SOV vo štvrtok schváli nomináciu do Vancouveru

Olympiáda

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (SOV) bude vo štvrtok 14. januára na svojom zasadnutí v Bratislave schvaľovať nomináciu slovenských športovcov na XXI. zimné olympijské hry do kanadského Vancouveru (12. – 28. februára 2010). O necelé dva týždne neskôr, v utorok 26. januára, príde na rad valné zhromaždenie SOV, ktoré by malo definitívne potvrdiť zloženie slovenskej výpravy pre ZOH 2010. O deň neskôr sa uskutoční slávnostný sľub olympionikov pred prezidentom Slovenskej republiky Ivanom Gašparovičom.

Predbežný zoznam športovcov, ktorí by mali reprezentovať Slovensko vo Vancouveri, obsahuje momentálne 69 mien. Ich počet sa však v najbližších dňoch môže ešte zvýšiť. Vzhľadom na rozdelenie jednotlivých športových odvetví hrajú logicky prím hokejisti a hokejistky – v oficiálnych nomináciách ich figuruje dovedna 44 (23 mužov a 21 žien). Definitívnu podobu dostane slovenská mužská reprezentácia až 15. februára. Dovtedy pribudnú k predbežne nominovaným 23 hráčom ešte k 1. februáru oficiálni náhradníci, a potom už bude možnosť len presúvať hráčov medzi týmito dvoma skupinami, ale iba z racionálnych dôvodov.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú biatlonisti, ktorých je desať – 5 žien a 5 mužov. V nominácii mužov uspel v internej kvalifikácii o piatu miestenku na ZOH Matej Kazár, pričom doma ostane Martin Otčenáš. Z rôznych sekcií lyžovania majú istotu piati bežci na lyžiach (Michal Malák môže štartovať len v štafete), traja zjazdári (nominačný proces sa končí až 23. januára) a skokan na lyžiach Tomáš Zmoray. Na olympiáde by sa mala naisto predstaviť aj krasokorčuliarka Ivana Reitmayerová.

Letenky do Vancouveru si môžu kupovať aj piati sánkari vrátane Jozefa Ninisa, ktorý podľa pôvodných informácií nesplnil požiadavku Slovenského olympijského výboru (SOV) v podobe aspoň jedného umiestnenia na pretekoch Svetového pohára do 22. miesta redukovaného poradia. „Chceli sme požiadať SOV o výnimku o dodatočné plnenie kritérií, ale potom sme si overili, že pre naše odvetvie sa kvalifikačný proces začal už 1. novembra 2008. V praxi to znamená, že kritériá mohol splniť už aj v uplynulej sezóne, čo sa mu viackrát podarilo. Ninis teda vyhovel požiadavkám v stanovenom termíne a v našom návrhu nominácie do Vancouveru figuruje aj on,“ informovala agentúru SITA generálna sekretárka Slovenského zväzu sánkarov (SZS) Mária Jasenčáková.

Pomerne solídnu šancu kvalifikovať sa na ZOH 2010 majú aj štyria bobisti, ktorí by sa mali predstaviť v štvorboboch a možno aj v dvojboboch. Či do Vancoveru pocestujú, bude známe až na konci tohto týždňa po zverejnení renkingu FIBT, ktorý je určujúci pri výbere posádok na olympiádu. Účasť by si mala vybojovať prvá tridsiatka z redukovaného poradia v jednotlivých disciplínach. Pilot Milan Jagnešák bude ešte pre istotu naháňať so svojimi kolegami body do rebríčka v závere týždňa buď na Európskom pohári v talianskej Cesane alebo vo Svetovom pohári vo švajčiarskom St. Moritzi.

Zatiaľ bez splnených kritérií a istoty účasti je strieborný medailista z Turína 2006 v snoubordkrose Radoslav Židek. Dosiaľ jediný slovenský medailista zo zimných hier má ešte stále šancu, ale už len skôr teoretickú. Na to, aby získal miestenku na ZOH 2010, musí sa v redukovanom poradí SP dostať medzi najlepšiu tridsaťpäťku. Aktuálne však figuruje až v druhej polovici druhej stovky. Posledné možnosti nazbierať potrebné body bude mať 28-ročný Žilinčan ešte 14. a 15. 1. vo švajčiarskom Veysonnaze v snoubordkrose a 17. januára v paralelnom obrovskom slalome vo švajčiarskom Nendaze.

