Spor o ostrovy nekončí, pročínskych aktivistov zatkli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko
Foto: SITA/AP

TOKIO 15. augusta (WEBNOVINY) – Japonská polícia v stredu zatkla piatich pročínskych aktivistov po tom, čo muži navštívili sporné súostrovie v Juhočínskom mori.

Skupina sa doplavila k ostrovom známym ako Senkaku v Japonsku a Tiao-ju v Číne na lodi z Hongkongu. Japonská pobrežná stráž ich prenasledovala, aktivisti však skočili do vody a priplávali k jednému z ostrovov.

Tokio už poslalo z dôvodu incidentu do Číny i Hongkongu oficiálny protest. Čínske ministerstvo zahraničia oznámilo, že v súvislosti so zadržaním čínskych občanov „kontaktovalo japonskú stranu“, informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Aktivisti uviedli, že svojím krokom chceli protestovať proti plánovanej návšteve japonských poslancov na sporných ostrovoch. Incident sa tiež kryje so 67. výročím kapitulácie Japonska počas 2. svetovej vojny. Pročínski aktivisti sa opakovane v minulosti pokúšali dostať na ostrovy, podarilo sa im to doteraz však len raz v roku 1996.

Jkorea
Foto: SITA/AP

Spor medzi Japonskom a Južnou Kóreou o nárok na ostrovy známe ako Tokdó (po japonsky Takešima) sa v naďalej stupňuje. V stredu sa do neho zapojila už aj japonská súkromná televízna NHK, ktorá zrušila plánované odvysielanie dokumentu s názvom Muž zvaný Boh.

Dôvodom je fakt, že v ňom vystupuje populárny juhokórejský herec Song Il-Kuk. Ten sa v minulosti preslávil demonštratívnou plavbou na Takešimu pri príležitosti osláv kórejského Dňa oslobodenia, ktorá je spomienkou na oslobodenie Južnej Kórey spod nadvlády Japonska z roku 1945.

Dvaja japonskí ministri medzitým navštívili spornú svätyňu Jasukuni. Tú postavili na pamiatku vojakom, ktorí bojovali po boku japonskej armády, ktorá je zodpovedná aj za životy mnohých Juhokórejčanov. Jasukuni je považovaná za jeden z najväčších symbolov japonskej agresie a sú v nej pochované aj telesné pozostatky 14 významných japonských vojnových zločincov z čias druhej svetovej vojny.

Južná Kórea vs. Japonsko

Neobývané, vulkanické skalnaté súostrovie je predmetom teritoriálneho sporu medzi Južnou Kóreou a Japonskom už od roku 1905. Obe krajiny si robia na ostrovy historický nárok.

Južná Kórea tvrdí, že súostrovie bolo jej územím ešte pred japonskou kolonizáciou Kórejského polostrova v rokoch 1910 až 1945. Momentálne sú ostrovy pod správou Soulu.

Vody okolo nich sú bohaté na ryby a pod morským dnom sa údajne nachádzajú zásoby nerastných surovín vrátane zemného plynu.

Južná Kórea už oznámila, že v polovici augusta uskutoční pri ostrovoch vojenské cvičenie, čo sa taktiež stretlo s nevôľou Japonska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať