SPP - distribúcia upozorňuje na falošných plynárov

SPP CNG
Ilustračné foto sppcng.sk

BRATISLAVA 7. marca (WBN/PR) – SPP – distribúcia, a.s., upozorňuje všetkých obyvateľov, že sa na niektorých miestach Slovenska opäť objavili falošní „plynári“. Podozrivé osoby je potrebné okamžite nahlásiť na políciu (telefónne číslo 158).

Falošní plynári sa znovu vydávajú za pracovníkov SPP – distribúcia, a.s., ktorí využívajú dôverčivosť najmä starších, osamelých ľudí a presvedčivo pod zámienkou vyúčtovania, pýtajú nedoplatky za plyn.

Falošných odpočtárov registrujeme prevažne v Bratislave. V poslednom období sme mali hlásené aj prípady z Trenčína a Nitrianskeho kraja. Dokonca niektorí podvodníci, ktorí sa špecializujú na bytové domy, strhnú informačné vývesky o plánovanom termíne odpočtu na vchodových dverách,“ upozornila Ivana Zelizňáková, manažérka pre komunikáciu, SPP – distribúcia, a.s.

Vynaliezaví podvodníci často predstierajú, že odčítavajú meradlo, či dokonca, že sú montéri a chcú vymeniť meradlo spotreby zemného plynu.Pre vzbudenie dôvery sa preukazujú aj falošným preukazom alebo povolením.

Spoločnosť SPP – distribúcia varuje aj pred falošným montérom, ktorý sa pohybuje po Bratislave a prestavuje sa menom Marcel Hlivák. Tento muž vyberá hotovostné platby za výmenu plynomerov. Aby vyzeral dôveryhodne, nosí so sebou aj počítač. Majiteľom bytov ukazuje katalóg s plynomermi a ak sa majiteľ bytu nechá presvedčiť k hotovostnej platbe, vystavuje im faktúry zo Ševt-u. Naša spoločnosť upozorňuje, že za výmenu plynomeru odberateľ plynu nič neplatí. Všetky činnosti, ktoré vykonávajú naši zamestnanci, oznamujeme vopred výveskami na domoch. Pripomíname, že naši zamestnanci zásadne nevyberajú žiadne poplatky,“ zdôrazňuje manažérka pre komunikáciu SPP – distribúcia, a.s.

SPP – distribúcia, a.s., vykonáva odpočty zemného plynu pre všetkých dodávateľov zemného plynu na Slovensku. Spoločnosť upozorňuje, že úlohou odpočtára je len fyzické odčítanie aktuálneho stavu plynomeru, prípadne jeho kontrola, nikdy nie vyberanie, či preplácanie hotovosti. Skutočný odpočtár si nikdy nepýta od zákazníka občiansky preukaz, ani uzatvorené zmluvy, alebo vyúčtovacie faktúry či rôzne prehlásenie o vykonaní odpočtu.

Skutoční odpočtári sú ľahko identifikovateľní. Majú preukaz odpočtára spoločnosti Index Nosluš, na požiadanie sa preukážu občianskym preukazom a poverením na výkon odpočtov vydané spoločnosťou SPP – distribúcia, a.s. Môžu mať oblečenú aj reflexnú vestu s logom firmy Index Nosluš, s nápisom“odpočtár plynu“. Odpočtár všetky informácie ukladá do elektronického odčítavacieho zariadenia PDA, papierovú zostavu používa len vo výnimočných prípadoch, a to iba v prípade poruchy PDA (niektorí falošní odpočtári si nechávajú podpisovať hárky s odpočtom, skutočný odpočtár podpis odberateľa plynu nepotrebuje).

SPP – distribúcia, a.s., odporúča podozrivé osoby bezodkladne nahlásiť na políciu (telefónne číslo 158).

Ďalšou možnosťou je preverenie totožnosti odpočtárov aj na Zákazníckej linke priamo u zmluvného dodávateľa Index Nosluš s.r.o. na telefónnom čísle 02/ 32 60 26 02 (v pracovných dňoch od 7 h do 19 h a počas víkendov a sviatkov v čase od 9 h do 16 h) s celoslovenskou pôsobnosťou.

SPP – distribúcia, a.s. (www.spp-distribucia.sk) začala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením všetkých činností súvisiacich s distribúciou zemného plynu a distribučných aktív ako 100 % dcérska spoločnosť SPP (Slovenský plynárenský priemysel, a.s.). Spoločnosť zabezpečuje distribúciu zemného plynu pre viac ako 1,5 milióna odberateľov na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel