Špecializovaný súd predĺžil väzbu obvinenej Jankovskej, pred sudcu prišla napriek hladovke

Monika Jankovská
Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD Monika J. zostáva vo väzbe. O predĺžení lehoty trvania väzby do 11. marca 2021 u nej a zároveň aj u sudcu Richarda M. rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici.

Sťažnosť proti rozhodnutiu

Ako ďalej informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, u obvinenej sudkyne Denisy C. sudca lehotu nepredĺžil.

Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor aj obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Monika J. sa dostavila pred sudcu ŠTS napriek hladovke, ktorú drží vo väzbe už druhý týždeň. Podľa jej advokáta Petra Erdösa v jej prípade dochádza k výrazným prieťahom v trestnom konaní.

Zamietnutá žiadosť o prepustenie

Hladovkou chce podľa neho obvinená poukázať na bezmocnosť voči nezákonnosti a svojvôle, ktoré sa dejú voči jej osobe, pričom ona sa nebráni tomu, aby orgány činné v trestnom konaní riadne vyšetrili túto vec.

Monika J. sa z väzby pokúšala dostať v auguste, keď jej žiadosť o prepustenie zamietol ŠTS.

O jej sťažnosti následne rozhodoval Najvyšší súd SR (NS SR), ktorý konštatoval, že trestné stíhanie pre skutky kvalifikované ako prijímanie úplatku a účastníctvo na trestnom čine zneužívania právomoci verejného činiteľa je opodstatnené a dôvody kolúznej a preventívnej väzby u nej naďalej pretrvávajú.

Zadržaní počas akcie Búrka

Denisu C. vtedy banskobystrický špecializovaný súd prepustil, ale senát NS SR jej žiadosť o prepustenie zamietol s tým, že dôvod kolúznej väzby nepominul.

Bývalú štátnu tajomníčku Moniku J., sudkyňu Denisu C. a sudcu Richarda M. zadržali v marci spolu s ďalšími sudcami počas policajnej akcie Búrka pre podozrenia z korupcie.

Národná kriminálna agentúra v tejto kauze obvinila 18 osôb a z nich 13 sudcov, pričom niektorí sú stíhaní na slobode, iní väzobne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa CvikováMonika Jankovská
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR