Smer chce po voľbách nanovo zvoliť generálneho prokurátora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Ak bude Smer-SD súčasťou budúcej vlády, skráti volebné obdobie generálneho prokurátora, vykoná novú, tentoraz tajnú voľbu generálneho prokurátora a zruší ustanovenia, ktoré pri riadení prokurátora presadzuje súčasná vláda. „Musí si byť vedomý každý, kto sa chce nechať zvoliť za generálneho prokurátora vo verejnej voľbe, že bude mať pred sebou dva a pol až tri roky,“ povedal dnes na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico.

Fico si nemyslí, že by návrat zákonov o prokuratúre do dnešného stavu a skrátenie funkčného obdobia generálneho prokurátora bolo v rozpore s demokratickými princípmi, problematické sú naopak súčasné zmeny. Predseda Smeru-SD nevie o žiadnych problémoch na prokuratúre a súčasný systém je mimoriadne funkčný, ktorý si plní všetky zákonné funkcie. Po koaličných zmenách sa postavenie generálneho prokurátora podľa Fica zásadne oslabí. „Prečo chce byť doktor Jozef Čentéš (koaličný kandidát na generálneho prokurátora, pozn. SITA) treťotriednym úradníkom na generálnej prokuratúre?“ spýtal sa. Súčasná koalícia si podľa expremiéra pripravuje rozdelenie prokurátorských miest v okresoch a krajoch, ktoré sa uvoľnia, ak bude schválená novela zákona o prokuratúre ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS). Nazdáva sa, že podobne už bola politicky rozparcelovaná generálna prokuratúra.

Podľa ministerstva spravodlivosti, „návrh predpokladá zaviesť päťročné funkčné obdobia vedúcich okresných a krajských prokurátorov a ich námestníkov. Ide o zmenu v situácii, keď vedúci prokurátori sú na svojich miestach niektorí vyše 12, 15 rokov, bez toho, aby sa o túto pozíciu uchádzali a boli posudzované ich schopnosti nestranne viesť danú prokuratúru. Novela zavádza aj možnosť kandidovať najviac v dvoch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach. Súčasní vedúci prokurátori zostanú vo funkciách najneskôr do 1. decembra 2012 a pozície budú obsadzované otvoreným transparentným výberovým konaním“. Rovnaký mechanizmus zmeny a zavedenia výberových konaní sa podľa rezortu justície uskutočnil aj v roku 2007, teda počas vlády Roberta Fica, keď boli nanovo vyberané desiatky nových predsedov súdov po celom Slovensku. „Je zaujímavé, že vtedy Robertovi Ficovi tento mechanizmus neprekážal, neprotestoval proti nemu a teraz pri prokuratúre kričí. Dokazuje to, že jeho slová sú len prázdne heslá a nemá relevantné argumenty k téme zmien na prokuratúre,“ dodáva sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Fico vyzval novinárov, aby hodnotili súčasnú vládu rovnakým metrom, akým by pri rovnakých krokoch hodnotili tú jeho. „Čo by ste robili, keby moja vláda zmenila voľbu prokurátora na verejnú? Štyri metre do výšky by ste skákali, všetci ako tu sedíte. (…) Uvedomte si, čo za zverstvo sa deje na prokuratúre a na súdoch,“ apeloval na novinárov.

Tieňový minister spravodlivosti Smeru-SD Róbert Madej kritizoval, že minister spravodlivosti bude môcť po novom dať prokuratúre záväzný pokyn, koho stíhať či nestíhať a ak to prokurátori nebudú rešpektovať, budú disciplinárne stíhaní. Do disciplinárnych aj odvolacích komisií pritom väčšinu členov nominuje minister spravodlivosti spoločne s parlamentom. „Tak vyzerá politizácia prokuratúry v praxi,“ podotkol. Dodal, že na budúci týždeň bude na Ústavný súd SR doručené podanie vo veci novely zákona o sudcoch a v prípade schválenia sa stane to isté s novelou zákona o prokuratúre.

Poslanci dnes v parlamente v prvom čítaní schválili novelu zákona o prokuratúre z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), čím podporili výberové konania na miesta prokurátorov a stransparentnenie rozhodovania prokuratúry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ČentéšRobert FicoRóbert Madej