Smer sa obráti na Ústavný súd pre obsadenie výborov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smer SD
Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Poslanci Smeru-SD pod vedením Miroslava Číža už pripravili podanie na Ústavný súd (ÚS) SR, v ktorom namietajú porušenie rovnosti hlasov poslancov pri kreovaní parlamentných výborov.

Je pripravené, jeho podanie odkladáme z rôznych dôvodov, na Ústavný súd SR ho doručíme v dohľadnej dobe,“ povedal dnes Číž pre agentúru SITA a spresnil, že na ÚS SR by mali podanie doručiť do konca januára. Opoziční poslanci za Smer-SD sú presvedčení, že mechanizmus rovného hlasu je základnou zásadou demokratického štátu.

Opozičníkom prekáža, že členstvom koaličných podpredsedov parlamentu Milana Horta (SDKÚ-DS), Bélu Bugára (Most-Híd) a Pavla Hrušovského (KDH) vo výboroch a zaradením jedného poslanca do viacerých výborov si koalícia umelo udržiava väčšinu. Ich počet 79 sa tak zvyšuje na 83. V dvoch výboroch sú poslankyne Magda Vášáryová (SDKÚ-DS) a Jana Žitňanská z KDH. Vášáryová je podpredsedníčkou výboru pre kultúru a médiá, ako aj členkou zahraničného výboru a Žitňanská je podpredsedníčkou výboru pre vzdelanie a sedí tiež vo výbore pre ľudské práva. Číž dodal, že v predchádzajúcom volebnom období neboli podpredsedovia národnej rady vo výboroch a každý vtedajší koaličný poslanec sedel iba v jednom z výborov. Za predchádzajúcich vlád Mikuláša Dzurindu však obsadzovanie dvoch výborov jedným poslancom tiež fungovalo, dôvodom bola, tak ako aj teraz, krehká väčšina vládnucich strán.

Predseda ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka z KDH upozornil, že ÚS SR nemá na konanie v tejto veci procesný rámec. Zdôraznil tiež, že za aktuálne obsadenie výborov hlasovala aj opozícia. Za Procházku ako predsedu výboru hlasovalo až 136 poslancov.

Jeden poslanec vo viacerých výboroch

Na parlamentné pomery sa posťažoval aj Čížov stranícky kolega Dušan Jarjabek, ktorý kritizoval konštelovanie výborov národnej rady. „Tým, že jeden poslanec je vo viacerých výboroch, často sa stáva, že ani nevie, o čom v tom-ktorom hlasuje,“ kritizuje rozloženie koaličných poslancov. Ako podotkol pre agentúru SITA, zorganizovať rokovania parlamentných výborov, ktorých je devätnásť, je veľmi zložitý proces. Zabezpečujú ich administratívni pracovníci, ktorí musia koordinovať zasadania aj s ohľadom na to, kedy môžu prísť ministri či ich štátni tajomníci obhajovať návrhy zákonov.

Teraz sa stane to, že sa dohodnú, skoordinujú to, do toho ktosi príde a oznámi, že napríklad výbor pre európske záležitosti bude pozajtra, celá skladačka sa posunie, poslanci lietajú z výboru do výboru, už ani nevedia kde boli a kde neboli,“ priblížil. Výsledkom je podľa neho to, že koaliční poslanci často ani nevedia, o čom hlasujú, lebo sa nezúčastňujú na diskusii, keďže vtedy sedia na inom výbore. „Výbory sa navzájom nevedia koordinovať a od začiatku tohto volebného obdobia nedokážu pracovať v pokoji,“ pokračoval v kritike.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan JarjabekJana ŽitňanskáRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SD