Spartak zdolal Košice, Žilina remizovala v Prešove

Róbert Pich
Zľava: David Střihavka (Prešov), Issika mmBello a Róbert Pich počas zápasu 24. kola futbalovej Corgoň ligy 1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina. Prešov, 31. marec 2012. F Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Výsledky sobotňajších zápasov 24. kolo futbalovej Corgoň ligy.

Výsledky:

MFK Košice – FC Spartak Trnava 0:1 (0:1)

1. FC Tatran Prešov – MŠK Žilina 1:1 (1:0)

AS Trenčín – MFK Ružomberok 2:1 (1:1)

FC Nitra – FC ViOn Zlaté Moravce 1:0 (0:0)

DAC 1904 Dunajská Streda – Dukla Banská Bystrica 1:2 (1:2)

I. polčas

Josef Kaufman

V Košiciach sa začalo vo svižnom tempe a tón určili hostia. Ich aktivita slávila úspech v 5. min, keď Bicák po prihrávke Karhana využil Tóthovu chybu i zaváhanie Tofiloského a pomerne ľahko skóroval.

Aj potom sa Trnavčania snažili o útočnú hru a domácich takmer nepúšťali k slovu. Svedčí o tom aj fakt, že o aký-taký náznak ohrozenia Kamenárovej bránky sa pokúsil až striedajúci Nurkovič, ktorého hlavička skončila v náruči trnavského gólmana.

Záver polčasu priniesol po sérii faulov z oboch strán trochu nervozity, no všetko sa zaobišlo bez kariet.

II. polčas

Aj po prestávke začal dopredu aktívnejšie Spartak, ale Košičania pomerne skoro vyšli z ulity a drali sa pred trnavskú bránku. Pred pokutovým územím hostí boli stále častejšie, ale neškodne. Niekoľko náznakov skončilo nepresnou strelou.

Po jednom z priamych kopov domácich získal odrazenú loptu Gašparík a šprintom cez celé ihrisko sa dostal na dostrel svätyne MFK, no jeho pokus domáci gólman Tofiloski zlikvidoval.

Reakcie:

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): „Tretí zápas za sebou dávame na domácom ihrisku súperovi darčeky a robíme hlúpe chyby. Stretnutie ovplyvnil silný vietor. Chceli sme hrať iným štýlom hry, ale od 5. min, keď sme inkasovali, sme si ho sami nabúrali.“

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Hrali sme s nepríjemným súperom, ktorý po prehre v týždni s Trenčínom chcel určite bojovať, no motiváciu sme mali aj my po včerajšej remíze Slovana. Začali sme lepšie, no šance sme nevyužili. Po odstúpení Čarnotu sa Košičania v druhom polčase dostávali viac pred našu šestnástku, ale tri body sme už nepustili a sú po víťazstve v Banskej Bystrici perfektné.“

Gól: 5. Bicák, ŽK: 53. Isola, 85. K. Kuzma – 52. M. Vyskočil, rozhodovali: P. Hrčka – Brendza, Tomčík, 1400 divákov

Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth (31. Nurkovič, 84. I. Djokovič), Kavka, Redžepi, Sekulič – Šinglár – Karaš (71. D. Škutka), Isola, K. Kuzma, Viazanko – Pačinda

Trnava: Kamenár – Habánek, Kaufman, Čvirik, Ľ. Hanzel – R. Procházka, P. Čarnota (37. Kuračka), Karhan, Bicák (69. Pavelka) – M. Vyskočil (81. Mikovič), Michal Gašparík

I. polčas

Issiaka Bello
Marián Adam

Domáci začali zápas aktívnejšie, držali loptu a obrana Žiliny museli byť stále v pozore. Prvú vážnejšiu šancu mali Prešovčania v 13. min, keď agilný Adam vysunul Střihavku, ten však zoči-voči Krnáčovi neuspel. O dve minúty strieľal Jakovlev, ale len do rúk brankára hostí. Tatran bol v prvom polčase aktívnejší a v 24. min mal tutovku na kopačke Adam, ale z otočky trafil len Krnáča.

O štyri minúty kričali diváci gól, ale po Střihavkovom prízemnom centri sa nedostal k lopte Adam. Postupom času sa hra vyrovnala a hralo sa prevažne v strede ihriska.

Šarišania v závere polčasu pritlačili Žilinu na jej polovicu. V 45. min bol faulovaný v pokutovom území domáci Jakovlev a hlavný rozhodca odpískal pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil Adam – 1:0.

II. polčas

V 52. min sa dostali konečne k slovu aj hostia, keď Barčíkova bomba trafila Diviša v bránke domácich. Na opačnej strane bol v 62. min blízko ku gólu domáci Střihavka, keď jeho hlavičku musel spod brvna vyškriabať Krnáč. Ten istý hráč spálil tutovku o päť minút neskôr, keď prestrelil opustenú bránku „šošonov“. Žilinčania boli bezzubí a ich hra vyzerala občas chaoticky.

Domáci boli pri chuti a z tribún sa ozýval potlesk na otvorenej scéne. Žilina udrela z ničoho nič v 81. min, keď Deza zoči-voči Divišovi nezaváhal – 1:1. Od tohto momentu hostia akoby vstali z mŕtvych a domáci hrali len na rýchle brejky. V nadstavenom čase zahodil nemožné domáci Guba, keď zoči-voči Krnáčovi dvakrát nedopravil loptu do siete a zápas sa skončil výsledkom 1:1.

Reakcie:

Sergij Kovalec (tréner Prešova): „Zápas to bol veľmi dobrý. Som nadmieru spokojný s výkonom každého hráča. Dávid Guba mohol rozhodnúť v nadstavenom čase, žiaľ, nepodarilo sa.“

Ľuboš Nosický (tréner Žiliny): „Videli sme zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom prvom nám chýbala rozohrávka. V druhom dejstve sme sa zlepšili a prišlo vyrovnanie, ktoré je podľa mňa spravodlivé.“

Góly: 45. Marián Adam (z pok. kopu) – 81. Deza, ŽK: 49. Střihavka – 68. Gergel, 84. Barčík, rozhodovali: Matúš – Bobko, Borsányi, 1650 divákov

Prešov: Jakub Diviš – Kolbas, Piter-Bučko, L. Štetina, Krob – P. Lipták, Papaj, Marián Adam, Katona (73. Guba), Jakovlev – Střihavka (83. Beglaryan)

Žilina: Krnáč – Mabouka, Akakpo, Leitner, Ricardo Nunes – Bello (64. Deza), Barčík, Gergel, Pich (89. Žilák) – Majtán, J. Novák (67. Mihálik)

I. polčas

Úvod zápasu lepšie zvládli hostia, ktorí sa v 18. min ujali vedenia po predĺženom priamom kope, keď loptu usmernil ponad brankára do siete Kostelný.
Omar Aldo Baez

Domáci však odpovedali už o štyri minúty, Hlohovský poslal center presne na Depetrisovu hlavu a ten z päťky bez problémov vyrovnal.

Hra dostala spád a vyššie tempo, hostia sa snažili o rýchle protiútoky, pričom po jednom z nich Masaryk v 32. min zblízka trafil len do brankára.

Na opačnej strane gólmana vystrašil nebezpečným priamym kopom v 35. min Hlohovský.

II. polčas

Po zmene strán Trenčania postupne zosilnili svoj tlak, ktorý po Depetrisovej sľubnej hlavičke či Baézovej delovke tesne nad bránku vyústil v druhý gól. V 66. min trenčiansku akciu korunoval dorážkou do odkrytej siete Peltier.

Ružomberok sa však nevzdal, v 70. min Lásik prudko po zemi tesne minul žrď a v 76. min Markovičovu takmer gólovú jedovku zneškodnil Volešák. Trenčín si však už vydreté víťazstvo proti húževnatému súperovi postrážil, hoci oň musel bojovať až do posledných sekúnd.

V chladnom, veternom a daždivom počasí predviedli obaja súperi solídne výkony, takže diváci mohli vidieť zaujímavé stretnutie s lepším koncom pre domácich.

Reakcie:

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Diváci videl skvelý zápas, v ktorom sme sa snažili hrať rýchlo a dravo. Hoci sme na začiatku inkasovali gól, podarilo sa nám rýchlo vyrovnať. Silný súper nás nútil hrať futbal vo vysokom tempe. V druhom polčase sa nám podarilo aj s výraznou pomocou divákov súpera zavrieť na jeho polovici a v tejto fáze zápasu sme ho mali už definitívne „doraziť“, pretože šancí sme na to mali dosť. To sa nám však nepodarilo a preto sme museli tŕpnuť až do konca stretnutia, pretože súper stále hrozil. V celom stretnutí nás však výrazne podržal brankár Volešák.“

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): „Chceli sme hrať aktívne a nie len vyčkávať, ako to mužstvá zvyčajne na súperovom ihrisku robia. Zároveň sme nechceli nechať domácich hrať kombinačne, pretože vieme, že je Trenčín v tejto činnosti silný. V prvom polčase síce mali domáci prevahu, ale my sme mali väčšie šance, z ktorých sa nám podarilo streliť vedúci gól. Trenčín však dokázal rýchlo odpovedať a vyrovnal. V druhom polčase sme začali hrať viac chaoticky a prejavil sa nedostatok skúseností niektorých hráčov, čoho výsledkom bol druhý gól v našej sieti. V závere sme už museli hrať na riziko, ale vyrovnať sa nám už nepodarilo. Súper vyhral zaslúžene, pretože my sa stále na gól nadrieme, hoci šancí máme dosť.“

Góly: 22. Depetris, 66. L. Peltier – 18. Kostelný, ŽK: 75. Baéz – 63. Lásik, rozhodovali: Sedlák – Mókoš, Jenčura, 2471 divákov

Trenčín: Volešák – Godál, Kleščík, Ševela, Holúbek – Baéz – L. Peltier (84. V. Horváth), Salinas (58. Mazan), Štefánik, Hlohovský – Depetris (77. Štyvar)

Ružomberok: Zich – P. Maslo, Kostelný, Greššák, J. Chovanec – J. Vavrík (84. M. Poliaček) – Skalák, Serečin (67. Hoferica), Lásik, Ďubek (63. Markovič) – Masaryk

I. polčas

Martin Chren
Ľuboš Kolár

V regionálnom derby sa prví dostali do šance domáci, keď sa po pravej strane pekne predral Soumah, no jeho strela v páde nemohla brankára Kuciaka ohroziť.

Hostia prvýkrát ohrozili bránku Nitry po štvrťhodine hry, keď po rohu Hrušku hlavou netrafil medzi tri žrde Pavlovič. Krátko nato pohrozili domáci, Gajdoš preloboval obranu Vionu, ale Kroupa poslal loptu nad Kuciakovu svätyňu.

Ďalší futbalový moment prišiel až v 32. mine, keď Gajdošova strela z 30 m tesne minula bránku hostí a onedlho hlavičkoval vedľa domáci Kroupa.

II. polčas

Druhý polčas sa začal príležitosťami nitrianskych hráčov, ale lopta po Soumahovej strele i Šimončičovej hlavičke išla mimo bránky Vionu. Rovnaký dej sa odohral o 10 minút na opačnej strane, keď Paurova strela a Hodekova hlavička neskončili v sieti.

V 60. min si však už diváci zakričali, pretože po peknej Soumahovej prihrávke otvoril skóre sám pred brankárom Nitran Kolár. O 12 minút našiel Kaspřák v pokutovom území hostí Soumaha, no ten trafil iba bočnú sieť Kuciakovej bránky.

V 84. min sa do dobrej pozície dostali domáci Kolár so Soumahom, ale posledne menovaný nemieril presne. Stretnutie sa napokon skončilo najčastejším výskedkom týchto dvoch súperov 1:0.

Reakcie:

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Chlapci ukázali veľkú vôľu po víťazstve, ktoré sme si zaslúžili. Počasie síce trochu ovplyvnilo hru, ale pre nás je to dôležité víťazstvo, aby sme nespadli niekde dole.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Hralo sa v nefutbalovom prostredí, keď fúkal veľmi veľký vietor. Rozhodol náš zlý vstup do druhého polčasu, čo Nitra využila. Navyše sme v druhom dejstve nevystrelili na bránu, a tak sa musím ospravedlniť našim fanúšikom za takýto výkon.“

Gól: 60. Ľ. Kolár, ŽK: 10. Kaspřák, 42. Šimončič, 88. F. Moravčík – 36. Paur, 38. Pavlovič, rozhodovali: Mastiš – Somoláni, Hrčka, 1190 divákov

Nitra: Hroššo – Kaspřák, Murín, Martin Tóth, Harbuľák – Šimončič (90. Igor Kotora) – Ľ. Kolár, Seydouba Soumah, V. Gajdoš (85. F. Moravčík), Boszorád (46. Kemláge) – Kroupa

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Peter Farkaš (46. Babic), Pavol Majerník, Chren – M. Pavlovič – M. Hruška, Paur, Orávik (69. M. Luhový) – Candrák, Hodek (65. Bernáth)

I. polčas

Marek Hlinka

DAC začal s viditeľnou snahou odčiniť posledné neúspechy. Hralo sa zväčša na polovici hostí, ktorí však neustále hrozili rýchlymi protiútokmi. Už v 1. min Laksík hlavičkoval do Kučerovho náručia a na opačnej strane Laštovkov dlhý aut Tchami usmernil hlavou tesne vedľa. Po Turňovej prihrávke poslal Matúš center na Brašeňovu hlavu, ktorý ale netrafil medzi tri žrde.

V 11. min fauloval Pančík Laštovku a priamy kop z hranice šestnástky poslal Kabele do brvna, pričom vzápätí odrazenú loptu usmernil nad bránku. V 26. min nečakane udrelo na domácej polovici ihriska. Hučko vnikol do šestnástky, z ostrého uhla vypálil, Kučera loptu vyrazil a tá sa od Laksíka odrazila za bránkovú čiaru – 0:1.

