SNS má na eurokandidátke moderátora aj exfutbalistu

Dusan tittel
Bývalý futbalista Dušan Tittel politike dlho odolával, no teraz je na kandidátke národniarov. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana (SNS) zlákala na kandidačnú listinu do májových eurovolieb bývalého futbalistu Dušana Tittela, ale aj syna speváka Karola Konárika, bývalú političku Mečiarovej ĽS-HZDS Evu Antošovú i bývalého podpredsedu parlamentu Mariána Andela. Všetci sú dnes členmi SNS.

Lídrom kandidátky bude predseda strany Andrej Danko. Z druhého miesta bude kandidovať bývalý poslanec NR SR a dnes prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj. Trojkou bude poslanec v EP za SNS Jaroslav Paška. Zo štvrtého miesta bude kandidovať Dušan Tittel, ktorého chcela na jeseň pravica navrhnúť ako svojho kandidáta na trenčianskeho župana.

Tittel politike odolával

Päťkou na kandidátke je exposlankyňa NR SR Eva Antošová. Poslanec Banskobystrického kraja Karol Konárik kandiduje zo šiesteho miesta. Za ním na kandidátke budú Vladimír Chovan, novinár Pavel Kapusta, televízny moderátor Karol Farkašovský, Tomáš Zanovit, Pavol Fedor, Jaroslav Ridoško a Marián Andel.

Kandidatúru do EP cíti Danko ako povinnosť, pretože dvíha zástavu strany z blata. „Je to moja povinnosť zabojovať, aby sa SNS dostala do bruselského parlamentu,“ povedal s tým, že sa mieni rozlúčiť s kariérou advokáta a chce sa profesionálne venovať politike. „Chcem ísť s kožou na trh. Úspech i neúspech bude pripisovaný na vrub mojej osoby,“ vyhlásil.

Tittel sa dlhšie bránil, aby aktívne vstúpil do politiky. Mal viacero diskusií na túto tému, ale teraz ho oslovila vízia nového predsedu SNS. Podľa neho táto strana má potenciál. Na Slovensku treba urobiť reformu športu a v SNS sa chce podieľať na príprave takejto reformy.

Rovnaké pravidlá pre štáty

SNS prijala takzvané Popradské memorandum, ktorým vyjadrila nespokojnosť so stagnáciou EÚ. Preto v memorande žiada zmeny, ktoré by únia mala urobiť. SNS žiada v memorande zastaviť pokusy o zmeny volieb do EP a bezdôvodnú centralizáciu. Národniari chcú rovnaké pravidlá pre všetky štáty.

Zároveň žiadajú sankcie pre všetkých, ktorí porušujú pravidlá. Podľa Danka SNS dnes ide inou cestou, ako je agresivita a hulvátstvo. Dôkazom je aj Popradské memorandum, ktoré označil za programový dokument vo vzťahu k EÚ. Iné strany podľa neho taký dokument nemajú. Danko vníma, že Slovensko je dnes kolóniou v Európe, kde sa pracuje za nižšie mzdy ako inde v Európe. Zle sa mu pozerá na to, že mladí odchádzajú zo Slovenska.

Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája. V SR pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov. SNS má v Európskom parlamente jediného poslanca, ktorým je Jaroslav Paška.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoDušan TittelJaroslav PaškaKarol FarkašovskýRafael RafajVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana