Šok na úvod majstrovstiev sveta, Nemci zdolali Rusov

Nemecko - Rusko 2:0
V "slovenskej" A-skupine v Bratislave Nemecko zdolalo Rusko 2:0, najmä vďaka disciplinovanému výkonu a vynikajúcemu Endrasovi v bránke. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Hneď v piatkovom úvodnom zápase v A-skupine 75. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré od 29. apríla do 15. mája hostí dvojica slovenských miest Bratislava a Košice, sa zrodilo veľké prekvapenie. V „slovenskej“ A-skupine v Bratislave Nemecko zdolalo Rusko 2:0, najmä vďaka disciplinovanému výkonu a vynikajúcemu Endrasovi v bránke.

MS v hokeji – A-skupina – piatok:

Nemecko – Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 25. Greilinger (Braun), 58. Reimer

Vylúčení na 2 min: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell, Reiber – Carlson, Murchinson (všetci Kan.), 9 049 divákov.

Nemecko: Endras – Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Hördler, Lavallee, Goc – Wolf, Hospelt, Rankel – Greilinger, Ullmann, Müller – Tripp, Schütz, Gogulla – Reimer, Barta, Kreutzer

Rusko: Nabokov – Nikulin, Belov, Aťušov, Ťutin, Kornejev, Kalinin, Jemelin, Kulikov – Morozov, Kajgorodov, Kovaľčuk – A. Radulov, Zinoviev, Zarypov – Afinogenov, Tereščenko, Arťuchin – Tarasenko, Gorovikov, Kuľomin

.

V "slovenskej" A-skupine v Bratislave Nemecko zdolalo Rusko 2:0, najmä vďaka disciplinovanému výkonu a vynikajúcemu Endrasovi v bránke. Foto: SITA/AP

Diváci v zaplnenej Orange aréne, kde dominovali najmä slovenskí a ruskí fanúšikovia, sledovali od začiatku prekvapujúco vyrovnaný zápas. Nemci výborne bránili a napriek kombinačnej prevahe Rusov dokázali vyrážať do rýchlych protiútokov.

V prvej tretine dominovali obaja gólmani – Endras v nemeckej a Nabokov v ruskej bránke. Gólový účet stretnutia otvorili Nemci.

V 25. min sa útočník Ingolstadtu Thomas Greilinger ako prvý zapísal do streleckých análov šampionátu, keď sa dostal s pukom až pred brankára a bekhendovým blafákom prekonal Nabokova. Ten síce puk betónom stlmil, no nezabránil mu doskákať za bránkovú čiaru. Nasledujúce minúty boli v znamení narastajúceho tlaku Rusov, no Endras v nemeckej bránke čaroval.

Ruský tlak pokračoval aj v tretej tretine. Hospelt však mohol v 44. min z rýchleho protiútoku dvoch na jedného rozhodnúť, no trafil len žŕdku. Ruský tlak bol stále viac kŕčovitejší, čo v 58. min využil Reimer, keď ušiel ruskej obrane a nedal Nabokovovi šancu. Rusi v závere odvolali brankára, no Radulovovo vylúčenie im zobralo aj poslednú šancu.

Za najlepších hráčov vyhlásili po stretnutí nemeckého hrdinu Dennisa Endrasa a ruského útočníka Sergeja Zinovieva.

Uwe Krupp (tréner Nemecka): „Je to úžasný výsledok. Dobre sme vstúpili do stretnutia a splnili sme stanovenú taktiku. Mali sme skvelého gólmana. Som hrdý na môj tím. Hrali sme disciplinovane a agresívne. Je to úžasný pocit.“

Viačeslav Bykov (tréner Ruska): „Gratulujem Uwemu Kruppovi a nemeckému tímu. Súper hral lepšie ako my. Moje mužstvo predviedlo príliš akademický hokej, čo nemohlo stačiť na lepší výsledok, najmä keď sme nedokázali využiť naše šance.“

MS v hokeji – B-skupina – piatok:

Švajčiarsko – Francúzsko 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Gól: 62. Vauclair (Rüthemann)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Partanen, Rönn – Terho (všetci Fín.), Semionov (Est.), 2964 divákov

Švajčiarsko: Stephan – Diaz, Bezina, Du Bois, Seger, Vauclair, Furrer, Sbisa – Plüss, Rüthemann, Gardner – Ambühl, Monnet, Lötscher – Trachsler, Bieber, Moser – Stancescu, Lemm, Sprunger

Francúzsko: Huet – Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Moisand, Roussel, Janil – Meunier, Bellemare, S. Treille – D. Fleury, S. Da Costa, Desrosiers – Tardif, Gras, T. Da Costa – Henderson, Arrossamena, Raux – Romand

.

Švajčiarsko - Francúzsko 1:0 PP
Atmosféra pri Steel Aréne pred prvým zápasom základnej skupiny Švajčiarsko - Francúzsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 29. apríl 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Cristobal Huet z Francúzska, Ryan Gardner zo Švajčiarska a Yohann Auvitu z Francúzska počas zápasu Švajčiarsko - Francúzsko základnej B - skupiny na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 29. apríl 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Stephane da Costa z Francúzska a Andre Ambuhl zo Švajčiarska počas zápasu Švajčiarsko - Francúzsko základnej B - skupiny na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, 29. apríl 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Tobias Stephan zo Švajčiarska a Jonathan Janil z Francúzska počas zápasu základnej B - skupiny Švajčiarsko - Francúzsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Košiciach. Košice, Bratislava, 29. apríl 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

V piatkovom úvodnom stretnutí v základnej B-skupine na 75. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji sa v Košiciach reprezentanti Švajčiarska natrápili s výberom Francúzska, keď tohto súpera zdolali 1:0 až po predĺžení. Francúzsky výber začal aktívnejšie, pribrzdiť ich však malo vylúčenie útočníka Rauxa. Hneď na úvod oslabenia sa však dostali do veľkej šance, Meunier brankára Stephana neprekonal. Tesne pred koncom úvodného dejstva mohol otvoriť skóre Švajčiar Seger, ale nepodarilo sa mu puk poslať do odkrytej bránky súpera.

V 26. min opäť pohrozili v oslabení Francúzi, no skóre sa nemenilo. O tri minúty neskôr mali na druhej strane veľkú šancu skórovať reprezentanti Švajčiarska, ale Sprunger trafil puk iba do obrancu. V úvode tretieho dejstva zlyhalo osvetlenie v košickej Steel aréne a zápas museli rozhodcovia prerušiť na niekoľko minút. Potom si Francúzi vypracovali hneď dve obrovské šance, ale v oboch prípadoch bol úspešnejší brankár „helvétskeho kríža“ Stephan.

V 47. min sa k slovu opäť dostali Švajčiari, Ambühl však trafil iba gólmana Hueta, ktorý v 52. min zneškodnil pokus jedného zo švajčiarskych útočníkov. V tretej dvadsaťminútovke mali jasne navrch Švajčiari, ale francúzsky gólman si držal čisté konto. V 56. min mohol rozhodnúť T. Da Costa, ale puk mu v poslednom okamihu preskočil čepeľ hokejky. Švajčiari pred tretím klaksónom chceli získať na svoje konto tri body, ale Huet čaroval. Rozhodnutie napokon prinieslo až predĺženie, keď v 62. min po samostatnej akcii prekonal Hueta obranca Vauclair.

V druhom piatkovom súboji v B-skupine proti sebe nastúpia Bielorusko a Kanada.