SPPK chce zmenu medzi dodávateľmi a obchodmi

Chovan
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) považuje za nevyhnutné legislatívne upraviť vzťahy medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi potravín. Podľa predsedu komory Milana Semančíka by sa vo výboroch Národnej rady SR malo v tomto týždni diskutovať o poslaneckom návrhu nového zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Nová právna úprava má podľa neho okrem iného vypustiť zo zákona ustanovenia o ekonomickej závislosti, komplikujúce účinnosť jeho súčasného znenia. „Cieľom návrhu nie je poškodiť spotrebiteľa, ale zabezpečiť väčšiu vyváženosť vzájomných vzťahov medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi, ako aj transparentnosť finančných tokov,“ povedal dnes šéf komory.

Podľa Semančíka deformuje existencia takzvaných zadných marží pohľady na skutočné ekonomické efekty jednotlivých článkov výrobno-odbytového reťazca, pretože cenové relácie, ktoré sú zjavné v skutočnosti skresľujú rôzne poplatky a benefity vyžadované obchodom, ktoré sú neprehľadné a preto aj ťažko kontrolovateľné. Z prieskumov komory medzi výrobcami vyplýva, že na ne pripadá približne 17 až 25 % z hodnoty realizovaného tovaru. „Ak by súčasná prax pokračovala ďalej, viedlo by to k postupnej likvidácii domácich výrobcov a teda aj ochudobneniu ponuky v obchodoch o ich výrobky,“ povedal Semančík.

Minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan na utorkovej tlačovej konferencii ostro kritizoval možný postup obchodných reťazcov po prijatí novely, ktoré vraj prestanú nakupovať slovenské výrobky. „Národná rada ide prijať zákon a do toho povie obchodný systém, my u vás nebudeme nakupovať výrobky. O to mi to tragickejšie pripadá, ak je to slovenský obchodný systém,“ uviedol Chovan. Ako ďalej dodal, štát chce obmedziť zadné marže na tri percentá, aktuálna situácia je totiž podľa neho neprehľadná. „Ak budú tri percentá, tak budeme presne vedieť v akých obchodných maržiach sa pohybuje predaj potravín na Slovensku. Toto je to zlé? Toto je to prečo treba zakázať predaj slovenských potravín?,“ uviedol minister.

Ekonomická sila reťazcov podľa potravinárov vyplýva najmä z toho, že ich prostredníctvom sa momentálne u nás predáva 70 až 90 % kľúčových potravinárskych komodít. Situácia vyústila podľa Semančíka až do takého stavu, že obchod si vymyslel celú škálu rôznych plnení, ktoré vyžaduje od dodávateľov potravín. „Verejnosti pritom hovorí nanajvýš o dohodnutých cenách a svojich maržách, ale nie aj o tom, koľko spätne získava od dodávateľov prostredníctvom rôznych poplatkov,“ povedal šéf komory. Ako ďalej uviedol, prijatie poslaneckého návrhu neznamená koniec výpredajom, akciových programov a zliav na Slovensku. „Naopak, predpokladáme, že aj naďalej zostanú súčasťou marketingových aktivít obchodu, ktorý by však ako podnikateľský subjekt nemal do nich v neprimeranom rozsahu zaťahovať svojich dodávateľov,“ povedal Semančík.

Semančík tiež ocenil prístup niektorých obchodných systémov pri predaji kvalitných domácich potravín, zatiaľ však podľa neho ide len o ojedinelé pokusy. „Naopak, v reťazcoch pribúda importovaný tovar, v dôsledku čoho sa v posledných rokoch prehlbuje pasívne saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami,“ povedal predseda komory potravinárov. Ako ďalej dodal, podľa odhadov organizácie mohlo pasívne saldo vlani dosiahnuť výšku približne 900 mil. eur.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Chovan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora