Slovenským hokejistom chýbala proti Nemcom ľahkosť

Slovenská hokejova reprezentacia

MNÍCHOV 11. novembra (WEBNOVINY) – Slovenskej hokejovej reprezentácii sa nepodarilo obhájiť prvenstvo na Nemeckom pohári v Mníchove.

Po prehrách so Švajčiarmi a domácimi reprezentantmi a výhre nad Kanaďanmi obsadili zverenci Vladimíra Vůjtka konečnú 3. priečku.

V nedeľňajšom súboji s Nemcami sa Slováci trápili, ich hre chýbala väčšia presnosť, nasadenie i častejšia streľba. Slovenský tím nenadviazal na hru zo zápasu s Kanadou. Ak by vyhral o dva góly, mohol pomýšľať na celkový triumf na turnaji. Napokon však Dmitrija Kotschnewa v nemeckej bránke hráči spod Tatier neprekonali.

Nemci nás prekorčuľovali, najmä v druhej tretine boli lepší. Hokej sa hrá na 60 minút. Ak chceme vyhrať, musíme byť lepší počas celého zápasu, a to sme dnes neboli. Ak skončíte tretí na turnaji, je len veľmi ťažké hľadať pozitíva. Dúfam, že to bolo len nezohratosťou, pre ktorú sme nedosiahli lepšie výsledky. Želali sme si lepší výsledok. Uvidíme, ako to bude na ďalších zrazoch. Pozitívom je však partia, ktorá býva na týchto reprezentačných zrazoch,“ uviedol obranca Boris Valábik.

Oporou slovenského tímu bol opäť brankár Jaroslav Janus.

Gólman bratislavského Slovana mal v zápase 26 úspešných zákrokov a najmä vďaka jeho výkonu neprehrávali Slováci už skôr. Nemci zápas rozhodli v priebehu 51 sekúnd v polovici tretej tretiny, keď dali aj so šťastím dva góly.

Zápas s Kanadou bol pre Janusa náročnejší

Pri prvom góle Nemecka bol súperov hráč za bránkou s pukom, poslal ho dopredu. Puk sa zasekol medzi mojou korčuľou a žŕdkou a padlo to do bránky. Pri druhom góle Nemecka zasa útočník strieľal naslepo spoza bránky, neviem, či mi trafil hokejku. Pre mňa to bola nešťastná situácia,“ uviedol Janus.

Rodák z Prešova má za sebou premiérové zápasy v slovenskej reprezentácii. Janus výkonom nesklamal a potvrdil skvelú formu z KHL.

Náročnejší bol pre mňa prvý zápas. Druhý však bol rovnako ťažký. Škoda nedeľňajšej prehry, lebo sme mali šancu na prvenstvo na turnaji. Na spoluhráčoch už bola aj cítiť únava z tretieho duelu za tri dni,“ doplnil Janus.

Dvadsaťtriročný brankár má za sebou náročný úvod sezóny. S výnimkou dvoch súbojov odchytal všetky ďalšie zápasy Slovana v KHL, teraz má počas víkendu za sebou súboje s Kanadou a Nemeckom v Mníchove. S Bratislavčanmi cestuje v utorok opäť do Ruska, kde ho čakajú zápasy v Jaroslavli, Mytišči a Nižnom Novgorode.

Teraz ma čaká pár dní oddych a potom už späť do Slovana. Teším sa na návrat do klubu. Zo zrazu som si veľa zobral, som rád, že som mohol byť pri reprezentačnom tíme. Unavený nie som, som dobre pripravený, dva dni voľna mi teraz prospejú,“ doplnil Jaroslav Janus.

Nevyužitá päťminútová presilovka ovplyvnila vývoj

Vladimír Vůjtek

Jedným z dôležitých momentov súboja bola slovenská päťminútová presilovka v prvej tretine.

Slováci v početnej výhode nedokázali prekonať súperovho gólmana. Raz sa po aktivite Borisa Valábika puk dostal do siete, ale rozhodcovia po konzultácií s videorozhodcom gól neuznali.

Škoda, mohli sme vyhrávať a potom by sa hralo inak. Keď išiel rozhodca posúdiť situáciu na video, tak som už vedel, že gól nám neuzná. Na videu je len veľmi slabo počuť, či hra bola prerušená skôr alebo neskôr,“ vyhlásil Boris Valábik.

Päťminútová presilovka v prvej tretine bola dôležitá pre ďalší vývoj zápasu. Škoda, že sme ju nevyužili. Na druhej strane, po prvej tretine bolo 0:0 a dúfali sme, že ešte vygradujeme tempo a kombinačne zohráme nejakú akciu. Od druhej tretiny sa nám to nedarilo, Nemci veľmi dobre bránili a viazla nám kombinácia,“ zhodnotil zápas tréner Vladimír Vůjtek.