Spoločné dlhopisy eurozóny by mali rating najslabšieho člena

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Burza, dlhopisy obchodovanie
Foto: SITA/AP

ALPBACH 4. septembra (WEBNOVINY) – Spoločné dlhopisy eurozóny by dostali rating na úrovni tej krajiny, ktorá má najnižšie hodnotenie.

V sobotu to povedal šéf ratingovej agentúry Standard & Poor’s pre Európu Moritz Krämer.

Ďalej uviedol, že rating najslabšieho člena by mali „eurobondy“ v prípade, že by za ne ručili podľa svojho podielu na ekonomike všetky krajiny 17-členného bloku.

Krämer diskusie o spoločných dlhopisoch chápe tak, že by boli štrukturované podobne ako nemecké „jumbo“ bondy. K emisii sa spájajú jednotlivé spolkové krajiny a každá ručí za svoj podiel.

„Ak bude eurobond takto štrukturovaný, potom máme na to kritéria a naša odpoveď je jednoduchá. Ak máme dlhopis, kde bude Nemecko garantovať 27 %, Francúzsko 20 %, a Grécko 2 %, potom bude rating eurobondu na stupni CC, čo je úroveň Grécka,“ povedal Krämer pre agentúru Reuters.

Krämer pripustil, že spoločné dlhopisy eurozóny by sa dali štrukturovať aj inak, ale agentúra s EÚ o tom nediskutuje. „Nie je našou úlohou pomáhať štrukturovať alebo radiť. Nerobíme to preto, aby sme predišli konfliktu záujmov,“ povedal.

Proti myšlienke spoločných dlhopisov sú hlavne Nemecko a Francúzsko. Ich zavedenie ako efektívneho nástroja na prekonanie dlhovej krízy podporujú napríklad Taliansko alebo Belgicko a v ich prospech sa na konci augusta vyslovili aj predstavitelia popredných záujmových združení nemeckých podnikateľov.

Eurobondy odmietol aj francúzsky premiér Francois Fillon. Bez ďalšej konsolidácie verejných financií v eurozóne by takýto krok zvýšil náklady na financovanie francúzskeho dlhu, čo by mohlo ohroziť aj najvyšší rating krajiny, zdôraznil premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Francois Fillon