Sporák na drevo ako vykurovací kotol pre celý váš dom

Teplovodny.jpg
Teplovodný sporák La Nordica Termorosa ready DSA (s dochladzovacou smyčkou a teplovodným príslušenstvom) nom.výkon 15,5kW. Foto: Archív TUMA

Viete, že i obyčajný sporák na drevo dokáže splniť úlohu hlavného vykurovacieho zdroja? Áno hovoríme o sporákoch La Nordica, ktoré nie sú až tak obyčajné. Sporáky La Nordica sú známe ako tepelné zdroje „tri v jednom“ , kde kúrime, varíme a pečieme v krásnom a štýlovom vykurovacom telese, ktoré je častokrát dominantou našej kuchyne.

To, že La Nordica je kráľovná sporákov v kvalite i v dizajne, už väčšina chalupárov vie. Skutočnosť, že disponuje i dostatočne veľkým vykurovacím rozsahom pre teplovodné okruhy, ktoré dokážu v prerušovanom cykle samostatne vykurovať množstvo stavieb vám tlmočíme dnes. Sporáky sú ideálne pre využitie v prázdninových apartmánoch, na chatách a v chalupách, i ako prídavný celoročný vykurovací tepelný zdroj. Ako prezentačný model si zvolíme verziu La Nordica Termorosa.

1. Model La Nordica Termorosa ready DSA

Jedná sa o model, ktorý s 15,5kW nominálneho výkonu sa radí do strednej výkonnostnej triedy.  Výstup pre dymovod je orientovaný v pravej časti sporáku. Už tento model disponuje:

 • vykurovacou schopnosťou 444m2, čo činí využitie na vykurovacej ploche cca 170-180m2
 • hodinovou spotrebou dreva 4,5kg
 • tepelnou účinnosťou cca 80%, termostatickou reguláciou primárneho vzduchu,
 • panoramatickým pohľadom na oheň cez keramické sklo
 • preskleným ohniskom so zdvíhacím regulovateľným roštom o veľkosti 27x29x40cm
 • rúrou na pečenie o veľkosti 33x30x41cm (šxvxhl) 41L, zásuvkou na drevo
 • liatinovými prvkami – platne, ohnisko, rošt, rámy
 • teplovodným kotlom z ocele hr.4mm o objeme vody 14l
 • dochladzovacou smyčkou (DSA) a kúrenárskym príslušenstvom s predprípravou pripojení do okruhu
 • systémom oceľových pozinkovaných plechov, smaltovanej liatiny, tepelne sálavej keramiky
 • výber verzie – kachľový obklad, alebo prírodný mastenec (verzia Petra)
Liatinove ohnisko.jpg
Liatinové ohnisko s reguláciou výšky roštu. Foto: Archív TUMA
Rura na pecenie.jpg
Rúra na pečenie. Foto: Archív TUMA

2. Teplovodné kúrenie

Teplovodné sporáky La Nordica disponujú výkonom do vody, ktorý je určený do okruhu systému radiátorov, podlahovky, alebo teplovodného zásobníka. Verzia READY – označuje kúrenárske príslušenstvo, ktoré je v cene výrobku, takže nie je potrebné dokupovať ďalšie kúrenárske komponenty.  Značenie teplovodného systému DSA znamená:

 • D – tlak vody až 3 bary
 • S – bezpečnosť, zabudovaná integrovaná dochladzovacia smyčka
 • A – automatické ochladenie pri prehriatí
Cast elektronickeho.jpg
Časť elektronického ovládania a riadiaca jednotka. Foto: Archív TUMA
Zadna cast s.jpg
Zadná časť s príslušenstvom pre vykurovanie. Foto: Archív TUMA

Vysoká účinnosť je dosiahnutá kombinovaným liatinovým ohniskom a tlakovým oceľovým teplovodným výmenníkom. Horenie je automaticky regulované termostaticky, technickým riešením trojzónového spaľovania. Kúrenárska príprava obsahuje:

 • Trojcestný ventil
 • Čerpadlo
 • Expanznú nádobu
 • Poistný ventil
 • Dochladzovací ventil
 • Elektronický termo-regulátor

3. Ďalšie teplovodné verzie La Nordica

Z ďalších verzií je populárna verzia  La Nordica Termorosa XXL Ready DSA, ktorá vyniká zvýšením nominálneho výkonu až na 18,4kW a prerozdelením výkonu do miestnosti na 3,3kWdo vody až 15,1kW.  Sporák vyhrieva objem až 527m3 vzduchu. Tento sporák má výhodu zvýšenia výkonu do teplovodného okruhu a čiastočného zníženia  teplovzdušného a sálavého výkonu, čo je výhodou najmä pre umiestnenie do menších miestností. Sporák je širší iba o 5 cm. Celková účinnosť dosahuje až 83%. Výstup pre dymovod je orientovaný na stred sporáku v zadnej časti. Produkt dosiahol hodnotenie v energetickej triede A+  a až 3 hviezdičky v hodnotení Aria Pulita (IT).

La nordica.jpg
La Nordica Termorosa XXL DSA Ready. Foto: Archív TUMA

Výkonnostne nižšie verzie sú La Nordica Termosovrana o menovitom výkone 13,5kW s prerozdelením výkonu 4,5kW teplovzdušný – sálavý a 9kW teplovodný. Pre malé priestory pre umiestnenie sporáku je vhodná rada Termocucinotta, ktorá neobsahuje rúru na pečenie, je rozmerovo nenáročný a  dosahuje menovitý tepelný výkon až 16,9kW pri teplovzdušnom a sálavom výkone 5kW a do vody 11,9kW.

Elegantná rada je robustná verzia La Nordica Termosuprema Compact o menovitom výkone 18,5kW s rozložením na 3,5/15kW. Typické pre túto radu sú masívne robustné dvierka. Sporák disponuje energetickou triedou A+ a účinnosťou 83%.

Termosuprema.jpg
La Nordica – Termosuprema Compact DSA. Foto: Archív TUMA
Termosupremaaaa.jpg
Termosuprema rozloženie varnej dosky. Foto: Archív TUMA

Typová rada La Nordica Italy Termo DSA sa vyrába vo farebnej verzii magnolia a silver. Výkon 18,5kW je opäť rozložený na 3,5/15kW. Sporáky sú nadčasové dizajnom a majú k dispozícii samostatný set – modul All Inclusive Termo Italy vo farebnej verzii sporáku. Modul obsahuje osadenie akumulačnej nádoby o kapacite 80L, bezpečnostného ventilu, expanznej nádoby, cirkulačného systému pre ohrev TÚV, obehové čerpadlo a digitálny elektronický regulátor.

Built in Thermo_la nordica
La Nordica built Italy Termo. Foto: Archív TUMA
Termocucinota.jpg
La Nordica Termocucinotta. Foto: Archív TUMA

Podrobnému popisu teplovodných i teplovzdušných sporákov La Nordica sa venujeme i v článkoch – lacné kúrenie.

4. Dôležité upozornenia

Sporáky La Nordica okrem teplovodných verzií disponujú i celou škálou prekrásnych dizajnových kúskov teplovzdušných a sálavých verzií. Uvedené výrobky sú kopírované celou radou európskych výrobcov, ktorí sa motivujú dokonalosťou a kvalitou značky La Nordica. Tieto produkty však zďaleka nedosahujú overené parametre La Nordica. Na základe uvedených faktov z pohľadu garancie, kvality a v prípade potreby i servisu, vždy kontaktujte iba autorizovaného predajcu. Aby Vám produkt slúžil k plnej spokojnosti je potrebné ešte pred kúpou, aby Váš domček spĺňal k dopojeniu základné požiadavky, napríklad – dostatočný komínový prieduch a ťah.  Ku všetkým uvedeným výrobkom La Nordica – Extraflame  získate kompletný servis a poradenstvo u autorizovaného importéra, ktorý pre SR zabezpečuje  firma TUMA.

Prezentacia.jpg
Prezentácia produktov La Nordica – Showroom TUMA v Bánovciach nad Bebravou. Foto: Archív TUMA

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom