Sociálna poisťovňa povolila vlani takmer tri tisíc splátkových kalendárov

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa vydala v minulom roku spolu 2 976 rozhodnutí o povolení splátok dlžných súm (tzv. splátkový kalendár) v celkovom objeme 5,683 milióna eur.

Dlžníci z tohto celkového počtu úspešne ukončili 352 splátkových kalendárov, čo znamená, že uhradili 100 % dlžnej sumy vo výške 379 tisíc eur.

Zrušenie splátkového kalendára

Naopak, pobočky poisťovne zrušili z dôvodu nedodržania 1016 splátkových kalendárov v objeme 2,124 milióna eur, z toho ku dňu zrušenia rozhodnutia dlžníci z tejto sumy uhradili 352 tisíc eur.

Naďalej aktívnych splátkových kalendárov bolo vlani 1608 na celkový objem pohľadávok vo výške 3,180 milióna eur. Z nich bolo do 31. decembra minulého roka uhradených 913 tisíc. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Žiadosť v písomnej forme

Od 1. januára 2018 sa predĺžilo obdobie splátkového kalendára pri splácaní dlhu Sociálnej poisťovni z 18 mesiacov na 24 mesiacov. Na to, aby dlžník mohol splácať dlh touto formou, musí podať žiadosť v písomnej forme v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

V prípade povolenia splátok dlžných súm Sociálna poisťovňa určí výšku jednotlivých splátok, termín ich splatnosti, číslo účtu v Štátnej pokladnici, na ktoré bude dlžník posielať jednotlivé splátky a výšku úrokov.

Dlžník je potom povinný splátkový kalendár rešpektovať. Ak nedodrží termín splátky, ktorý určila poisťovňa, zaplatí nižšiu sumu splátok alebo si neplní svoje odvodové povinnosti, stáva sa celá dlžná suma splatnou. V takom prípade sa splátkový kalendár zruší a už zaplatená suma sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa