Sociálna poisťovňa začína vyplácať vianočný príspevok. Kto má nárok a aká je jeho výška?

sociálna poisťovňa, peniaze
Foto: SITA, Thinkstock - koláž WBN.

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa začína tento týždeň vyplácať dôchodcom vianočné príspevky. Ako informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, poisťovňa vyplatí celkovo takmer 1,18 milióna týchto dávok.

O príspevok netreba osobitne žiadať. „Sociálna poisťovňa ho vyplatí automaticky všetkým, ktorí naň majú nárok spolu s dôchodkom v decembrovom výplatnom termíne,“ tvrdí.

Podmienky získania príspevku

Vianočný príspevok dostanú tí dôchodcovia, ktorí majú v decembri tohto roka nárok na výplatu niektorého z dôchodkov, výška ich dôchodkových príjmov nepresiahne 572,40 eura mesačne a majú bydlisko na území Slovenskej republiky.

Ide o poberateľov starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku, pozostalostných dôchodkov (vdovského, vdoveckého, sirotského) alebo sociálneho dôchodku.

Ak sa dôchodok v decembri vypláca preddavkovo, vianočný príspevok poisťovňa nevyplatí. „Dôchodca ho dostane dodatočne pri definitívnom priznaní dôchodku,“ uviedol Višváder.

Maximálne sto eur

Maximálny vianočný príspevok v tomto roku predstavuje 87,26 eura a dostanú ho tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok najviac vo výške 205,07 eura mesačne.

Poberateľom dôchodkov od 205,08 eura do 572,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa sumy vyplácaného dôchodku v rozpätí od 87,26 eura do 21,15 eura.

Ak dôchodok alebo úhrn všetkých dôchodkov bez ohľadu na to, kto je ich platiteľom, nepresiahne 410,14 eura mesačne, vianočný príspevok poisťovňa aj v tomto roku vyplatí v sume zvýšenej o jednorazové zvýšenie 12,74 eura. Vianočný príspevok spolu s jednorazovým zvýšením tak bude aj tento rok predstavovať maximálne 100 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa