Slovinsko si s USA neudržalo dvojgólové vedenie

Usa

JOHANNESBURG 18. júna (WEBNOVINY) – JOHANNESBURG 18. júna (SITA) – V piatkovom dueli základnej C-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale hral tím Slovinska s reprezentáciou USA nerozhodne 2:2 (2:0). Súperi Slovenska z kvalifikácie tohto šampionátu viedli po prvom polčase 2:0, ale nevyužili črtajúcu sa veľkú šancu stať sa prvým osemfinalistom MS 2010 v JAR. Góly na štadióne Ellis Park v Johannesburgu strieľali ešte v prvom dejstve Valter Birsa a Zlatan Ljubijankič, po zmene strán sa o spravodlivú deľbu bodov postarali Landon Donovan a Michael Bradley. Američania ako prví na šampionáte dotiahli dvojgólové manko aspoň do remízy, nikdy predtým sa im to na podujatí medzi elitou nepodarilo. Slovinci majú po dvoch zápasoch na čele tabuľky na konte štyri body, Američania dva. V piatok večer je od 20.30 h na programe druhý zápas tejto C-skupiny Anglicko – Alžírsko.

C-skupina (Johannesburg / štadión Ellis Park):

Slovinsko – USA 2:2 (2:0)

Góly: 13. Birsa, 42. Ljubijankič – 48. Donovan, 82. M. Bradley, ŽK: 35. Boštjan Cesar, 69. Šuler, 72. Kirm, 75. Jokič – 40. Findley, rozhodovali: Coulibaly (Mali) – Achik (Maroko), Candido (Angola)

Slovinsko: S. Handanovič – Brečko, Šuler, Boštjan Cesar, Jokič – Birsa (87. Dedič), Radosavljevič, Koren, Kirm – Ljubijankič (74. Pečnik, 90.+ Komac), Novakovič

USA: T. Howard – Cherundolo, DeMerit, Onyewu (80. H. Gomez), Bocanegra – Dempsey, M. Bradley, J. F. Torres (46. M. Edu), Donovan – Altidore, Findley (46. Feilhaber)

Fanúšik USA

Fanúšik USA
Fanúšikovia USA počas zápasu so Slovinskom boli neprehliadnuteľní. Foto: SITA/AP

Faul na Torresa
Slovinec Zlatan Ljubijankič fauluje amerického hráča Joseho Torresa. Foto: SITA/AP

Valter Birsa skóruje
Slovinec Valter Birsa oslavuje, keď v 13. minúte skóruje do americkej bránky. Foto: SITA/AP

Oslavy Slovincov
Slovinci sa tešia po skórovaní Valtera Birsa. Foto: SITA/AP

Vôbec prvú vzájomnú konfrontáciu týchto dvoch súperov začali aktívnejšie Slovinci. V 9. min však Birsovu prihrávku minul v dobrej pozícii kanonier Novakovič. O štyri minúty neskôr však už jasali zverenci trénera Matjaža Keka. Spomenutý stredopoliar Valter Birsa si spracoval loptu a z viac ako 20 metrov nádherne trafil, brankár USA Tim Howard zostal iba nehybne stáť – 1:0. Američania zostali na chvíľu zaskočení, ale potom pridali a snažili sa vyrovnať. So strieľaným centrom Donovana i pokusom Torresa si Handanovič poradil, stopér DeMerit hlavičkoval vedľa bránky. Futbalisti USA potom predviedli peknú akciu po osi Findley – Dempsey, no obranca Brečko ratoval v poslednom momente pred nabiehajúcim Donovanom. Tri minúty pred polčasovou prestávkou poistil náskok Slovincov s prehľadom Zlatan Ljubijankič, keď ho pekne vysunula jeho útočná dvojička Milivoje Novakovič.

Tréner USA Bob Bradley poslal do druhého dejstva dvoch nových hráčov a jeho zverenci hneď aj znížili náskok súpera. V 48. min sa po chybe obrancu Boštjana Cesara dostal na pravej strane k lopte Donovan a z ľažkého uhla prestrelil Handanoviča, ktorý zostal na bránkovej čiare. Kontaktný úspešný zásah 28-ročného záložníka Los Angeles Galaxy (v 125. dueli za USA strelil už 43. gól, pozn.) naštartoval aj slovinský tím, ktorý tiež zvýšil aktivitu. V 70. min mal na kopačke vyrovnanie Altidore, no brankár Slovinska stál presne tam, kde mal byť.

Hra sa priostrila, v krátkom slede videli žlté karty traja slovinskí futbalisti. V 82. min sa však Američania predsa len radovali zo spravodlivej deľby bodov. Dlhú loptu sklopil Altidore na Michaela Bradleyho a syn trénera USA bombou pod brvno vyrovnal na 2:2. O dokonalý zvrat sa dokonca mohol postarať striedajúci Edu, ale hlavný arbiter z Mali Coulibaly jeho úspešnú dorážku v 85. min neuznal. Pre Slovinsko to mohla byť v prípade piatkového víťazstva už v predstihu istá a historická účasť medzi šestnástimi najlepšími tímami na MS, pri dosiaľ jedinom účinkovaní na záverečnom turnaji sa skončila ich púť v roku 2002 už v základnej skupine.

Bob Bradley (tréner USA): „Stále nevieme, prečo náš tretí gól rozhodca odmietol uznať. Moji hráči dali do zápasu a obrátenia výsledku všetko a teraz sa cítia byť podvedení. Tie emócie sú ešte čerstvé na to, aby sa s tým tak skoro vyrovnali.“

Matjaž Kek (tréner Slovinska): „Bol to veľmi ťažký zápas a sme napokon radi aj za ten bod. Naša pozícia na tomto turnaji sa zasa o niečo vylepšila, som spokojný. Teraz treba dobre zregenerovať a pripraviť sa na Anglicko.“

Landon Donovan (útočník USA, strelec 1 gólu): „Som trochu nahnevaný, lebo náš tretí gól mal platiť. Bolo to zlé rozhodnutie, pretože ten gól sme dosiahli férovým spôsobom. Aspoň ja som to takto videl. Rozhodca nám nevysvetlil, prečo zapískal. Vôbec teda netušíme, čo on videl.“

Valter Birsa (stredopoliar Slovinska): „Začali sme dobre, ale neskôr sme neudržali nastolené vysoké tampo a povolili Američanom dostať sa do zápasu. Nezvládli sme úvod druhého polčasu, ale aj tak sme mohli zvíťaziť. Bojovali sme do konca, aj remíza nám môže pomôcť. Myslím si, že Angličanov v záverečnom stretnutí môžeme zdolať.“