Španielsko zdolalo Čile, oba tímy do osemfinále

Cile

PRETÓRIA 25. júna (WEBNOVINY) – Španieli zdolali Čiľanov v piatkovom stretnutí H-skupiny na futbalových majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike 2:1 (2:0) a zabezpečili si postup do osemfinále. Keďže v paralelne hranom zápase Švajčiari prekvapujúco len remizovali s Hondurasanmi 0:0, vo vyraďovacej fáze sa predstaví aj Čile. Majstri Európy sa v osemfinále stretnú 29. júna o 20.30 h v Kapskom Meste s Portugalskom, Čile sa o deň skôr v Johannesburgu na štadióne Ellis Park o 20.30 h pokúsi zastaviť favorizovanú Brazíliu.

O úvodný presný zásah duelu sa postaral David Villa v 24. minúte. Pre španielskeho útočníka to bol už tretí gól na XIX. svetovom šampionáte, čím sa dotiahol na dvoch najlepších strelcov turnaja Slováka Róberta Vitteka a Gonzala Higuaína z Argentíny. Druhý a ako sa neskôr ukázalo aj víťazný gól pridal Andrés Iniesta v 37. min. Za Čiľanov znižoval striedajúci Rodrigo Millar krátko po prestávke.

Španieli víťazstvom v piatkovom stretnutí, ktoré bolo 300. v histórii MS s účasťou juhoamerického tímu, predĺžili svoju šnúru nezdolateľnosti na svetových šampionátoch v záverečných zápasoch skupinovej fázy na sedem. Zverenci Vicenteho del Bosqua v ôsmom vzájomnom dueli s Čiľanmi zaznamenali siedme víťazstvo. Jediná remíza sa zrodila ešte v roku 1981

Výsledok:

H-skupina (Pretória/štadión Loftusa Versfelda):

Čile – Španielsko 1:2 (0:2)

Góly: 47. Millar – 24. D. Villa, 37. Iniesta, ŽK: 15. Medel, 19.Ponce, 21. Estrada (všetci Čile), ČK: 37. Estrada (Čile) za faul po druhej žltej, rozhodovali: Moreno – Callado, Mendez (všetci Mex.),

Čile: C. Bravo – Isla, Medel, Ponce, Jara – Mark González (46. Millar), Estrada, Vidal – A. Sánchez (65. Orellana), Valdivia (46. Paredes), Beausejour

Španielsko: Casillas – Sergio Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila – Sergio Busquets, Xabi Alonso (73. Javi Martínez) – Xavi Hernández, Iniesta – F. Torres (55. Fábregas), D. Villa

Červená pre Estrada
Rozhodca Marco Rodriguez dáva červenú kartu hráčovi Čile Marcovi Estradadovi. Foto: SITA/AP

Millar skóruje
Hráč Čile Rodrigo Millar v 47. minúte skóruje. Foto: SITA/AP

Prvú šancu zápasu mal španielsky útočník FC Liverpool Fernando Torres v 5. min, keď si nabehol na dlhú prihrávku od Capdevilu z vlastnej polovice ihriska za čilskú obranu. Jeho pokus však zblokoval vracajúci sa Medel. Čiľania odpovedali o päť minút, keď tutovku nevyužil Mark González. Skóre otvoril David Villa v 24. min. Xabi Alonso pekne vysunul Torresa, jeho zakončeniu zabránil čilský brankár včasným vybehnutím pred pokutové územie, loptu však vykopol len na kopačky kanoniera FC Barcelona Davida Villu a ten z prvej ľavačkou rozvlnil sieť opustenej bránky Čiľanov. Vyrovnať mohol Beausejour z rýchleho protiútoku v 34. min. Defenzívnu povinnosť si na jednotku splnil stopér Piqué, ktorý zblokoval strelu čilského útočníka na rohový kop. Udrelo však o tri minúty neskôr na druhej strane, keď rýchlu kombinačnú akciu zakončil Andrés Iniesta strelou z hranice pokutového územia – 0:2. Mužstvá odchádzali do kabín za tohoto stavu.

O zníženie sa postaral hneď v úvode druhého dejstva Millar. Ten vybehol na ihrisko po prestávke ako striedajúci hráč a v 47. min premenil svoj prvý dotyk s loptou na gól. Jeho strelu spoza pokutového územia kolenom tečoval Piqué a tá ponad bezmocného Casillasa skončila v sieti. Španieli si v ďalšom priebehu vypracovali niekoľko sľubných príležitostí. Aktívny bol najmä Villa, ani jedna jeho šanca však neznamenala zmenu skóre. Oba tímy uvedomujúc si situáciu v H-skupine v závere stretnutia zbytočne neriskovali, keďže stav 2:1 v prospech Španielov znamenal postup obidvoch mužstiev do osemfinále. Loptu vo svojej moci držali častejšie Španieli, ale nehrnuli sa do útoku. Čiľania spokojní s vývojom zápasu zbytočne nenapádali hráčov súpera a pri oslabení o vylúčeného Estradu si šetrili sily do ďalšieho priebehu šampionátu. Stretnutie sa v podstate už len dohrávalo a napokon v ňom zaslúžene triumfovali Španieli 2:1.

Čile – Španielsko 0:1

Čile – Španielsko 0:2

Čile – Španielsko 1:2