Španielsko zrejme nepožiada o pomoc, tvrdí šéf EFSF

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klaus Regling
Klaus Regling sa domnieva, že euroval by v prísnejšej podobe mal existovať natrvalo. Foto: n-tv.de

BERLÍN 13. apríla (WEBNOVINY) – Španielsko dosiahlo obrovský pokrok pri konsolidácii svojho rozpočtu a o pomoc z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) pravdepodobne nepožiada, vyhlásil šéf fondu Klaus Regling. „Trhy identifikovali Grécko, Írsko a Portugalsko ako problémové prípady a v tomto okamihu žiadna ďalšia krajina nie je ohrozená,“ povedal Regling pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Augsburger Allgemeine. Portugalsko minulý týždeň pod tlakom finančných trhov a európskych partnerov požiadalo EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc ako tretia krajina eurozóny po Grécku a Írsku.

„Španielsko robí pri konsolidácii svojho rozpočtu obrovský pokrok … krajina je dnes v oveľa lepšom stave a z pohľadu trhov sa jednoznačne oddelila od troch malých krajín,“ povedal Regling. Španielska vláda minulý týždeň zdôraznila, že nebude nasledovať príklad susedného Portugalska a nepožiada o pomoc v rámci záchranného mechanizmu eurozóny.

Španielsko nemá v pláne ďalšie škrty, tvrdí premiér

Španielsko nemá v súčasnosti v pláne ďalšie rozpočtové škrty a skôr sa zameria na reformy, ktoré podporia ekonomický rast. V stredu to vyhlásil španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero.
Zapatero
Foto: SITA/AP

„Ďalšie úsporné opatrenia od nás nikto neočakáva,“ povedal Zapatero pre rozhlasovú stanicu RNE počas návštevy v Číne. Premiér ďalej tvrdí, že vláda chce presadiť reformy týkajúce sa pracovného trhu, ktoré pomôžu oživiť ekonomický rast. „Vláda chce použiť stimulačné opatrenia, nie fiškálne,“ povedal.

Španielsko na redukciu rozpočtového deficitu znížilo mzdy vo verejnom sektore a zvýšilo daň z pridanej hodnoty. Krajina tiež schválila reformu trhu práce a dôchodkovú reformu, čo pomohlo zvýšiť dôveru investorov, že sa dokáže vyhnúť medzinárodnej pomoci, o ktorú muselo požiadať Grécko, Írsko a Portugalsko. Ďalším očakávaným krokom je reforma kolektívneho vyjednávania a zrušenie naviazania miezd na infláciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Klaus Regling