Spojené arabské emiráty majú prvú astronautku, podstúpi výcvik v stredisku NASA

Spojene arabske emiraty
Prvá astronatka Spojených arabských emirátov Núra Matrúši a astronaut Muhammad Mullá. Foto: SITA/AP

Spojené arabské emiráty (SAE) vymenovali svoju prvú astronautku. Jej meno je Núra Matrúši. Šejk Muhammad ibn Rášid Maktúm to oznámil v sobotu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Okrem toho potvrdil, že krajina má aj ďalšieho astronauta, ktorým je Muhammad Mullá.

Dvojica z viac ako štyritisíc záujemcov

Vláda v promo videu uviedla, že Matrúši sa narodila v roku 1993 a pracovala v National Petroleum Construction Co. so sídlom v Abú Zabí. Jej kolega prišiel na svet v roku 1988 a pracuje ako pilot dubajskej polície, kde vedie jej výcvikové oddelenie.

Dvojicu vybrali z viac ako štyritisíc záujemcov z celých emirátov. Teraz budú musieť podstúpiť výcvik v Johnsonovom vesmírnom stredisku amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v texaskom Houstone.

Úspechy vo vesmírnom programe

V roku 2019 sa stal Hazzá Mansúrí prvým astronautom zo SAE vo vesmíre. Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) strávil osem dní.

SAE v uplynulom období slávia úspechy vo vesmírnom programe. Vo februári sa im podarilo dostať na obežnú dráhu planéty Mars sondu Amal, čo v preklade znamená nádej. Krajina verí, že v roku 2024 sa jej podarí dostať na Mesiac sondu bez ľudskej posádky.

Takisto by radi do roku 2117 vybudovali na Marse ľudskú kolóniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muhammad ibn Rášid MaktúmNúra Matrúši
Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír