Sľubovaná pešia zóna v Trnave nebude, stavba sa odkladá

Znacka,stavba, dialnica
Foto: SITA/Dušan Hein

TRNAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Roky sľubovaná rekonštrukcia pešej zóny v Trnave sa opäť posúva na ďalší rok. V rozpočte mesta je v tomto roku na prvú etapu vyčlenených 460-tisíc eur, podľa Jany Gmitterovej z Mestského úradu v Trnave sa však práce začnú až začiatkom budúceho roku.

O novej pešej zóne vedenie mesta hovorí od roku 2006, kedy verejnosť dostala možnosť pripomienkovať jej výzor. O rok neskôr mestský úrad vystavil maketu budúceho vzhľadu pešej zóny, v tomto roku pribudla ďalšia maketa.

Projektovú dokumentáciu na obnovu pešej zóny má radnica vypracovanú už niekoľko rokov, v tomto roku ju však jej autori museli zmeniť. Pôvodný projekt bol pre radnicu pridrahý, obnova pešej zóny mala stáť približne päť miliónov eur. V tomto roku Trnavská vodárenská spoločnosť vymenila vodovodné a kanalizačné siete na pešej zóne, opraviť má ešte niekoľko šácht.

Pešia zóna a jej obnova sa stali ústrednou predvolebnou témou všetkých kandidátov na post primátora Trnavy pred komunálnymi voľbami v roku 2010. Novú pešiu zónu mala mať Trnava pôvodne už v roku 2008, vtedajšie vedenie radnice ju sľubovalo ako darček k 770. výročiu udelenia kráľovských výsad Trnave.

Mesto získalo peniaze na projektovú dokumentáciu v rámci medzinárodného projektu ADHOC, financovaného z prostriedkov Európskej únie, na samotnú realizáciu už peniaze neboli. Trnava vylúčila autá z centra mesta v polovici 80. rokov minulého storočia ako jedno z prvých miest na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom