že ich výsledky zo začiatku sezóny neboli náhodou, ale reálnym odrazom ich skutočnej výkonnosti. Triumf slovenského kvarteta bol suverénny, reprezentanti SR predviedli vynikajúci výkon a dosiahli výborný čas 2:52,813 min. Strieborní Španieli zaostali za nimi o viac ako sekundu, bronzoví Rusi o vyše dve sekundy.

Vyhrali sme vlastne spôsobom štart – cieľ. Už na 250 metroch sme boli vpredu, na 500-ke sme zrýchlili. To som už veril, a mal pocit, že zvíťazíme. Všetko bolo ideálne, vietor do chrbta, jazda nám sadla výborne. Po priamom postupe do finále sme získali psychickú pohodu, v piatok sme si boli zajazdiť a večer na prechádzke v meste. Bola to pre nás nová situácia, zvládnuť úlohu favoritov, ale tak sme to chceli, pracovali sme na tom tvrdo a napokon sa nám to vyplatilo,“ uviedol Gábor Jakubík

Doplnil ho tréner štvorkajaka Felix Masár: „Sprevádzal som chalanov popri brehu na bicykli a bolo vidieť, že od začiatku majú všetko pod kontrolou. Taktika bola vyraziť dopredu, držať čo najvyššiu frekvenciu až do 800 m a potom, ak bude treba, ešte ju zvýšiť. Cieľom bolo ´utaviť´ nebezpečných a silných Španielov. Chalani do poslednej bodky dodržali všetko, čo sme si povedali, musím ich pochváliť. Všetci sú veľmi zodpovední, cieľavedomí a ochotní tvrdo pracovať. V príprave išli za svojím cieľom naplno. Ich devízou je, že všetci sú v dobrej forme a individuálne veľmi vyrovnaní.“

Slovenskí kajakári naplnili očakávania Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a potvrdili aj oprávnenosť svojej nominácie na seniorské majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome augusta a septembra uskutočnia v nemeckom Duisburgu, keď dostali prednosť pred minuloročnou „olympijskou“ zostavou Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr.

Výsledky – finále K4 mužov do 23 rokov na 1000 m:

1. Slovensko (Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin) 2:52,813 min, 2. Španielsko (Inigo Pena Arriola, Rodrigo Germade Barreiro, Oscar Carrera Amandi, Ruben Millan Rodriguez) 2:53,865, 3. Rusko (Alexander Sergejev, Maxim Spesivcev, Alexej Vostrikov, Nikolaj Červov) 2:54,821

JUNIORI:

C1: 1. Pavlo Altuchov (Ukr.) 3:57,274, … v B-finále 4. (celkovo 13. miesto) Adam Gavenda (SR) 4:08,119