Sopka prinútila Barcelonu odletieť už v utorok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trofej Ligy majstrov
Trofej pre víťaza Ligy majstrov príde aj na Slovensko. Foto: AP Photo/Claude Paris

MADRID 24. mája (WEBNOVINY) – Výprava s futbalistami FC Barcelona odletí do Londýna na sobotňajšie finále Ligy majstrov proti Manchestru United o dva dni skôr, ako plánovala. K zmene termínu ich prinútili obavy zo zastavenia prevádzky britských letísk spôsobeného popolom z aktívnej islandskej sopky Grimsvötn.

Katalánci pôvodne uvažovali o posunutí odlet o jeden deň skôr na stredu 25. mája, napokon však naberú kurz Anglicko už v utorok vo večerných hodinách.

„Z dôvodu neistoty z toho, ako sa vyvinie situácia, odletí A-mužstvo Barcelony do Londýna už v utorok večer o 22.00 h,“ uvádza sa v najnovšom stanovisku španielskeho ligového šampióna. V utorok popoludní o 17.00 h usporiadajú Barcelončania ešte tlačovú konferenciu, na ktorej budú zástupcovia klubu informovať fanúšikov o možnosti cesty do Londýna.

Španielsky šampión sa chce skorším odletom vyhnúť opakovaniu situácie z vlaňajška, keď pre erupciu iného islandského vulkánu Eyjafjallajökull a výpadok v leteckej doprave nad kontinentom musel tím cestovať na semifinále Ligy majstrov do Milána proti Interu tisíc kilometrov autobusom. Barcelona prehrala na San Sire 1:3 a hoci doma vyhrala 1:0, do finále postúpil súper.

Zaujímavosti pred finálovým zápasom futbalovej Ligy majstrov 2010/2011 FC Barcelona – Manchester United

* Oba kluby získali svoju prvú trofej európskeho šampióna na londýnskom štadióne Wembley, Manchestru sa to podarilo v roku 1968, Barcelone v roku 1992.

* Obidva kluby majú na svojom konte po tri triumfy v najprestížnejšej kontinentálnej pohárovej súťaži, víťaz sa v historickej tabuľke vyrovná Ajaxu Amsterdam a Bayernu Mníchov. FC Liverpool sa doteraz tešil z piatich primátov, AC Miláno ich má na konte sedem a rekordérom je Real Madrid s deviatimi trofejami.

* Pôjde o 11. vzájomný duel týchto súperov, obaja sa tešili z troch víťazstiev a štyri stretnutia sa skončili remízou. Ani jednému mužstvu sa nepodarilo zvíťaziť dvakrát v rade.

* Manchester United a FC Barcelona sa stretli v dvoch pohárových finále. V záverečnom zápase Ligy majstrov 2008/2009 sa v Ríme z víťazstva 2:0 tešili Barcelončania, v roku 1991 získal v Rotterdame Pohár víťazov pohárov Man United vďaka triumfu nad Kataláncami v pomere 2:1. Išlo vtedy o prvú európsku trofej trénera „červených diablov“ Sira Alexa Fergusona na lavičke klubu zo štadióna Old Trafford.

* Finálová bilancia FC Barcelona v európskom pohári číslo 1 je vyrovnaná 3:3, Manchester pri doterajších štyroch účastiach uspel trikrát.

* Manchester United sa prepracoval do finále LM tretíkrát v priebehu ostatných štyroch sezón.

* Ak by vo finále uspel Manchester United, jeho kouč Sir Alex Ferguson by sa vyrovnal bývalému kormidelníkovi FC Liverpool Bobovi Paisleymu, ktorý má na konte tri trofeje a je v tomto ohľade rekordérom.

* Na historickom štadióne Wembley sa uskutočnilo päť záverečných zápasov európskych pohárových súťaží, dvakrát v nich figurovali anglické kluby a v oboch prípadoch boli úspešné.

* Tréner Man United Ferguson bude mať v deň finále 69 rokov a 148 dní, najstarším úspešným lodivodom je Belgičan Raymond Goethals, ktorý mal pri úspechu jeho Olympique Marseille 71 rokov a 232 dní.

* Manchester United hral vo Wembley deväťkrát, päťkrát uspel a o víťazovi piatich duelov rozhodoval penaltový rozstrel (bilancia z pohľadu United 3:2).

* Pôjde o jedenáste finále európskej elitnej súťaže, ktoré sa uskutoční v krajine jedného z finalistov, „domáce“ tímy doteraz uspeli sedemkrát.

* Celková bilancia FC Barcelona s anglickými súpermi je 23 víťazstiev, 18 remíz a 16 prehier, v Anglicku je to 6 – 8 – 13 a v Londýne 2 – 3 – 4.

* Pôjde o šestnásty finálový duel niektorej z európskych pohárových súťaží, v ktorom sa stretnú španielsky a anglický klub, Južania sa tešili osemkrát.

* Hrať sa bude s loptami Adidas Finale London – prevažujúca farba je biela s červenými hviezdami a jednou centrálnou oranžovou hviezdou. Technologicky ide o totožnú loptu ako tú z ostatného finále Ligy majstrov.

* Brankár United Edwin van der Sar, pre ktorého bude finále proti FC Barcelona posledným súťažným zápasom v kariére, je najstarším hráčom, ktorý nastúpil na zápas vyraďovacej fázy Ligy majstrov. Podarilo sa mu to vo veku 40 rokov a 187 dní.

* Ryan Giggs z Manchestru United je najstarším hráčom, ktorý skóroval v Lige majstrov, 26. apríla mal pri zásahu do siete FC Schalke 37 rokov a 148 dní.

* Útočník FC Barcelona Lionel Messi sa v ostatných dvoch sezónach stal kráľom strelcov LM a s veľkou pravdepodobnosťou zaznamená víťazný hetrik, ohroziť ho totiž môžu už iba štvorgólový Javier Hernández (Manchester) a Pedro Rodríguez (Barcelona).

* Víťaz finále sa 26. augusta v Monaku stretne so šampiónom Európskej ligy UEFA 2010/2011 FC Porto v zápase o Európsky superpohár a na decembrových MS klubov FIFA bude nasadený do semifinále.

* Manchester United v aktuálnej sezóne Ligy majstrov ešte neprehral (bilancia 9 víťazstiev a 3 remízy), Barcelona uspela osemkrát, raz prehrala a trikrát remizovala.

Posledným pamätným finále „Zázrak z Istanbulu“

Vo futbalovej Lige majstrov (predchádzajúci názov Európsky pohár majstrov) nebýva núdza o dramatické zápasy, fantastické góly, krásne akcie či tvrdé súboje. Najdôležitejším stretnutím je samozrejme finále, ktoré v tejto sezóne proti sebe odohrajú v sobotu 28. mája v londýnskom Wembley španielsky FC Barcelona a anglický Manchester United.
Bez názvu
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

História LM či EPM ponúka množstvo dramatických a zaujímavých finálových zápasov, ktoré sa vryli do pamäti futbalových fanúšikov.

Zostáva dúfať, že aj aktéri toho sobotňajšieho sa v britskej metropole nenechajú zahanbiť a o rok pribudne do zoznamu najlepších finálových duelov aj ten z vynoveného Wembley. Šesť najzaujímavejších, resp. najdramatickejších finálových duelov v histórii futbalovej Ligy majstrov, resp. Európskeho pohára majstrov:

Real Madrid (Šp.) – Eintracht Frankfurt (Nem.) 7:3 – hralo sa v Glasgowe (1960)

Bol to piaty triumf „bieleho baletu“ v rade v európskej klubovej súťaži č. 1 a zároveň finále, v ktorom padlo najviac gólov v histórii. V škótskom Glasgowe sa na štadióne Hampden Park tlačilo neuveriteľných 135 000 fanúšikov. V drese vtedajšieho španielskeho šampióna sa strelecky presadili dve najväčšie hviezdy Alfredo Di Stéfano (skóroval trikrát) a Ferenc Puskás, ktorý pridal až štyri presné zásahy.

Celtic Glasgow (Škót.) – Inter Miláno (Tal.) 2:1 – hralo sa v Lisabone (1967)

Škótsky šampión sa stal prvým zástupcom z Britských ostrovov, ktorému sa podarilo triumfovať v Európskom pohári majstrov. Rozhodujúci presný zásah zaznamenal Steve Chalmers v 85. min stretnutia.

Manchester United (Angl.) – Benfica Lisabon (Portug.) 4:1 po predĺžení – hralo sa v Londýne (1968)

Desať rokov po tragickej havárii lietadla, pri ktorej zahynulo osem členov kádra Manchestru United, sa podarilo „červeným diablom“ triumfovať pred domácim publikom na londýnskom štadióne Wembley nad portugalským šampiónom Benficou Lisabon 4:1 po predĺžení. Dva góly zaznamenala legenda ManU, nositeľ šľachtického titulu Sir Bobby Charlton. Jeden presný zásah pridali George Best a Brian Kidd.

Ajax Amsterdam (Hol.) – Inter Miláno (Tal.) 2:0 – hralo sa v Rotterdame (1972)

Zápas, ktorý odborníci často označujú ako dokonalý príklad „totálneho“ futbalu v podaní holandského majstra Ajaxu Amsterdam. Dva góly zaznamenal legendárny Johan Cruyff. Ten verejne kritizoval defenzívne poňatie hry, tzv. „catenaccio“, ktorým sa prezentoval taliansky klub.

Manchester United (Angl.) – Bayern Mníchov (Nem.) 2:1 – hralo sa v Barcelone (1999)

Jedno z najpamätnejších finále v novodobej histórii LM. Anglický šampión Manchester United prehrával gólom Maria Baslera zo 6. min, ale dvoma presnými zásahmi v nadstavenom čase získal „ušatú trofej“ druhýkrát v histórii. Sieť za nemeckým reprezentačným gólmanom Oliverom Kahnom rozvlnili dvaja striedajúci hráči – Ole Gunnar Solskjaer a Teddy Sheringham, ktorí sa presadili po rohových kopoch Davida

FC Liverpool (Angl.) – AC Miláno (Tal.) 3:3 po predĺžení, Liverpool zvíťazil 3:2 na strely zo značky pok. kopu – hralo sa v Istanbule (2005)

Tento duel sa zapísal do futbalovej histórie pod názvom „Zázrak z Istanbulu“. AC Miláno viedol po prvom polčase nad FC Liverpool presvedčivo 3:0 a snáď nikto nepochyboval, že taliansky zástupca bez problémov dokráča k zisku trofeje. Opak bol pravdou. Góly Stevena Gerrarda, Vladimíra Šmicera a Xabiho Alonsa v priebehu šiestich minút znamenali remízu 3:3 v riadnom hracom čase aj po predĺžení. V jedenástkovom rozstrele sa zaskvel poľský gólman „The Reds“ Jerzy Dudek, ktorý bol kľúčovou postavou pri triumfe mužstva z mesta The Beatles.

Cesty FC Barcelona a Manchester United do sobotňajšieho londýnskeho finále futbalovej Ligy majstrov 2010/2011:

Ako postupovali do finále:

FC BARCELONA (Šp.) – bilancia: 12 zápasov – 8 víťazstiev – 3 remízy – 1 prehra – skóre: 27:8

Skupinová fáza (1. miesto): Panathinaikos Atény 5:1 (d) a 3:0 (v), Rubin Kazaň 1:1 (v) a 2:0 (d), FC Kodaň 2:0 (d) a 1:1 (v)

Osemfinále: FC Arsenal 1:2 (v) a 3:1 (d)

Štvrťfinále: Šachťor Doneck 5:1 (d) a 1:0 (v)

Semifinále: Real Madrid 2:0 (v) a 1:1 (d)

MANCHESTER UNITED (Angl.) – bilancia: 12 zápasov – 9 víťazstiev – 3 remízy – 0 prehier – skóre: 18:4

Skupinová fáza (1. miesto): Glasgow Rangers 0:0 (d) a 1:0 (), FC Valencia 1:0 (v) a 1:1 (d), Bursaspor 1:0 (d) a 3:0 (v)

Osemfinále: Olympique Marseille 0:0 (v) a 2:1 (d)

Štvrťfinále: FC Chelsea 1:0 (v) a 2:1 (d)

Semifinále: Schalke 04 2:0 (v) a 4:1 (d)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alex FergusonAlfredo Di StefanoBobby CharltonJavier HernándezJohan CruyffLionel MessiOle Gunnar SolskjaerPedro RodríguezRubin KazaňSir Alex Ferguson
Firmy a inštitúcie FC BarcelonaManchester United