SOV zhodnotil učinkovanie vo Vancouveri

Chmelár
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Slovenský olympijský výbor (SOV) hodnotil vystúpenie na ZOH vo Vancouveri, kde výprava získala po jednej medaile z každého kovu, za mimoriadne úspešné. Osemnásta priečka v medailovej bilancii 82 zúčastnených krajín však podľa prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára neodráža slovenskú realitu.

„Máme síce medaily, ale mali by sme ostať pri zemi. Naše úspechy idú nad rámec reality, naša sila v zimných športoch nie je ani zďaleka taká, aby sme sa nechali oslepovať úspechmi. Chýbajú nám talenty, tréneri a najmä podmienky,“ pripomenul vo svojej správe na sobotňajšom 39. valnom zhromaždení SOV v Bratislave prezident František Chmelár a dodal, že problémy netrápia iba zimné športy, ale rovnako aj letné.

Z hodnotiacej správy vedúceho výpravy na ZOH 2010 vo Vancouveri Igor Nemečka vyplynulo, že s výnimkou biatlonu, kde sa Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt zaslúžili o tri medaily, sa dramatické zmeny vo výkonnosti slovenských športovcov v porovnaní s Turínom 2006 neudiali. Ukázalo sa, že už len vybojovanie si účasti bolo oveľa náročnejšie ako na predchádzajúcich ZOH.

Jedným z troch nedostatkov v činnosti štábu Vancouver 2010, ktoré uvádza hodnotiaca správa, bolo prenášanie zodpovednosti za plnenie povinností a úloh v boji proti dopingu. SOV preto navrhuje do budúcnosti určiť vo výprave osobu zodpovednú za oblasť antidopingu. Igor Nemeček na základe skúseností z prípravy a účasti na ZOH vyzval športové zväzy a vrcholové strediská na zlepšenie lekárskej starostlivosti a intenzívnejšiu komunikáciu v oblasti boja proti dopingu.

Prezident SOV František Chmelár v ďalšej časti svojej správy poukázal na nezáujem politikov o šport. Kritizoval stagnujúce a momentálne dokonca znižujúce sa štátne dotácie, zlé legislatívne podmienky pre sponzorstvo športu a poukázal aj na to, že v mnohých chudobnejších európskych krajinách je ochota vyjsť v ústrety športu oveľa väčšia ako na Slovensku.

„Potrebujeme väčšie pochopenie, ale k tomu je nutná politická vôľa. Doterajší povrchný záujem o šport je ťažko pochopiteľný,“ skonštatoval a vyzval športovcov, aby v blížiacich sa parlamentných voľbách dali hlas tým, ktorí verejne deklarujú vôľu pomôcť slovenskému športu. „Myslím si, že športovci predstavujú pomerne solídnu voličskú silu,“ pripomenul šéf SOV.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováFrantišek ChmelárIgor NemečekPavol Hurajt
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor