Smrteľný vírus si v Indii vyžiadal niekoľko životov, vakcína proti nemu neexistuje

India Deadly Virus
Indický chlapec sa chráni rúškom pred nákazou smrteľným vírusom nipah, 21. mája 2018 Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 21. mája (WebNoviny.sk) – Na juhu Indie zabil smrtiaci vírus nipah najmenej troch ľudí. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady s tým, že do oblasti vyslali zdravotnícke tímy. Reagovali tak na správy, podľa ktorých tam zomrelo aj ďalších šesť ľudí, pričom hlásia aj nakazených. Ministerka zdravotníctva štátu Kérala uviedla, že tri obete boli členmi jednej rodiny.

Proti vírusu nipah, ktorý môže spôsobiť horúčky, kŕče a zvracanie, neexistuje vakcína, a preto dosahuje úmrtnosť až 75 percent. Jediný spôsob, ako sa porátať s vírusom, je poskytnúť pacientom podpornú liečbu.

Indické médiá uvádzajú, že v uplynulých dňoch zomrelo v dôsledku horúčky ďalších päť osôb. Medzi nimi je aj zdravotná sestra, ktorá sa starala o nakazených pacientov. Zdravotníci však tieto informácie zatiaľ nepotvrdili. Kompetentní monitorujú ďalších osem osôb, ktoré majú príznaky nakazenia. Ľudia, ktorí prišli do styku s nakazenými, sú izolovaní.

Vírus nipah po prvý raz identifikovali v 90. rokoch minulého storočia po tom, ako sa začal šíriť v Malajzii. Rozširujú ho kalone, ošípané a infikovať sa môžu aj ľudia medzi sebou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom