Španielsko a Taliansko pripravujú spoločný návrh pre Európsku úniu o migračnej politike

migranti, utečenci
Foto: ilustračné, SITA/AP

Španielsko a Taliansko chcú vytvoriť novú strategickú alianciu, ktorá by mohla ovplyvniť budúcu politiku Európskej únie (EÚ) v oblasti migrácie. V piatok to po rokovaniach v Madride oznámili ich ministri zahraničia.

Šéfka španielskej diplomacie Arancha González Laya a jej taliansky rezortný kolega Luigi Di Maio okrem iného informovali o tom, že ich krajiny už niekoľko týždňov pracujú na neformálnom dokumente o navrhovanej migračnej politike EÚ.

Migráciu poznajú najlepšie

Ministri uviedli, že očakávajú podporu od ďalších krajín v Stredomorí, kam každoročne prichádza väčšina migrantov a utečencov smerujúcich do Európy. „Budeme spolupracovať na posilnení vzťahov v tejto otázke,“ povedala po stretnutí González Laya.

„Sme na hranici EÚ, fenomén migrácie poznáme lepšie ako ktokoľvek iný a máme schopnosti a odborné znalosti na riešenie tohto problému,“ vyhlásil zase Di Maio. Ako dodal, Španielsko je kľúčovým partnerom Talianska pri riešení migrácie, pretože má vplyv v severnej Afrike.

Ministri nepriblížili podrobnosti o obsahu návrhu a ani to, kedy ho plánujú zdieľať s inými krajinami. González Laya povedala, že ich návrh sa bude zakladať na princípoch spravodlivosti a solidarity.

Reforma azylového systému

Di Maio vysvetlil, že kľúčovým elementom pre Taliansko bolo posilnenie kontroly obchodu so zbraňami s Líbyou, kde funguje mnoho prevádzačských skupín.

Európska komisia plánuje počas tohto roka začať s reformou azylového systému a súvisiacej politiky v EÚ.

Jedným z kľúčových problémov je otázka, ako prinútiť všetkých členov vrátane krajín, ktoré odmietajú prijať migrantov, aby znášali bremeno, ktoré väčšinou pripadá na stredomorské štáty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arancha González LayaLuigi Di Maio
Firmy a inštitúcie Európska únia