Už splnili nominačné kritériá:

HOKEJ-MUŽI (23) – oficiálna nominácia, môže sa ešte meniť v menách, nie počte:

Brankári: Jaroslav Halák (Montreal Canadiens/NHL), Peter Budaj (Colorado Avalanche/NHL), Rastislav Staňa (Severstaľ Čerepovec/KHL).

Obrancovia: Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Milan Jurčina (Columbus Blue Jackets/NHL), Richard Lintner (Dinamo Minsk/KHL), Andrej Meszároš (Tampa Bay Lightning/NHL), Andrej Sekera (Buffalo Sabres/NHL), Ľubomír Višňovský (Edmonton Oilers/NHL), Martin Štrbák (HK MVD/KHL).

Útočníci: Ľuboš Bartečko (Bern/Švajč.), Branko Radivojevič, Martin Cibák (obaja Spartak Moskva/KHL), Pavol Demitra (Vancouver Canucks/NHL), Marián Gáborík (New York Rangers/NHL), Michal Handzuš (Los Angeles Kings/NHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks/NHL), Žigmund Pálffy (HK 36 Skalica/SR), Jozef Stümpel (Barys Astana/KHL), Miroslav Šatan (bez klubovej príslušnosti), Richard Zedník (Lokomotiv Jaroslavľ/KHL).

HOKEJ-ŽENY (21) – oficiálna nominácia:

Brankárky: Jana Budajová (HC OSY Spišská Nová Ves), Monika Kvaková (HC Slovan Bratislava ženy), Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA).

Obrankyne: Iveta Karafiátová (LHC Linköpings/Švéd.), Michaela Matejová (SC Reinach/Švajč.), Barbora Brémová, Petra Országhová, Edita Raková, Petra Babiaková (všetky HC Slovan Bratislava ženy).

Útočníčky: Natalie Babonyová (Toronto Crush/Kan.), Janka Čulíková (HC OSY Spišská Nová Ves), Nikoleta Celárová, Nicol Čupková, Zuzana Moravčíková, Anna Džurňáková, Martina Veličková, Nikola Gápová, Mária Herichová, Petra Jurčová (všetky HC Slovan Bratislava ženy), Jana Kapustová, Petra Pravlíková (obe HC Tornado Moskva/Rus.).

ZJ. LYŽOVANIE (3)

Veronika Zuzulová, Jana Gantnerová, Jaroslav Babušiak

BEH NA LYŽIACH (5)

Alena Procházková, Martin Bajčičák, Ivan Bátory, Peter Mlynár, Michal Malák

SKOKY NA LYŽIACH (1)

Tomáš Zmoray

BIATLON (10)

istí: Anastasia Kuzminová, Janka Gereková, Martina Halinárová, Natália Prekopová, Ľubomíra Kalinová, Pavol Hurajt, Marek Matiaško, Dušan Šimočko, Miroslav Matiaško, Matej Kazár

KRASOKORČUĽOVANIE (1)

Ivana Reitmayerová

SANE (5)

Jana Šišajová, Veronika Sabolová, Jozef Ninis, Ján Harniš – Branislav Regec

Majú ešte šancu kvalifikovať sa:

BOBY (4)

šanca: Milan Jagnešák, Petr Narovec, Marcel Lopuchovský, Martin Tešovič, David Rolet, Róbert Kresťanko (vybraní štyria z týchto šiestich)

SNOUBORDING (1)

Radoslav Židek

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováAnastasia KuzminováAndrej MeszárošAndrej SekeraBranislav RegecBranko RadivojevičDušan ŠimočkoIvan BátoryIvana ReitmayerováIveta KarafiátováJán HarnišJana GantnerováJana ŠišajováJanka GerekováJaroslav BabušiakJaroslav HalákJozef NinisJozef StümpelĽubomír VišňovskýĽubomíra KalinováĽuboš BartečkoMarcel HossaMarcel LopuchovskýMarek MatiaškoMária JasenčákováMarián GáboríkMarián HossaMartin BajčičákMartin CibákMartin OtčenášMartin ŠtrbákMartin TešovičMartina HalinárováMatej KazárMichal HandzušMichal MalákMilan JagnešákMilan JurčinaMiroslav MatiaškoMiroslav ŠatanNatália PrekopováNicol ČupkováPavol DemitraPavol HurajtPeter BudajPeter MlynárPetr NarovecRadoslav ŽidekRastislav StaňaRichard LintnerRichard ZedníkTomáš KopeckýTomáš ZmorayVeronika SabolováVeronika ZuzulováZdeno CháraŽigmund PálffyZuzana Tomčíková