Spojené štáty a Turecko zvažujú vytvorenie bezletovej zóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria je po bojoch zničená
Sýrčania trpia nedostatkom humanitárnej starostlivosti a neľudskými životnými podmienkami. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 11. augusta (WEBNOVINY) – Spojené štáty a Turecko uvažujú nad zavedením bezletovej zóny a ďalšie kroky, ktoré by pomohli rebelom v boji proti al-Asadovi. Vyhlásila to šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová po rokovaní so svojím náprotivkom Ahmetom Davutoglom.

Ako informovala agentúra Reuters, obaja sa zhodli na vzniku spoločnej pracovnej skupiny. Na otázku o možnosti zavedenia bezletovej zóny nad Sýriou odpovedala Clintonová, že takýto krok potrebuje „detailnú analýzu situácie“ a „podrobné operačné plánovanie“.

Vytvorenie bezletovej zóny významne dopomohlo k pádu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v sobotu pricestovala do tureckej metropoly Istanbul, kde sa stretla s najvyššími predstaviteľmi krajiny vrátane prezidenta a premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Témou bola situácia v susednej Sýrii, kde už 17 mesiacov prebieha krvavé povstanie proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Clintonová príchodom do moslimskej krajiny ukončila svoje 11-dňové africké turné. S Turkami sa prišla dohodnúť na ďalšom postupe voči Sýrii vrátane sankcií voči al-Asadovmu režimu. Tie na pôde OSN blokuje Rusko a Čína.

Povstalci žiadajú zbrane

Hilary clintonová
Foto: SITA/AP
Syria
Foto: SITA/AP

Šéfka americkej diplomacie sa zároveň stretla s predstaviteľmi sýrskej opozície.

Sýrski povstalci ešte v piatok vyhlásili, že už neveria v diplomatické riešenie krízy a žiadajú od medzinárodného spoločenstva, aby im poslalo zbrane.

Veľká Británia už oznámila, že pošle sýrskym povstalcom ďalších päť miliónov libier (asi 6,3 milióna eur) na zakúpenie komunikačných prístrojov a zdravotníckeho materiálu. Peniaze poputujú predovšetkým na účet organizácie Slobodná sýrska armáda a nebude ich možné použiť na nákup zbraní.

Agentúra Reuters koncom júla priniesla správu o tom, že Turecko, Saudská Arábia, Katar a Spojené štáty vytvorili pri sýrskych hraniciach tajnú základňu, ktorá má pomáhať rebelom v boji proti režimu Baššára al-Asada.

Toto centrum má sídliť v tureckom meste Adana, približne 60 kilometrov od hraníc so Sýriou.

Turecké tajné služby sa podľa nemenovaných zdrojov z USA podieľajú na tréningu rebelov. Ako uvádza Reuters, bohaté rodiny zo Saudskej Arábie a Kataru im zase poskytujú peniaze na boj.

Ankara chce odchod al-Asada

Turecko, niekdajší spojenec Sýrie, spolu s USA žiada odchod autoritatívneho al-Asada a vytvorenie prechodnej vlády, ktorá krajinu dovedie k slobodným voľbám.

Spojené štáty v piatok uvalili ďalšie sankcie na režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a jeho podporovateľov, čím chcú zvýšiť nátlak na Damask a donútiť ho zastaviť krvavé potláčanie opozičného povstania.

Ministerstvo financií pridalo na svoju čiernu listinu libanonské militantné hnutie Hizballáh, ktorému vyčíta „aktivity na území Sýrie a neoddeliteľnú úlohu v pokračujúcom násilí, ktoré al-Asadov režim pácha na sýrskom obyvateľstve“. Ide pritom o prvé opatrenie zo strany USA, ktoré pôsobenie organizácie dáva do priamej súvislosti s násilím v Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Hilary ClintonováHillary Clintonová