Španielsko ľahko zdolalo Honduras

Spain

JOHANNESBURG 21. júna (WEBNOVINY) – V záverečnom zápase pondelňajšieho programu XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v H-skupine na štadióne Ellis Park v Johannesburgu zdolalo Španielsko Honduras 2:0 (1:0) a vrátilo sa do boja o osemfinálové miestenky. Oba góly zaznamenal útočník FC Barcelona David Villa, ktorý zahodil šancu na hetrik nepremeneným pokutovým kopom v 62. min. Španieli mali počas celého zápasu výraznú prevahu, vytvorili si niekoľko ďalších gólových šancí a súpera z Hondurasu nepustili ani k jedinej strele na Casillasovu bránku. Stredoameričania nedokázali ani v druhom zápase získať bod, či streliť aspoň gól, napriek tomu však pre nich stále ešte žije teoretická šanca na postup do ďalších bojov.

H-skupina (Johannesburg):

Španielsko – Honduras 2:0 (1:0)

Góly: 17, a 51. D. Villa, ŽK: 8. Turcios, 38. Izaguirre (obaja Honduras), rozhodovali: Juiči Nišimura – Toru Sagara (obaja Jap.), Jeong Hae-sang (Kórejská rep.), 54 386 divákov.

Španielsko: Casillas – Sergio Ramos (77. Arbeloa), Puyol, Piqué, Capdevila – Jesús Navas, Sergio Busquets, Xabi Alonso – Xavi Hernández (66. Fábregas) – F. Torres (70. Mata), D. Villa

Honduras: Valladares – S. Mendoza, Chávez, M. Figueroa, Izaguirre – W. Palacios, Guevara – Turcios (63. Nunez), Martínez, R. Espinoza (46. Welcome) – D. Suazo (84. J.N. Palacios)

Fanúšikovia Šanielska

Busquets a Espinoza
Španiel Sergio Busquets v súboji s hráčom Hondurasu Rogerom Espinozom. Foto: SITA/AP

Ramos tesne vedľa
Španiel Sergio Ramos vo veľkej šanci nepremenil. Foto: SITA/AP

Nishimura dáva žltú
Hráč Hondurasu Danilo Turcios dostáva od rozhodcu Yuichi Nishimuru žltú kartu. Foto: SITA/AP

Figueroa a Ramos
Hráč Hondurasu Maynor Figueroa v súboji so Španielom Sergio Ramosom. Foto: SITA/AP

Španieli poučení zápasom so Švajčiarmi neponechali od úvodu stretnutia nič na náhodu a pustili sa do súpera z Hondurasu. V 5. min skúšal Valladaresa v bránke Hondurasu Fernando Torres, o minútu David Villa. Gólman bol však pozorný. V 7. min síce nestačil na ďalšiu strelu D. Villu z takmer 30 m, no zachránilo ho brvno. V 12. min Sergio Ramos hlavičkoval nad bránku, ktorú netrafil v 14. min ani najagilnejší hráč na ihrisku David Villa. Ten si však chuť napravil v 17. min, keď si v šestnástke spracoval loptu a pomedzi dvoch obrancov vymietol pavučinu v ľavom hornom kúte bránky, kde bol aj Valladares krátky. O sedem minút na to hľadal Jesús Navas neúspešne centrom hlavu voľného Xaviho Hernándeza. V 34. min Torres z päťky netrafil po centri Ramosa odkrytú bránku Hondurasu, keď sa jeho hlavička odrazila od zeme mimo bránky a v tej istej minúte jeho strela z 15 m po Mendozovej prihrávke opäť minula cieľ. Hráči Hondurasu sa v prvom polčase len dvakrát pokúsili ohroziť Casillasa, no jeho bránku netrafili ani raz.

V 47. min sa najprv pokúšal prekonať Casillasa neúspešne Figueroa. A tak opäť udrel David Villa, ktorý nikým nekrytý z hranice šestnástky prestrelil po Navasovej prihrávke druhýkrát v zápase Valladaresa, keď mu pomohol aj teč obrancu Hondurasu Cháveza – 2:0. Villa mohol dosiahnuť hetrik, no v 62. min nepremenil pokutový kop, keď Izaguirre prišliapol v šestnástke Navasovu nohu. Kanonier ešte donedávna Valencie však tesne minul ľavý dolný kút honduraskej bránky. V 66. min sa Fábregas len niekoľko sekúnd po príchode na ihrisko rútil sám na Valladaresa, urobil mu kľúčku, no jeho strelu z uhla mieriacu do prázdnej bránky vykopol v poslednej chvíli Chávez. Tlak Španielov bol v týchto chvíľach drvivý, no v ich hre dominovala zbytočne zdĺhavá kombinácia nad streľbou. V 87. min mal ďalšiu šancu na skompletizovanie hetriku Villa, ktorý šiel zľava sám na Valladaresa, no obranca Mendoza dokázal sklzom jeho strelu zraziť mimo bránky. Španielov môže tešiť prvé víťazstvo, no efektivita zakončenia im radosť opäť neurobila.

Španielsko – Honduras 1:0

Španielsko – Honduras 2:0