Sokol červenonohý bol na pokraji vyhynutia, na Slovensku však už opäť hniezdi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ohrozený sokol červenonohý
Samec sokola červenonohého ináč nazývaného sokol kobcovitý alebo pustovka kobcovitá (lat. Falco vespertinus). Ornitológovia objavili17 hniezd tohto kriticky ohrozeného druhu na západe krajiny. Bratislava, 7. júl 2017. Foto: SITA/www.dravce.sk.

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) – Na Slovensko sa postupne vracia kriticky ohrozený sokol červenonohý, ktorý bol ešte pred pár rokmi na pokraji vyhynutia. Obrat priniesol projekt Life Redfoot financovaný z Európskej únie, ktorý v partnerstve s Maďarskom realizovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.

Práca ochranárov nevyšla nazmar

„Postupne sa potvrdil kladný výsledok inštalácie búdok, výsadby stromov či intenzívneho monitoringu – vzácny sokol sa vrátil na Slovensko,“ konštatovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Doposiaľ najvyšší počet vyletených mláďat – 41 zaznamenali ornitológovia v roku 2017, keď na západe Slovenska hniezdilo 16 párov. Tento rok majú potvrdených zatiaľ 17 párov, okrúžkovali už aj prvé tri mláďatá. Niektoré páry ešte len zahrievajú znášku, takže počet tohtoročných mláďat sa zatiaľ nedá odhadnúť.

Ako uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku, úspešný je aj program krúžkovania sokola červenonohého na Slovensku. Tento rok sa na jedinom území, kde na Slovensku hniezdi, objavilo až osem sokolov, ktoré boli okrúžkované ako mláďatá na tomto mieste v predchádzajúcich rokoch. Tieto jedince podľa Slobodníka prilákali na túto lokalitu ďalších sokolov vracajúcich sa z ich afrických zimovísk. „Zapáčilo sa im tu a ostali hniezdiť alebo pomáhať pri výchove mláďat,“ povedal Slobodník.

Vysoký výskyt pesticídov

Koncom 20. storočia hniezdilo na Slovensku až 70 párov sokola červenonohého, v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva sa však dostal na hranicu vyhynutia. V roku 2012 už na Slovensku nebol zistený ani jediný hniezdiaci pár. Sokol červenonohý, ktorý žije v poľnohospodárskej krajine, potrebuje k výchove mláďat veľa hmyzu a hlodavcov.

„Ak sa polia príliš ošetrujú herbicídmi, pesticídmi, rodenticídmi a inou chémiou alebo sú nevhodne zvolené plodiny, ponuka potravy môže klesnúť. Výsledkom je malý počet mláďat a ak sa prostredie stane nezaujímavým, úplné opustenie lokality,“ vysvetlila Deutschová.

Sokoly, podobne ako iné dravce, si vlastné hniezda nestavajú. V rámci programu na záchranu sokola červenonohého, prezývaného aj fešák medzi dravcami, nainštalovala Ochrana dravcov na Slovensku od roku 2012 na juhozápade krajiny vyše 100 búdok a pletených hniezd a vysadila asi 200 stromov.

Nový projekt pre ochranu prírody

Ochrana dravcov na Slovensku spolu so spoločnosťou Západoslovenská distribučná odštartovali projekt s názvom Posvieť si na fešáka. Cieľom je, aby si ľudia na príklade tohto druhu uvedomili, aká zraniteľná je príroda.

Zapojiť do kampane sa môže každý kúpou produktov od lokálneho farmára a podporou výrobkov v bio kvalite. „Podporou šetrného, trvalo udržateľného hospodárenia kúpou produktov z tejto produkcie podporíme aj pestrosť potravinovej ponuky pre vtáctvo,“ uzavrela Deutschová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku