Solárny systém v Srbsku odovzdali do prevádzky

Kolektor

BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – V srbskej Subotici v detskom domove pre hendikepované deti uviedli do trvalej prevádzky solárny systém na prípravu teplej vody, ktorý je súčasťou oficiálnej slovenskej pomoci zahraničiu Slovak Aid pre Balkán. Celkovo v rámci projektu „Slnečná energia pre hendikepované deti v Srbsku“ dodal slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR slnečné kolektory pre tri detské domovy pre hendikepované deti v Subotici, Kragujevaci a Stamnici. Všetky tri solárne systémy majú spolu 148 slnečných kolektorov s plochou 296 metrov štvorcových a vyžiadali si náklady 179 105 eur. Informoval o tom riaditeľ spoločnosti Milan Novák.

„Montáž systémov bola dokončená v lete a odvtedy bežala skúšobná prevádzka. Všetky tri solárne systémy sú prostredníctvom internetového pripojenia riadiacich systémov prepojené priamo na Slovensko. Centrála THERMO|SOLARU v Žiari nad Hronom má všetky tieto zariadenia neustále pod kontrolou a aj po uvedení do trvalej prevádzky budú ešte celý rok monitorované a vyhodnocované,“ hovorí Novák. Projekt pomoci hendikepovaným deťom má významné sociálne, ekonomické dopady a okrem toho aj významný prínos pre životné prostredie. Nainštalované slnečné kolektory ročne znížia emisie CO2 približne o 120 ton.

Partnerom projektu zo srbskej strany je ministerstvo práce a sociálnych vecí, čo dodalo celému projektu patričný punc, dodal Novák. V réžii THERMO|SOLARU išlo už o tretiu realizáciu projektu v rámci oficiálnej slovenskej pomoci zahraničiu Slovak Aid pre Balkán, ale prvú pre hendikepované deti. Slovenská firma sa už zúčastnila na dvoch podobných projektoch v Srbsku aj v Čiernej Hore.

Pred dvomi rokmi inštalovala dva solárne systémy na ohrev teplej vody v severosrbskom meste Zreňanin v provincii Vojvodina. Jeden z nich s počtom 200 kusov slnečných kolektorov využíva Všeobecná nemocnica Zreňanin a druhý pozostávajúci zo 72 kusov týchto kolektorov je v prevádzke v stredoškolskom internáte. Obidva boli zrealizované v rámci programu Slovak Aid na jeseň 2009.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Novák
Firmy a inštitúcie Slovak Aid