Smer-SD predbehol Matovičovo OĽaNO, do parlamentu by prešli aj KDH a Aliancia

Volebný prieskum
Foto: SITA - koláž WBN.
  • aktualizované 15. júna 17:26

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) by vyhrala voľby aj v júni. Podľa prieskumu volebných preferencií agentúry AKO by jej svoj hlas odovzdalo 21 percent voličov. Druhé miesto obsadila vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 13,9 percenta hlasov.

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) predbehla vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a skončila tak na treťom mieste. Smer-SD by v júnových voľbách získal 10,6 percenta a OĽaNO presných deväť percent.

Progresívci cez osem percent

Do Národnej rady SR by sa tesne dostali aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Aliancia – Szövetség, spoločná strana SMK-MKP, Most-Híd a Összefogás-Spolupatričnosť. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky formou telefonického rozhovoru, ktorý od 7. do 11. júna vykonala agentúra AKO na vzorke 1 000 respondentov.

V parlamente by sa na základe výsledkov prieskumu nachádzalo osem politických subjektov. Na ďalších miestach sa umiestnila strana Progresívne Slovensko (8,3 percenta) a hnutie Sme rodina (7,8 percenta). KDH by získalo 5,3 percenta a Aliancia 5,2 percenta.

Za ľudí pred bránami parlamentu

Do parlamentu by sa, naopak, nedostali strany Za ľudí (3,6 percenta), Slovenská národná strana (3,1 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (tri percentá), Republika (2,8 percenta), Dobrá voľba (2,5 percenta) či strana Spolu – občianska demokracia (1,6 percenta).

Spomedzi opýtaných deklarovalo 15,4 percenta, že nepôjde voliť, 17,6 percenta nevedelo, koho by išlo voliť a 2,9 percenta nechcelo odpovedať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AlianciaHlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutiePS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDZa ľudí