O päť minút bolo vyrovnané. Kabele sa vrútil do pokutového územia, kde ho nedovolene zastavil Považanec a Kordič poslal nariadenú penaltu tvrdo pod brvno – 1:1.

Považanec odčinil svoju chybu už o dve minúty, keď sa z 25 m odhodlal k strele a po teči Marcina sa lopta druhýkrát ocitla za Kučerovým chrbtom. Otrasení domáci sa už v ďalšom priebehu cez kompaktnú obranu Dukly nedokázali presadiť. Naopak, v nadstavenom čase prvého dejstva sa aktívny Považanec pekne uvoľnil, spätnou prihrávkou pred bránku hľadal voľného Matúša, ten však vo vyloženej šanci loptu netrafil.

II. polčas

Michal Pančík

Aj v druhom polčase pokračovala snaha domácich, ktorá však narážala na pevnú obranu „vojakov“ a tí navyše neustále hrozili a z protiútokov si vytvorili viaceré šance. V 47. min Kordič pekne uvoľnil spoluhráča z útoku Delargea, ale Poljovka ho do zakončenia nepustil.

Emócie divákov vyvolala 54. min, keď sa Delarge šikovne zbavil strážcu, ale namiesto strely prihrával Kordičovi, ktorý dopravil loptu do siete z ofsajdu.

Obrannú chybu hostí mohol v 68. min využiť Kordič, ale z mierneho uhla vypálil tvrdo a vysoko. Po príchode Bažíka si hostia vypracovali viaceré vyložené gólové šance.

V 74. min vychytal Matúša domáci gólman Kučera, v 79. min mal tri príležitosti poistiť vedenie Laksík (najskôr mieril tesne vedľa, následne tvrdou strelou vyprášil Kučerove rukavice a do tretice hlavou poslal loptu do náručia brankára DAC) a o tri minúty nato Bažík v rozhodenej obrane našiel Pančíka, ale jeho strelu smerujúcu do bránky odkopol na roh Hözl.

Kabele na opačnej strane strieľal do bočnej siete. V poslednej minúte mohol spečatiť skóre duelu Laksík, ktorý Kučerom vyrazenú loptu poslal ponad prázdnu bránku.

Reakcie:

Krisztián Németh (asistent trénera Dunajskej Stredy): „Po utorňajšej remíze sme vedeli, že osud nemáme vo svojich rukách. Ale keďže Prešov dnes zaváhal, nastúpili sme so snahou bodovo sa mu priblížiť. To sme však nevyužili. V prvom polčase sme nemali športové šťastie, trafili sme brvno a zranil sa nám defenzívny záložník, ktorý v ďalšom priebehu chýbal. V druhom polčase sme chceli duel otočiť, ale vzadu sme to naivne otvorili a mohli ešte inkasovať. V útočnej fáze v súbojoch jeden na jedného nám chýba kvalita a v obrane dôraz.“

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Bol to zápas o veľkom množstve nepresností na oboch stranách. Nekoncentrovanosťou v prechodovej fáze sme sa pripravili o ďalšie možnosti. Domáci miestami ukázali kvalitu a dokázali nás aj zatlačiť. My sme naopak nedokázali dotiahnuť niektoré vyložené príležitosti. Myslím si, že vo finálnej fáze sme boli lepší a naše víťazstvo je zaslúžené.“

Góly: 31. Kordič (z pok. kopu) – 26. Laksík, 33. Považanec, ŽK: 10. M. Pančík, 31. Považanec, 57. Laksík (všetci B. Bystrica), rozhodovali: Jaška – R. Sluk, Vindiš, 942 divákov

Dunajská Streda: P. Kučera – Nikolič, Marcin, Huber, Laštovka – Boya (10. Kordič) – Kabele, Hözl, Matůš (63. A. Urbánek) – Tchami (58. Fodrek), Delarge

Banská Bystrica: Boroš – M. Turňa, Poljovka, Gyömbér, T. Hučko – Marek Hlinka – M. Pančík, Považanec (72. M. Bažík), Brašeň (90.+ Slančík) – M. Matúš (88. Rejdovian), Laksík

Tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2011/2012 po sobotňajších zápasoch 24. kola:

1. MŠK Žilina 24 13 8 3 38:22 47

2. ŠK Slovan Bratislava 24 13 7 4 37:25 46

3. FC Spartak Trnava 24 13 6 5 31:19 45

4. FK Senica 24 11 9 4 32:18 42

5. FC ViOn Zlaté Moravce 24 9 7 8 26:27 34

6. MFK Ružomberok 24 8 8 8 32:26 32

7. AS Trenčín 24 7 9 8 32:34 30

8. FC Nitra 24 6 11 7 23:25 29