Spoplatnením igelitových tašiek sa ekologický problém nevyrieši, tvrdí Grendel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Gábor Grendel
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Robert Tappert.

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) – Spoplatnenie igelitových tašiek zo zákona nevidí poslanec Národnej rady SR a tieňový minister vnútra Gábor Grendel (OĽANO) ako riešenie problému znečisťovania životného prostredia. Prirovnal to k znečisťovaniu ovzdušia motorovými vozidlami.

Ako povedal, výfukové plyny z áut znečisťujú životné prostredie, za benzín a naftu sa všade platí, a napriek tomu ľudia autami jazdia. „Novela zákona bola dobrá len na to, aby si vláda odfajkla, že splnila povinnosť, ktorú od nás očakáva EÚ. Každoročne sa len na území EÚ predá sto miliárd igelitových tašiek. Správnou cestou preto nie je spoplatnenie, lebo všade sa za ne platilo aj doteraz,“ povedal s tým, že správnym riešením je motivovať ľudí, aby si kúpili jednu drahšiu a kvalitnejšiu tašku, ktorá vydrží a je ekologickejšia.

„Vláda si vybrala len formálne riešenie, ktoré nechráni životné prostredie a prináša byrokratickú záťaž pre podnikateľov, obchodníkov,“ dodal. Cieľom zákona by malo byť zníženie používania igelitových tašiek, no takto podľa neho vláda nerieši problém, ani nechráni životné prostredie.

Motivácia pre drobných obchodníkov

Poslanec Národnej rady SR a tieňový minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) je presvedčený, že vláda má v oblasti odpadového hospodárstva rôzne priority. Podľa neho 76 percent odpadu smeruje na skládky, päť percent sa kompostuje, päť percent sa recykluje a zvyšok sa energeticky zhodnocuje v spaľovniach.

„Spoplatnenie igelitiek je formalita, nemení sa prakticky nič… Riešenie je textilná taška. Je veľmi ľahko rozložiteľná a dlho vydrží,“ uviedol.

Bol by radšej, keby boli drobní obchodníci a reťazce motivovaní používať trvalejšie obaly. Riešením je, ak vláda podporí ekonomickým opatrením, zľavou, také obaly a tašky, ktoré nebudú zvyšovať podiel igelitových obalov. Ak by boli ekologickejšie tašky lacnejšie, ľudia by ich podľa neho uprednostnili.

Obmedzenie spotreby igelitiek

Byrokracia a zaťaženie tých najmenších obchodníkov, ktorí musia evidovať počet predaných igelitiek, nie je podľa poslanca NR SR a tieňového ministra financií a hospodárstva Eduarda Hegera správnou cestou, ako znížiť podiel plastov.

Plastové tašky sú na Slovensku od 1. januára povinne spoplatnené. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) si od tohto kroku sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch. Ako informoval Odbor komunikácie MŽP, spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov. Predajcovia musia poskytovať iné druhy tašiek – z papiera či textilu, alebo tašky určené na opakované použitie.

Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50-tisíc eur. Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov, známa ako mikroténové vrecko, spoplatneniu nepodlieha. Jeden Slovák ročne spotrebuje približne 466 plastových tašiek, ktoré predstavujú výraznú záťaž pre životné prostredie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gábor GrendelJán Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti